- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Честитка министарке културе и медија поводом Свјет...
Честитка министарке културе и медија поводом Свјетског дана слободе медија
Слобода изражавања је стуб демократије, данашњи датум - 3. мај, доносиоце одлука, сваке године подсјећа на дужност да осигурамо и подржимо слободу медија и слободу мишљења и изражавања. То укључује услове за професионалан и квалитетан рад новинара, ефикасну заштиту, брзу реакцију надлежних и праведне и темељне истраге о свим нападима, пријетњама, застрашивањима.
Мора да постоји будност и колективно дјеловање јер је слобода медија заједничка одговорност свих релевантних друштвених актера.
У протеклој години забиљежено је 16 напада на новинаре, а у овој до данас већ девет. Треба напоменути да број напада, поготиво напада на зивот и имовину новинара, у Црној Гори има тенденцију пада.
Својом обавезом сматрам да, неуморно шаљем поруке да у Црној Гори не смије бити прихватљива атмосфера у којој је, на било који начин, легитимно застрашивати, дискредитовати новинаре и њихов рад, односно „ућуткивати критичаре“. Нечасно је да новинаре дијелимо на оне којима смо по ставовима и вриједностима блиски и, на оне са чијом се уређивачком политиком не слажемо и да у складу са тим станемо или не станемо у њихову заштиту.
Никада не смијемо заборавити Дуска Јовановића, који је за обављање новинарског посла платио највећу цијену.
Послије 20 година од трагичне смрти, није до краја расвијетљено убиство, а породица и цјелокупна црногорска јавност заслужују да знају истину.
Новинари су глас јавности, чувари јавног интереса, имају право да питају и добију одговоре, да подсјећају, опомињу и указују, да позивају јавне функционере и институције на одговорност, да отварају и подстичу јавну дебату и баш због те немјерљиве улоге коју имају у друштву, мора им бити омогућено да слободно, одговорно, без било каквих притисака извршавају своје професионалне задатке.
Слободни медији значе професионалне медије и етичне медијске посленике, слобода медија значи ослобоðеност од притисака власника медија, од притиска уредника, од утицаја политичких структура, од несигурности при промјени власништва над медијима.
Трудимо се да се овим темама бавимо кроз ново медијско законодавство, чије усвајање очекујеми током овог мјесеца (маја) .
Министарство културе и медија у претходном периоду интензивно је радило на измјенама и допунама сета медијских закона као и на изради првог стратешког документа у овој области, а њима се, између осталог, настоји побољшати положај квалитетниих медија у Црној Гори и створити повољно окружење за слободу информисања.
Измјеном Закона о медијима ближе се уређује статус новинара, уводи консултовање новинара у поступку именовања и разрјешења главног уредника, за више од 100 одсто повећава Фонд за медијски плурализам, подстиче саморегулација, а све у циљу побољшања ситуације у сектору медија.
Новине које су предвиђене Медијском стратегијом и медијским законима су обавеза медија да буду чланови колективног или формирају сопствено саморегулаторно тијело, као и оснивање Мреже за борбу против говора мржње, дезинформација и онлајн насиља.
Дакле, нови закони ће донијети значајна побољшања, али закони никад нису савршени.
Трудићемо се да задржимо своје ставове и чланове закона, које смо "брусили" кроз широке консултације екосистема, и нећемо подлијегати притисцима ни појединаца, ни ни моћних лобија, ни НВО сектора, увијек имајући у виду најбољи интерес црногорске јавности и њеног права да зна.
Сматрам да смо пронашли праву мјеру и за то смо добили само техничке примједбе експерата Савјета Европе.
Јасно нам је да су у посебном проблему медијски посленици који раде у медијима са малим бројем запослених.
У овом дијелу охрабрујемо струковна удружења новинара да реагују, покажу солидарности и укажу на проблем.
Синдикат медија ради заиста велике пројекте и има велику видљивост и утицај и то је незамјенљива полуга у преговарању.
Такодје, оно што одликује медијско небо у Црној Гори, јесте велики број НВО које се баве питањима медија и медијских слобода, које често организују конференције и раде велике пројекте, осажујући и указујући на значај тема попут: безбједности новинара, медијске писмености, дезинформација итд...
Тако, и они на свој начин доприносе медијским слободама у Црној Гори.
Нека сви ови напори и труд буду меðу свима нама препознати и цијењени, а слобода медија нека буде поуздани градитељ и стуб наше друштвене стварности.
УНЕСЦО баштини овај дан да се цијели свијет замисли над темом слободе. Претходна година у свијету, била је најпогубнија до сада за новинаре. Вјечни помен свим новинарима широм свијета који су изгубили свој живот радећи часно свој посао и позив - да пренесу истину на далеко.
Посебна почаст извјештајцима из ратом захваћених подручја, без чијиу би, сада све реðих постова и објава, завладало потпуно незнање или још горе - смрт истине - потпуни мук.
Филм "20 дана у Мариупољу" освојио је награду Оскар за своју аутентичну причу о страхотама масакра у породилишту. Овај потресни документарац снимио је управо храбри фоторепортер, Мастyслав Цхернов.
Цхернов је кроз своје објективно и храбро извјештавање открио истину која је потресла свијет, подсјећајући нас на снагу новинарства у освјетљавању мрачних стварности које се често скривају иза завјеса.
др Тамара Вујовић, министарка културе и медија