Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Влаовић: Ојачаћемо медијску писмености, а културу и умјетност учинити доступним свој дјеци

Објављено: 13.06.2022. 14:15 Аутор: Министарство културе и медија

Министарство културе и медија, у наредном периоду, осигураће снажнији институционални приступ који има за циљ јачање медијске писмености свих грађана Црне Горе, јер је то једини одрживи и дугорочни одговор на изазове дигиталног доба.

То је саопштила министарка културе и медија Маша Влаовић током данашњег састанка са в.д. шефицом представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Сабином Жунић.

“Индексом медијске писмености глобалне Фондације за отворено друштво за 2019. годину, Црна Гора се сврстава на дно љествице држава у којим је мјерење урађено, односно на 31. мјесто од 35. земаља. Зато ћемо у наредном периоду осигурати снажнији институционални приступ који има за циљ јачање медијске писмености свих грађана Црне Горе”, истакла је Влаовић.

Према њеним ријечима, медијска и дигитална писменост је једини одрживи, дугорочни одговор на изазове дигиталног доба, јер на тај начин свако дијете кроз школу стиче основе медијске писмености и учи да користи нове технологије, чиме се оспособљава да нађе посао и да као грађанин учествује у дигиталном друшттву.

“Зато је Нацртом Медијске стратегије као један од стратешких циљева зацртано оснаживање медијске писмености свих сегмената друштва и бројне активности које це служити остваривању зацртаног циља. Допринос који УНИЦЕФ у овој области у континуитету даје је немљерљив”, рекла је Влаовић.

Говорећи о активностима које је Министарство планирало као одговор на све већу појаву дезинформација, лажних вијести и говора мржње, Влаовић је казала да је нацртом Медијске стратегије предвиђено формирање Националног савјета за медијску писменост.

“Такође, планирана је израда свеобухватне анализе нивоа медијске писмености по циљним групама и полној структури са препорукама, израда вишегодишњег плана за подизање нивоа медијске писмености, организовање националних кампања, континуирана едукација наставног кадра, редовна ревизија (прилагођавање) и унапређење постојећих наставних програма и израда потребних приручника из медијске писмености за основне и средње школе ”, казала је Влаовић.

Задатак Министарства је да успостави програме и политике који ће развијати свијест о важности културе, омогућавати доступност, приближавање умјетности и културе дјеци и младима, развијање њихове естетске културе, додатно сензибилисати дјецу и младе за подручје умјетности и културе. Као примјер добре праксе истакнуто је оснивање Дјечјег симфонијског оркестра под окриљем Завода за школство који је подржао УНИЦЕФ те Музички центар.

“Намјера Министарства је да умјетност и култура буду једнако доступне свој дјеци на подручју Црне Горе”, поручила је Влаовић.

Сматра да је важно да дјеца од најранијег узраста развијају однос према умјетности и да се упознају са културним садржајима.

Жунић је подсјетила да УНИЦЕФ има добру сарадњу са институцијама у Црној Гори, наводећи да да ће ускоро бити усвојен и нови петогодишњи програм рада са Владом Црне Горе, унутар којега се може интензивирати сарадња и будући пројекти.

“Циљ нам је да са Министарством културе и медија оснажимо и формализујемо сарадњу и испланирамо је на дужи период, са нагласком на приступ култури и умјетности за најрањивије групе дјеце”, рекла је Жунић.

На састанку је предложено да УНИЦЕФ и Министарство културе и медија заједнички подрже иницијативе којима би се свој дјеци, а посебно дјеци из маргинализованих група, приближиле култура и умјетност.


Галерија

gallery.media[0].alt
1/3 Фото: Министарство културе и медија
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?