Влада најавила редовне консултације са цивилним сектором о преговарачком процесу

Објављено: 01.12.2023. 18:40 Аутор: Министарство европских послова

Влада ће успоставити редовне консултације са цивилним сектором о преговарачком процесу, најавила је министарка европских послова Маида Горчевић на данас одржаном првом састанку са представницима невладиног сектора. Поред министарке, састанку су присуствовали државни секретар Бојан Божовић и генерални директор Директората за европске фондове Бојан Вујовић.

Sastanak NVO 2

„Процес редовних консултација са цивилним сектором смо замислили кроз тематске сегменте у оквиру којих ћете моћи да чујете конкретнија обећања са наше стране. Пред нама је много посла и вјерујемо да заједничким радом можемо испунити очекивања грађана и европских партнера“, поручила је Горчевић.

Она је подсјетила да ће Главни преговарач бити изабран средином децембра, што ће додатно оснажити и убрзати сарадњу у области процеса преговора.

Наши европски партнери такође желе да Црна Гора буде сљедећа чланица ЕУ, али то не можемо постићи ако добро не радимо свој посао. Сада имамо шансу да унаприједимо неке ствари и желимо да то радимо заједно са цивилним сектором, казала је министарка.

Државни секретар Бојан Божовић је најавио је да је у току формирање нове преговарачке структуре, у којој број мјеста за представнике невладиног сектора неће бити ограничен.

Има простора да наша сарадња буде још боља и тјешња. Формирањем преговарачке структуре створиће се повољнији услови за то, јер су нам ваша подршка и конструктивна расправа јако потребни, нагласио је Божовић.

Генерални директор Директората за европске фондове Бојан Вујовић осврнуо се на тренутно стање у области расположивих европских фондова, као и могућности које пружа нови План раста за Западни Балкан. Црна Гора може да очекује значајна средства у оквиру новог инструмента, уколико се испуне услови везани за кључне реформске мјере.

Пола тог новца намијењено је за буџетску подршку за сет реформи које је потребно да спроведемо, а друга половина ће бити везана за инфраструктурне пројекте, појаснио је Вујовић.

Током консултација, представници цивилног сектора су истакли да њихове критике долазе с циљем да се стање поправи. Оцијенили су да је потребно промијенити однос државе према невладином сектору, који је потребно уважити и тиме повратити међусобно повјерење. Указали су на потребу да се преиспита начин расподјеле државних средстава невладиним организацијама и од новог Министарства европских послова очекују стратешки приступ и јасно дефинисана очекивања улоге цивилног друштва у преговарачком процесу.

Састанку су у име цивилног сектора присуствовали Центар за женска права, ЦГО, Удружење родитељи, UMHCG, MMNE, Грађанска алијанса, ЦЗИП, Аналитико, ЦИН ЦГ, ЦЕМИ, Медиа центар, FORS MNE, АДП ЗИД, Узор, НВО 35 мм и CEGAS.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?