- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Влаовић: Иновативне идеје младих доприносе процеси...
Влаовић: Иновативне идеје младих доприносе процесима значајним за културу
Министарство културе и медија се залаже да црногорски музеји постану интерактивији у циљу привлачења већег броја посјетилаца, посебно млађих генерација, који би кроз интеракцију са експонатима научили више о самој култури и историји Црне Горе, поручила је ресорна министарка Маша Влаовић.
Она је данас у свом кабинету примила студенткињу Универзитета Доња Горица Барбару Милаковић, која је у оквиру свог дипломског рада на Факултету за дизајн и мултимедију, под менторством проф. Владимира Димовског, развила апликацију која је конципирана на иновативном приступу истраживања музеја за посјетиоце.
"Изузетно ме радује и као министарку, и као неког ко већ дуги низ година ради са студендима, када имам прилику да чујем афирмативне и иновативне идеје младих људи, који својим знањем и приступом доносе нову енергију у процесима који су од изузетног значаја за културу Црне Горе”, истакла је Влаовић.
Она је поручила да се оваквим примјером показује да је потребно активирати специфичне и иновативне идеје како би створили разноврснију и садржајнију понуду, са више могуцности за учење и ангажовање што већег броја креативаца који ће покренути или додатно развити своје пројекте до нивоа да црногорска музејска дјелатност може парирати онима које су водеће на међународној сцени.
“Министарство културе и медија увијек ће бити отворено за иновативне идеје и приступе, а путем новоотворене конкурсне линије за дјецу и младе охрабрујемо младе људе да се пријаве и спроведу своје идеје у дјела”, казала је Влаовић.
Милаковић је појаснила да би Апликација Умјетничког музеја Црне Горе садржала технологије као што су виртуелна стварност (ВР), проширена стварност (АР), мултимедијални садржаји и слично, како би анимирали посјетиоце да током свог боравка у музеју истражују и уче на занимљив и интерактивнији начин.
Казала је да је апликација намијењена широком спектру корисника, са посебним акцентом на дјецу и младе.
"Поред наведеног, апликација нуди опцију посебног прилагођавања и приступачности, што би се огледало кроз могућност увеличавања текста, контраста боја и друго, са циљем приступачности и особама са оштећењем вида", рекла је Милаковић и додала да функције као што су читачи екрана, претварање текста у говор и титловање имају за циљ да садржај учине доступним особама са оштећеним слухом.