Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Венецијанска комисија охрабрила пут ка реформским процесима у црногорском правосуђу

Објављено: 22.12.2022. 09:33 Аутор: Министарство правде

Европска комисија за демократију путем права, односно Венецијанска комисија објавила је Мишљење на Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о Судском савјету и судијама усвојено на 133. Пленарној сједници која је одржана 16-17. децембра у  Венецији, на којој је узео учешће и министар правде, Марко Ковач.

Министарство правде похваљено је за спровођење инклузивне, транспарентне и опсежне јавне расправе на тему измјена Закона о Судском савјету и судијама. Са те стране, Комисија је захвална министру правде на прилици да буде укључена у реформски процес црногорског правосуђа, и то у тако раној фази креирања нових нормативних рјешења. 

Према наводима у Мишљењу, присуство чланова извршне власти не нарушава независност Судског савјета. Венецијанска комисија није проблематизовала улогу министра правде у Судском савјету. Напротив, из Комисије сматрају да министар правде у оваквом органу може бити од користи за креирање дијалога између различитих актера у систему.

Министарство је похваљено и за учешће на онлајн састанцима су претходили Пленарној сједници одржаној прошле недјеље у Венецији. Поменутим онлајн састанцима са експертима Венецијанске комисије присуствовали су и представници Врховног суда, Судског савјета, струковног удружења судија, Адвокатске коморе, представници парламентарне већине и представници парламентарне опозиције и цивилног друштва.

Венецијанска комисија посебно је размотрила нови члан 35 Закона којим се утврђује поступак за избор предсједника Врховног суда. Оцијењено је да није у мандату, нити дјелокругу Комисије да оцјењује уставност члана 35 Закона или било којег другог нацрта амандмана.

Осим наведеног, у Мишљењу се наводи да члан 124 Устава даље не разрађује предлог Опште сједнице Врховног суда. Имајући у виду да Општа сједница Врховног суда може предложити до три кандидата, односно највише три кандидата, чини се да није уочено задирање у уставне прерогативе Врховног суда. Овај Суд задржава право предлагања кандидата за Судски савјет, док задржава свој прерогатив избора предсједника. Венецијанска комисија примјећује да је ова одредба у складу са међународним стандардима.

У оквиру Мишљења, Венецијанска комисија је подсјетила да је њена надлежност ограничена на процјену усклађености закона са релевантним међународним стандардима. С тим у вези, поручено је да предметни Закон рјешава недостатке који су уочени у његовој практичној примјени те да реформе унутар црногорског правосуђа иду у правом смјеру. Европска комисија за демократију путем права је овим путем изразила наду да ће њено дјеловање у овако раној фази процеса допринијети најбољем реформским рјешењима.

Мишљење Венецијанске комисије на Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о Судском савјету и судијама можете преузети на линку Венице Цоммиссион :: Цоунцил оф Еуропе (цое.инт)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?