Вујовић: Геноцид у Сребреници није трагедија само за жртве и њихове породице

Објављено: 11.07.2024. 10:06 Аутор: Министарство културе и медија

''Са дубоким болом и тугом сјећамо се трагичних догађаја из Сребренице, јула 1995. године, када је убијено преко осам хиљада дјечака и мушкараца Бошњачке националности.

Геноцид у Сребреници није трагедија само за жртве и њихове породице, већ колективна траума за све нас, за регион, Европу и свијет. Због тога је наша људска и морална дужност да се сјећамо невино страдалих, да им одамо почаст, да подржимо њихове породице, које живе са највећим губитком и докажемо нашу посвећност истини и помирењу. Јер наша је дужност да будемо чувари истине, да истрајемо у достизању правде и да покажемо да смо схватили и научили поуке.

Данас је више него икада потребно да радимо на изградњи друштва заснованог на вриједностима људских права, правде и међусобног уважавања свих, без обзира на националну, вјерску, етничку или било коју другу припадност.

Суочити се са прошлошћу на прави начин, истином и чињеницама, прихватити горку страну историје није увијек лако, али је љековито и шанса за помирење и живот у трајном миру.

А то нам је свима потребно, како бисмо оздравили, или залијечили ране и градили свијет у којем се Сребреница неће поновити никада нигдје и никоме више.

Лако је рећи "никада више", али треба сваког дана чинити тако да понављање злочина истребљења буде немогуће нигдје и никоме.

Ипак, свједоци смо да су ратна дејства посвуда на свијету, и да поново имамо намјере истребљења народа, убиствима, морењем глађу - мимо сваког правила међународног права.

Зато сјећање на Сребреницу мора остати живо у нашим мислима и дјелима.

Кривична одговорност коју судови утврде је индивидуална, а никада колективна, и зато позивамо на свеукупну подршку правосудним институцијама у напорима да правди приведу све одговорне за злочине почињене у Сребреници и другим мјестима током ратних сукоба на простору бивше Југославије. То је важно за достојанство преживјелих и израз је поштовања према жртвама.

Такође је и олаксање породицама и представмицима народа који су злочине чинили, да њихови потомци и сународници не носе колективну кривицу.

Црна Гора као мултиетничка држава, која води проевропску политику, увијек пружа напор ка превазилажењу и смањивању тензија, етничких дистанци и других подијела и његује културу сјећања.

На Међународни дан сјећања на геноцид у Сребреници 11. јул, промовишемо културу истине, едукацију, емпатију према жртвама, правду и помирење.

Министарство културе и медија ће у наредним данима низом активности обиљежавити сјећање на страдале у Сребреници.''

др Тамара Вујовић, министарка културе и медија Црне Горе

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?