- Влада Црне Горе
Управа полиције - Сектор за финансијско-обавјештајне послове Високоризичне државе које подлијежу позиву ФАТФ-а ...
Високоризичне државе које подлијежу позиву ФАТФ-а за предузимање активности-октобар 2024.године
Високоризичне државе које подлијежу позиву ФАТФа за предузимање активности – октобар 2024.године
Париз, 25. октобар 2024.године-Високоризичне државе имају значајне стратешке недостатке у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. За све државе које су идентификоване као високо ризичне ФАТФ позива своје чланице и захтијева од свих држава да примјене продубљене мјере идентификације и праћења клијената, а у најозбиљнијим случајевима, државе се позивају да примјене контрамјере како би заштитиле међународни финансијски систем од континуираних ризика од прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације (ПН/ФТ/ФП) који проистичу из те земље.
Ова листа се често назива и “црна листа”.
Од фебруара 2020. године, Иран је у јануару и августу 2024.године, извијестио да нема значајних промјена у статус његовог акционог плана.
Узимајући у обзир изражен ризике од финансирања пролиферације ОМУ[1] , ФАТФ понавља свој позив да се примјене контра мјере на ове високоризичне државе
ДРЖАВЕ КОЈЕ ПОДЛИЈЕЖУ ПОЗИВУ КОЈИ ЈЕ ФАТФ УПУТИО СВОЈИМ ЧЛАНИЦАМА И ДРУГИМ ДРЖАВАМА ДА ПРИМЈЕЊУЈУ ПРОТИВМЈЕРЕ
ДЕМОКРАТСКА НАРОДНА РЕПУБЛИКА КОРЕЈА (ДНРК)
Надовезујуц́и се на изјаве ФАТФ-а саопштења током протекле деценије, ФАТФ је и даље забринут због континуираног неуспјеха ДНРК-а да се позабави значајним недостацима у свом систему борбе против прања новца и финансирања тероризма (СПН/ФТ)и озбиљним пријетњама које представљају недозвољене активности ДНРК везане за ширење (пролиферацију) оружја за масовно уништење (ОМУ) и његово финансирање.
ФАТФ је од 2011. године стално понављао потребу да све земље снажно спроводе циљане финансијске санкције у складу са резолуцијама СБ УН-а и примјењују сљедец́е противмјере како би заштитиле своје финансијске системе од пријетњи за прање новца, финансирање тероризма и финансирање ширења ОМУ а које долазе из ДНРК:
• Прекинути кореспондентске односе са банкама ДНРК;
• Затворити све подружнице или филијале банака ДНРК у њиховим државама; и
• Ограничите пословне односе и финансијске трансакције са особама из ДНРК.
Упркос овим позивима, ДНРК је повец́ала повезаност са међународним финансијским системом, што повец́ава ризике финансирања пролиферације (ФП), као што је ФАТФ примијетио у фебруару 2024. године. Ово захтјева вец́у пажњу и продужену примјену и спровођење ових противмјера против ДНРК. Као што је наведено у Резолуцији СБ УН 2270, ДНРК често користи “параван” компаније, квази компаније, заједничка улагања и сложене, нетранспарентне власничке структуре у сврху кршења санкција.
Као такав, ФАТФ охрабрује своје чланице и све државе да примјењују продубљене мјере познавања и праћења пословања (продубљене ЦДД мјере) у односу на ДНРК и могућности да се олакшају трансакције у њено име.
ФАТФ такође апелује на државе да адекватно процјене и узму у обзир повец́ан ризик од финансирања ширења оружја за масовно уништење уз пријаву вец́е финансијске активности, посебно зато што следец́а рунда процјена захтјева од држава да адекватно процјене ризике од финансирања ширења ОМУ у складу са Препоруком 1 и Непосредним исходом 11. Способност да се добију поуздани и вјеродостојне информације које би подржале процјену ризика финансирања ширења ОМУ у вези са ДНРК су отежане недавним престанком мандата Вец́а експерата Комитета 1718. Стога ц́е ФАТФ надгледати мјере за поштовање примјене циљаних финансијских санкција против ДНРК и спровођење противмјера у односу на ДНРК.
У јуну 2016. године Иран се обавезао да отклони своје стратешке недостатаке. Акциони план за Иран је истекао у јануару 2018. године. У фебруару 2020. године ФАТФ је упозорио да Иран није завршио свој акциони план. [1]
У октобру 2019. године ФАТФ је позвао своје чланице и захтијевао од свих држава да: захтијевају појачан надзор над филијалама и подружницама финансијских институција које се налазе у Ирану; да уведу унапријеђене релевантне механизме извјештавања или систематског извјештавања о финансијским трансакцијама; и да захтјевају појачане обавезе екстерне ревизије за финансијске групе у односу на све њихове филијале и подружнице које се налазе у Ирану.
Сада, имајући у виду да Иран није усвојио Палермо Конвенцију и Конвенцију о сузбијању финансирања тероризма у складу са ФАТФ стандардима, ФАТФ у потпуности укида обустављање контрамјера и позива своје чланице и захтијева од свих држава да примјене дјелотворне контрамјере, у складу са Препоруком 19.[2]
Иран се и даље наводи у оквиру ФАТФ саопштења о (Високоризичним државама које подлијежу позиву за предузимање активности) док Акциони план не буде реализован у потпуности. Уколико Иран ратификује Палермо Конвенцију и Конвенцију о сузбијању финансирања тероризма у складу са ФАТФ стандардима, ФАТФ ће одлучити о наредним корацима , укључујући и одлуку о томе да ли да се укину контрамјере. Све док Иран не примјени мјере неопходне за уклањање недостатака утврђених у односу на борбу против финансирање тероризма у Акционом плану, ФАТФ ће остати и даље забринут због ризика од финансирања тероризма који потиче од Ирана и пријетње коју овакво стање представља за међународни финансијски систем.
У јуну 2016. године, ФАТФ је поздравио политичку посвец́еност Ирана на високом нивоу да се позабави својим стратешким недостацима у систему СПН/ФТ, као и његову одлуку да затражи техничку помоц́ у имплементацији Акционог плана. Иран је од 2016. године успоставио систем пријављивања готовог новца, извршио допуну свог Закона о борби против финансирања тероризма и Закона о спречавању прања новца и усвојио подзаконски акт о спречавању прања новца.
У фебруару 2020. године, ФАТФ је примјетио да још увијек постоје недостаци који нису отклоњени и да Иран треба у потпуности да исте отклони кроз: (1) адекватну криминализацију финансирања тероризма, укључујуц́и уклањање изузец́а за одређене групе које „покушавају да окончају страну окупацију, колонијализам и расизам“; (2) идентификовање и замрзавање средстава терориста у складу са релевантним резолуцијама Савјета безбедности Уједињених нација; (3) обезбеђивање адекватних и прописаних обавеза примјене мјере познавања и праћења пословања клијента; (4) демонстрирање како власти идентификују и санкционишу не-лиценциране пружаоце услуга трансфера новца/вриједности; (5) ратификацију и имплементацију Палермо конвенције и конвенције о финансирању тероризма и разјашњавање способности пружања међународне правне помоц́и; и (6) обезбеђивање да финансијске институције провјере да електронски трансфери садрже потпуне информације о налогодавцу и кориснику средстава.
[2] Државе би требало да буду у могуц́ности да примјењују одговарајуц́е противмјере када их ФАТФ позове на то. Државе такође треба да буду у могуц́ности да примјењују контрамјере независно од било каквог позива ФАТФ-а да то учине. Такве противмјере треба да буду ефикасне и пропорционалне ризицима.
Напомена за тумачење Препоруке 19 наводи примјере контрамјера које би државе могле да предузму.
МЈАНМАР
У фебруару 2020. године, Мјанмар се обавезао да ц́е отклонити своје стратешке недостатке. Акциони план за Мјанмар је истекао у септембру 2021. године.
У октобру 2022. године, узимајући у обзир континуирани недостатак напретка и да већина недостатака и даље није била отклоњена и годину дана након истека рока за испуњавање акционог плана, ФАТФ је одлучио да је неопходно да се предузму додатне активности сходно процедурама и ФАТФ позвао је државе чланице и апеловао на све државе да примијене продубљене мјере познавања и праћења пословања клијента (продубљене ЦДД мјере).
ФАТФ захтјева да у оквиру примјене продубљених ЦДД мјера финансијске институције повец́ају степен и природу прац́ења пословног односа, како би се утврдило да ли те трансакције или активности изгледају неуобичајено или сумњиво. Када примјењују продубљене ЦДД мјере, државе треба да се не ометају токови средстава за хуманитарну помоц́, легитимне активности НПО и дознаке.Уколико не буде остварен додатни напредак до фебруара 2024. године, ФАТФ ће размотрити примјену противмјера.
Иако је свеукупни напредак Мјанмара и даље успорен, недавно је Мјанмар остварио напредак у односу на неколико тачака у акционом плану. Мјанмар треба да настави да ради на имплементацији свог акционог плана за отклањање ових недостатака, укључујуц́и: (1) демонстрирање унапређене употребе финансијско обавештајних података у истрагама органа за спровођење закона и повец́ање оперативних анализа и ширења података од стране финансијско обавјештајне службе ( ФОС); (2) обезбјеђивање да се кривично дјело прање новца истражује/гони у складу са ризицима; (3) приказати да се спроводе истраге транснационалних случајева прања новца уз међународну сарадњу; (4) демонстрирање повец́ања замрзавања/заплијене и конфискације прихода, средстава(инструмената извршења), и/или имовине еквивалентне вриједности; (5) управљање одузетом имовином ради очувања вриједности одузете робе до конфискације, (6) отклањање недостатака у односу на техничку усклађеност са Препоруком 7 како би се обезбиједила примјена циљаних финансијских санкција у односу на финансирање пролиферације.
Код примјене продубљених ЦДД мјера, државе треба да обезбиједе да се токови средстава за хуманитарну помоћ, активности легитимних НПО и трансфери новца не ометају и не обесхрабрују.
ФАТФ ће наставити да надзире да ли систем СПНФТ у Мијанмару спроводи неоправдани надзор над легитимним финансијским токовима .
Мјанмар ће остати на листи земаља позиву ФАТФа за примјењују продубљених мјере познавања и праћења пословања клијента све док се акциони план Мијанмара не испуни у потпуности.
Оригинално саопштење на енглеском језику можете наћи на сљедећем линку: https://www.fatf-gafi.org/en/publications/High-risk-and-other-monitored-jurisdictions/Call-for-action-october-2024.html