- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Проактивнијим приступом искористити ЕУ фо...
Вујовић: Проактивнијим приступом искористити ЕУ фондове
Црна Гора би требало да проактивније искористи фондове Европске уније (ЕУ) за културни и креативни сектор, како би убрзала раст и обезбиједила одрживост сектора, због чега ће Министарство културе и медија у наредном периоду још активније радити на промоцији и комуникацији свих потенцијала овог сектора", поручила је ресорна министарка др Тамара Вујовић.
Она је, на догађају "Презентација могућности у оквиру ЕУ програма Креативна Европа, Хоризонт Европа и Ерасмус+", који је организовало Министарство културе и медија, у сарадњи са Министарством просвјете, науке и иновација, поводом обиљежавања Мјесеца Европе, казала да је ЕУ посвец́ена помоц́и културном и креативном сектору.
Министарка је подсјетила да је Црна Гора учесница програма Креативна Европа, најзначајнијег фонда Европске уније за област културе, од самог успостављања програма, наводећи да то ствара могућност нашим организацијама и институцијама да учествују у низу отворених позива и користе бесповратне грантове за реализацију активности.
Вујовић је указала да су у претходној финансијској перспективи, која је трајала од 2014. до 2020. године, корисници из Црне Горе учествовали у 20 пројеката, а укупна вриједност грантова је била око милион еура.
"У актуелној финансијској перспективи која је почела 2021. године и траје до краја 2027, наше организације и институције тренутно учествују у осам пројеката у својству партнера, док ниједна црногорска институција није носилац пројекта. У наведеном периоду, конкурси које Европска комисија објављује сваке године имају укупан буџет од 2.44 милијарде еура, који се на основу годишњих радних планова опредјелјују за различите области у оквиру културне, креативне и аудиовизуелне дјелатности", саопштила је Вујовић.
Сматра да нисмо у пуном капацитету искористили потенцијале програма подршке.
"У последње двије године заједно стварамо боље трендове, зато ћемо у наредном периоду још активније радити на промоцији и комуникацији свих потенцијала овог сектора", поручила је Вујовић.
Појаснила је да је због тога догађај посвећен могућностима које црногорски сектори културе, образовања и иновација имају за сарадњу, умрежавање, изградњу капацитета и реализацију пројеката.
"У контексту интеграција Црне Горе у Европску унију, пред нама су бројни процеси који се изнад свега односе на јачање професионалних капацитета и конкурентности црногорског сектора културе на европском нивоу. Зато користим ову прилику да вас охрабрим да учествујете у бројним позивима које нуди програм Креативна Европа, о којима вас Министарство културе и медија у континуитету информише на инфо данима, обукама и догађајима које организујемо", казала је Вујовић.
Подсјетила је да су крајем прошле године организоване три обуке за припрему апликација у Бару, Беранама и Подгорици којима је присуствовало готово сто представница и представника црногорских институција, привредних друштава и цивилног сектора.
"И ове године ћемо наставити са сличним активностима, водећи рачуна о интересима нашег сектора културе", закључила је Вујовић.
У свом обраћању министарка просвјете, науке и иновација, проф. др Анђела Јакшић Стојановић, казала је да је импресиван буџет од 95.5 милијарди еура најамбициознијег програма Европске уније за истраживање и иновације "Хоризонт Европа" доступан и црногорској научно иновативној заједници, привреди и индустрији и то под истим условима које имају и све чланице Европске уније.
"Оно што је важно јесте да истакнемо да "Хоризонт Европа" није само финансијски ресурс, већ позив на акцију за све нас који желимо да мислимо иновативно, да пређемо границе познатог и да заједно градимо бољу и љепшу будућност", навела је Јакшић Стојановић.
Појаснила је да тај програм обухвата широк спектар тема од здравства, климатских промјена, енергије, заштите животне средине до дигитализације, безбједности друштва, али и теме које се односе на културу, креативност и инклузивност друштва.
"У питању је посебан кластер у оквиру другог стуба програма кроз који је омогућена директна подршка истраживањима који имају за циљ јачање европске демократске вриједност, очување насег културног насљеђа и промовисање социо-економслих трансформација које доприносе инклузији и расту", истакла је Јакшић Стојановић.
Са друге стране, како је казала, Ерасмус+ је програм који отвара врата новим образовним и професионалним хоризонтима за младе широм Европе и свијета.
"Овај програм пружа инзванредне могућности за размјену знања искустава и култура између наших образованих институција и партнера широм Европе и омогућава не само нашим студентима већ и умјетнимицма, наставницима и истраживачима да путују, усавршавају се и сарађују са колегама широм свијета. Кроз Ерасмус+ програм стварамо мостове који повезују Црну Гору са европским образовним заједницама, доприносећи тако развоју и напретку нашег друштва", навела је Јакшић Стојановић.
Истакла је да је Ерасмус+ кључни алат у унапрјеђењу квалитета образовања и истраживања те подржавању младих талената да остваре своје потенцијале, што је уједно и визија Министарства просвјете, науке и иновација.
"Кроз мобилност, стручно усавршавање и заједничке пројекте, градимо мостове ка бољој будућности", казала је Јакшић Стојановић.
Јакишић Стојановић је казала и да се посвећеност Министарства просвете, науке и иновација овим програмима, одражава се и кроз овај догађај, који не само да промовише ове иницијативе, већ и подстиче наше научнике, иноваторе и младе људе да се укључе и искористе прилике које су пред њима.
"Поносни смо и јако задовољни сарадњом којом имамо са Министарством културе и медија и због чињенице да смо свјесни да заједно можемо да учинимо много више за очување и промоцију наше богате културне баштине", закључила је Јакшић Стојановић.
Присутнима су се, у уводном дијелу, обратиле још и Ирена Бошковић, начелница Дирекције за програмирање и подршку управљачком тијелу у оквиру Министарства европских послова и Ана Маригуеса Лорентзен, програмска службеница за међународну помоћ, социјалну политику и цивилно друштво у оквиру Делегације Европске уније у Црној Гори.
Након уводних обраћња Анђела Радуловић, Рина Мухај и Милена Ражнатовић су представиле ЕУ програме за науку и иновације, образовање и културу, а по завршетку представљања програма услиједила је и Панел дискусија: "Како до успјешних пројеката у оквиру ЕУ програма у области образовања, културе и науке и иновација".