Вујовић: Црна Гора убрзава успостављање националне контакт тачке за сигурнији интернет

Објављено: 06.02.2025. 08:19 Аутор: Министарство културе и медија

Интернет је моћан алат који уз прилике доноси ризике и пријетње, зато Министарство културе и медија ангажовамо ради да Црна Гора што прије добије националну контакт тачку са великим онлине платформама (ВЛОП) и са њима договори брзу реакцију у случајева ширења дезинформација, говора мржње И онлине насиља, како је то предвидјено европским законодавство.

То је поручила министарка културе и медија др Тамара Вујовић поводом Дана сигурнијег интернета, и посебно истакла колико је важно да дјецу и младе подучавамо о дигиталној безбједности, оснажујемо их у онлине свијету, као и да осигурамо заштитне системе и улажемо у алате за безбједност на мрежи.

Присуство младих на интернету је, како сматра, неизбјежно, међутим, дигитални свијет са собом носи озбиљне ризике и опасности што може да утиче на њихово ментално здравље, добробит и све друге аспекте живота.

“Наше посљедње истраживање је показало да млади информације углавном траже на интернету, али охрабрује што су све свјеснији да не могу свим информацијама вјеровати. Због ширења лажних вијести, дезинформација и манипулација, критичко размишљање постаје кључна вјештина у дигиталном добу. Едукација о препознавању поузданих извора и провјери чињеница неопходна је како би се млади заштитили од погрешних и потенцијално штетних информација. Морамо их оснажити да критички процјењују информације које конзумирају и дијеле, те користе интернет као алат за учење, комуникацију и развој, уз поштовање других корисника”, истакла је Вујовић.

Коришћење сигурног интернета не само да ће заштитити најмлађе од потенцијалних опасности већ ће и подстаћи њихов развој у дигитално писмене и одговорне грађане. Кључно је да оснажимо младе да буду информисани, ангажовани и критички освијештени чланови друштва. Прва Медијска стратегија ставља нагласак на јачање медијске писмености и представља свеобухватан оквир за промоцију критичког размишљања, развој дигиталних вјештина и превенцију дигиталног насиља.

Вујовић је јасна да "како би наши градјани били сигурнији на мрежама успоставићемо комуникацију са великим онлине платформама (ВЛОП) и са њима договорити да брзо реагују у случајева ширења дезинформација, говора мржње И онлине насиља".

"Прве контакте смо, у октобру 2024, успоставимо са Метом. Настојаћемо и да што прије Црна Гора добије националну контакт тачку са ВЛОП, како је то предвидјено европским законодавством. У циљу преношења нових уредби ЕУ, које се тичу сигурности градјана на мрезама, ове године започињемо захтјеван процес усагласавања насих прописа са Дигитал сервицес ацт (ДСА) И Дигитал марцет ацт (ДМА) ЕУ" поручила је Вујовић.

Она је подсјетила да у склопу Медијске стратегије, имамо бројне активности којима третирамо питање медијске писмености, као једну од основних вјештина дигиталног доба, јер то више није опциона вјештина, већ је неопходна за активно учествовање у модерном друштву.

"Биће формиран и Национални савјет за медијску писменост, који ће осигурати систематично планирање и праћење активности у овој области, омогућавајући да наш одговор на изазове буде свеобухватан и дугорочан" наводи се у поруци министраке.

"Родитељи, наставници, стручни сарадници, али и сви ми имамо важну улогу и одговорност да створимо сигурније онлине окружење, боље интернетско искуство и промовишемо одговорнију употребу технологија. То је могуће само уједињеним приступом и заједничким дјеловањем. Велика одговорнност је на актерима из образовања, медија, телекомуникационог сектора" закључила је Вујовић.

Обиљежавањем Дана сигурнијег интернета подсјећамо колико је важно стално учити и прилагођавати се дигиталном добу како бисмо интернет учинили сигурним и позитивним мјестом за све генерације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?