- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Влаовић: Тимским дјеловањем свих ресора очувати за...
Влаовић: Тимским дјеловањем свих ресора очувати заштићена подручја
Сви ресори, у складу са својим надлежностима, у наредном периоду ће додатно радити на очувању заштићених подручја, јер оно што је аутентично и глобално вриједно мора бити сачувано за будуће генерације, поручила је министарка културе и медија Маша Валовић.
Она је данас предсједавала сједницом Националне комисије за UNESCO, која има кључну улогу у координацији и унапређењу активности и сарадње министарстава, државних органа и институција Црне Горе у оквиру сарадње са UNESCO-ом.
Црна Гора нуди свијету нешто аутентично и глобално вриједно, због чега је неопходно сачувати ту баштину за будуће генерације, уз истовремено уважавање комплексности њене заштите и очувања, казала је Влаовић.
У вези са недавно одржаним 45. засједањем Комитета свјетске баштине UNESCO у Ријаду, министарка Влаовић је нагласила да се тренутно подручје Котора и Дурмитора не сматра угроженим, али је истакла додатну потребу за акцијом како би се наставиле активности на очувању ових подручја у духу UNESCO Конвенције.
Данашња сједница наглашава важност тимског рада и сарадње на свим пољима, имајући у виду широк спектар области које UNESCO покрива, додала је Влаовић.
Позвала је све кључне субјекте да допринесу обогаћивању Листе свјетске баштине новим црногорским уписима и подрже ову важну мисију.
Амбасадор Црне Горе у Републици Француској и стални делегат Црне Горе при UNESCO, Иван Иванишевић, поднио је детаљан извјештај о раду Комитета свјетске баштине, са посебним фокусом на одлуке које се тичу црногорских застићених подручја.
„Неопходно је даље интензивирање сарадње и комуникације кроз које би се учврстило међусобно повјерење између Црне Горе и UNESCO-а и осигурала дугорочна заштита црногорских уписа на Листи свјетске бастине“, казао је Иванишевић.
Опредјелјенје Националне комисије за UNESCO је да се у наредном периоду организују тематске сједнице посвећене питањима од значаја за црногорске заштићене локације.
На састанку су отворене теме од значаја за динамику рада Националне комисије, било је ријечи о конкретним питањима која су третирали експерти UNESCO-а у својим одлукама и усвојене смјернице како би били испоштовани рокови за доставу извјештаја у вези са стањем у Котору и у НП Дурмитор.
Сједници су, на позив Националне комисије за UNESCO, присуствовали предсједник Општине Котор, Владимир Јокић и предсједник Општине Жабљак Радош Жугић. Присуствовали су и чланови Комисије, в.д. директора Управе за заштиту културних добара, Балша Перовић; в.д. помоћнице директора Управе за заштиту културних добара, Петра Здравковић; дипл. инжењерка архитектуре, Биљана Глигорић; ванредни професор на Архитектонском факултету УЦГ, Вељко Радуловић; редовна професорица на Филолошком факултету УЦГ, Рајка Глушица; ванредна професорица на Архитектонском факултету УЦГ, Славица Стаматовић-Вучковић; редовни професор на Архитектонском факултету УЦГ, Илија Лалошевић; дипл. туризмолог, Мустафа Цанка; секретарка у Министарству науке и технолошког развоја, Анђела Радуловић; државна секретарка Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, Зорица Крсмановић.