- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Влаовић: СЕЕ фестивал превазилази разлике, повезуј...
Влаовић: СЕЕ фестивал превазилази разлике, повезује људе, чини да учимо једни од других
СЕЕ фестивал превазилази разлике, оплемењује, а култура, као област којој су иманентни дијалог и размјена искустава, омогућава да се повежу тачке у подијељеном друштву, охрабри кохезија и боље разумијевање, што ће донијети нове, позитивне идеје и изградити снажне везе.
То је казала министарка културе и медија, Маша Влаовић у видео поруци, којом се обратила публици Филмског фестивала Југоисточне Европе СЕЕ ФФ-Париз-Берлин-Вашингтон 2022, који почиње сјутра.
Поручила је да СЕЕ фестивал годинама успијева да оствари замисао и најбоље од актуелне биоскопске продукције из региона Југоисточне Европе представи и приближи културној сфери Западне Европе и Америке.
“Осим што афирмише таленат, промовише филмске професионалце и њихово стваралаштво, СЕЕ фестивал превазилази разлике, оплемењује, повезује људе, чини да учимо једни од других. У вријеме великих друштвених и политичких подјела, какво је данашње, култура, као област којој су иманентни дијалог и размјена искустава, омогућава да се повежу тачке у подијељеном друштву, охрабри кохезија и боље разумијевање, што ће донијети нове, позитивне идеје и изградити снажне везе”, казала је Влаовић.
Према њеним ријечима, култура која стално расте и развија се пружа подршку својим члановима и подстиче друге да се придруже.
“Заједно можемо да остваримо мале побједе које ће водити ка стварном препороду и стављању културе на мјесто које заслужује у свакој држави и сваком друштву. Црна Гора је и ове године присутна на СЕЕ фестивалу са играним и документарним филмовима. И на овогодишњем издању биће додијељена награда за најбољи документарни филм, која носи име великог француског и свјетског документаристе „Фрéдéриц Россиф“ (1922-1990), који је рођен управо на Цетињу. А посебна ми је част што ће ту награду ове године добити познати црногорски филмски аутор Владимир Перовић”, навела је Влаовић.
Подсјетила је да је први дугометражни играни филм са црногорском темом „Воскресења не бива без смрти“, произвела италијанска филмска кућа „Сангро филм“, а премијерно је приказан 14. априла 1922. године у Риму.
“У марту 1949. године на Цетињу је основано Предузеће за производњу филмова „Ловћен-филм“, које је у мају 1951. године снимило свој први филм, документарну репортажу „Конгрес фискултурника“. У октобру 1955. године „Ловћен филм“ је произвео и први дугометражни играни филм црногорске кинематографије „Лажни цар“, а то је уједно први историјски филм у СФРЈ”, рекла је Влаовић.
Филмска умјетност, како је истакла, није само изузетно важан сегмент културе већ и развојни ресурс и имиџ сваке државе.
“Зато је наш циљ да побољшамо положај и видљивост црногорске кинематографије, како би она имала будућност какву заслужује”, поручила је Влаовић.
Министарство културе и медија ће, како је најавила, посвећено радити и на измјенама и допунама законске регулативе из области културе, а “планским, стабилним и континуираним дјеловањем још интензивније ћемо представљати Црну Гору на међународном нивоу”.
“Наша је обавеза да младим културним ствараоцима посветимо посебну пажњу, обезбиједимо им извјеснију будућност, његујемо и јачамо културно стваралаштво, што ћемо и учинити, а покренућемо важан процес израде националног програма развоја културе 2022-2026 у складу са Законом о култури”, казала је Влаовић.