- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Књиге су камен темељац сваке културе
Вујовић: Књиге су камен темељац сваке културе
Књиге су најсигурнија упоришта и ослонац у учењу, оне су инспирација човјеку и камен темељац сваке културе и због тога је важно подстицање на читање свих, а нарочито младих, поручила је министарка културе и медија др Тамара Вујовић поводом 23. априла Свјетског дана књиге и ауторских права.
„Поштовани писци, издавачи, књижевни критичари, ствараоци у области књижевности, поштовани читаоци и љубитељи књиге, ово је дан када се присјећамо свих наслова и садржаја који су нас обликовали, мијењали наша размишљања и промишљања, наше животе и мијењали свијет набоље. Црна Гора се поноси свим књижевним дјелима наших писаца, који су оставили важан отисак у црногорском културном идентитету и надахнуће су будућим геренерацијама“, рекла је Вујовић.
Додала је да је обавеза Министарства културе и медија да сачува и подржи књижевно стваралаштво, јер то представља улагање у свијетлу будућност.
„Поводом Светског дана књиге свим уредницима редакција културе послали смо књиге чији је издавач Министарство културе и медија и Народни музеј. На званичном налогу Министарства културе и медија у току је квиз у оквиру којег ће награђени учесници добити сет поменутих књига“, казала је Вујовић.
Поменула је изјаву Томе Аквинског да се боји човјека који је прочитао само једну књигу, наглашавајући да нас она подсјећа на важност отворености ума и разноликости у нашем читалачком искуству како бисмо видјели даље, шире, како бисмо истраживали различите теме и непрестано учили.
Одлука о обиљежавању Свјетског дана књиге и ауторских права донешена је на Генералној конференцији УНЕСЦО-а одржаној у Паризу 1995. године, а 23. април је симболичан датум у свјетској књижевности. То је датум смрт неколико истакнутих аутора, Вилијама Шекспира, Мигел де Сервантеса и Инка Гарсиласо де ла Вегу.
Свјетски дан књиге и ауторских права је прослава која промовише уживање у књигама и читању. Сваке године, 23. априла, широм свијета се одржавају прославе, како би се препознао значај књига, веза између прошлости и будуц́ности, мост између генерација и међу културама. Овом приликом УНЕСЦО и међународне организације, које представљају три главна сектора књижарске индустрије издаваче, књижаре и библиотеке, бирају Свјетску пријестоницу књиге, на годину, како би својим иницијативама подстицали обиљежавање овог датума.
Заговарајуц́и књиге и ауторска права, УНЕСЦО се залаже за креативност, разноликост и једнак приступ знању широм свијета – од мреже креативних градова и књижевности до промовисања писмености и мобилног учења и унапређења отвореног приступа научним знањима и образовним ресурсима. Уз активно учешц́е свих заинтересованих страна: аутора, издавача, наставника, библиотекара, јавних и приватних институција, хуманитарних невладиних организација и масовних медија, и свих оних који се осјец́ају мотивисаним да раде заједно на овој свјетској прослави књига и аутора, Свјетске књиге и ауторских права. Овај Дан је постао платформа за окупљање милиона људи широм свијета.
УНЕСЦО жели свакога, а посебно младе, подстицати на читање и промовисати издаваштво и заштиту интелектуалног власништва путем заштите ауторских права.