- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Важно увезивање националног са локалним нивоом у ц...
Важно увезивање националног са локалним нивоом у циљу инклузије РЕ популације
Укључивање ромске и египћанске популације у црногорско друштво траје предуго и зато је изузетно важно увезивање националног са локалним нивоом како би се могло једнако дјеловати у правцу остваривања тог циља, поручио је министар људских и мањинских права, Фатмир Ђека.
У циљу побољшања социо-економског и правног положаја Рома и Египћана у Црној Гори, кроз изградњу инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштва, Министарство људских и мањинских права, у сарадњи са Министарством рада и социјалног старања, Министарством здравља, Заводом за запошљавање Црне Горе и њемачком међународном организацијом ХЕЛП, потписали су уговор са сарадницима социјалне инклузије Рома и Египћана у областима – запошљавања, социјалне и здравствене заштите.
Уговор, који је наставак пројекта “Социјално укључивање Рома и Египћана уз посредовање сарадника за инклузију”, а који је имплементирао Хелп, потписали су 21 сарадник/сарадница.
Ђека је, на прес конференцији поводом потписивања уговора, рекао да Влада Црне Горе своју озбиљну посвећеност социјалној интеграцији те популације настоји да потврди у свакој области од приоритетног значаја за њихову заједницу.
Према његовим ријечима, претходних година се кроз разне иницијативе, програме и пројектне активности радило на укључивању ромске и египћанске популације у црногорско друштво.
„Уз међународне партнере који су велик ослонац и немјерљива подршка, у финансијском и експертском смислу, институције и невладине организације, кроз мултисекторски приступ, мислим да смо на правом путу да кроз успјешну сарадњу, заједничке циљеве и снажну вољу заокружимо процес инклузије ромске и египћанске заједнице“, истакао је Ђека.
Како је рекао, данашња активност следећи је корак који се односи на наставак сарадње у циљу изградње инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштва.
Он је захвалио свим сарадницима и сарадницима на преданом раду у претходном периоду и оправданом повјерењу које им је указано.
„Желим да вам поручим да будете ништа мање вриједни и одговорни у областима у којима сте ангажовани. Будите прва рука помоћи онима који су у стању потребе, јер свима знамо колика је ваша одговорност, али и значај онога за шта се залажете“, рекао је Ђека.
Ресорно минситарство ће, како је истакао, настојати да у наредном периоду води интезивне преговоре са надлежним институцијама са циљем систематизације радног мјеста сарадник/сарадница.
„У наредном периоду очекује се и потписивање меморандума Министарства људских и мањиснких права са ресорним министарствима рада ис оцијалног старања, здравља, те Заводом за запошљавање Црне Горе у циљу наставка сарадње на изградњи инклузивног и отвореног друштва заснованог на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштва“, рекао је Ђека.
Национални координатор за Роме, Сокољ Беганај, подсјетио је да је у 2021. години донијета Стратегија социјалне инклузије РЕ популације у Црној Гори 2021-2025 са кључним циљем побољшања социо-економског и правног положаја.
„Стратегијом су обухваћене све области за које се сматра да су важне за рјешавање проблема са којима се суочава РЕ популација“, навео је Бегнај.
Он је напоменуо да је један од основних циљева Владе и ресорног министарства пуна интеграција свих мањинских народа и мањинских националних заједница у друштвени живот.
Беганај је поручио да сложеност процеса инклузије РЕ захтијева мултидисциплинаран и дугорочан приступ.
„Желим да поручим да ћемо наставити да у сарадњи са министарствима рада и социјалног старања и здравља, Заводом за запошљавање Црне Горе и њемачком међународном организацијом ХЕЛП, налазимо начин да пружимо подршку за реализовање пројекта „Социјално укључивање Рома и Египћана уз посредовање сарадника за инклузију“, закључио је Бегај.
Директор Завода за запошљавање Црне Горе, Гзим Хајдинага, казао је да је сигуран да ће сви заједно на челу са ресорним министарством бити на располагању и партнери на сваком пројекту како би се у Црној Гори сви осјећали једнако.
Директорица њемачке међународне организацијом ХЕЛП, Дијана Анђелић, казала је да је та организација на овом пројекту била катализатор и да су, националне и локалне институције и ромске заједнице, постигле невјероватан резултат.
„Ово је успјех за све институције, друштво и показатељ да Црна Гора има капацитета да ради на инклузији маргинализованих група“, поручила је Анђелић.