Вујовић: Усвајањем медијских закона доказали смо да нам је европски пут приоритет

Објављено: 20.06.2024. 12:26 Аутор: Министарство културе и медија

Медијски закони су дуготрајна и квалитетна рјешења, која ће унаприједити цијели медијски систем, допринијети медијском плурализму, слободи и безбједности новинара, ојачати положај комерцијалних и локалних јавних емитера, а њихово усвајање је доказ да је Црној Гори европски пут апослутни приоритет.

То је порука министарке културе и медија др Тамаре Вујовић, која је казала да је усвајањем Закона о медијима, Закона о јавном медијском сервису и Закона о аудиовизуелним медијским услугама Црна Гора корак ближе добијању позитивног извјештаја о испуњености привремених мјерила у поглављу 23. и 24.

„Створени су предуслови за реализацију активности из Медијске стратегије Црне Горе, укида се суспензија на програм Креативна Европа, подпрограм Медији и надамо се могуће брзо затварање поглавља 10 - Дигитално друштво и медији. О томе говоре и извјештаји наших европских партнера који препознају бољи положај новинара у Црној Гори, рјешавање нових случајева напада на новинаре и медије, као и напоре које смо уложили у процес који је резултирао припремом медијских закона“, нагласила је Вујовић.

Ово законодавство ће, како је истакла, помоћи новинарима да професионално раде свој посао, у екосистему који држава неће дестабилазовати, већ у њега континуирано улагати, подстицањем медијског плурализма, али и финансијским рјешењима која ће ојачати положај комерцијалних и локалних јавних емитера.

„Наши грађани ће гледати више домаће продукције и садражаја од јавног интереса, а ојачани регулатор медијског система Агенције за електронске медије ће их штитити од штетних утицаја лажних вијести, дезинфомрација и говора мржње“, поручила је Вујовић.

Сматра да је било врло амбициозно ухватити се у коштац са измјеном свих закона који уређују медијски сектор, што је за резултат имало усклађеност свих законских докумената који регулишу сектор медија.

„Различитост перспектива и мишљења обезбиједила је радна група састављена од представника Владе, цивилног сектора, медија, синдиката. Током цијелог процеса пажљиво смо слушали различите ставове у вези са приједлозима. Ипак, оно што нас је ујединило била је жеља да међу бројним опцијама пронађемо избалансирано законско рјешење. Водили смо се идејом да закони треба да унаприједе цијели медијски систем и да буду дуготрајна и квалитетна рјешења, иако се медијска сцена континуирано мијења“, објаснила је Вујовић.

Нова законска рјешења се, како је рекла, квалитативно разликују у односу на претходна и у знатној мјери доприносе медијском плурализму, утичу на слободу и безбједност новинара, те ослобађају уредништво од политичког утицаја, јачају локалне јавне емитере и улогу независног регулатора.

„За наше демократске процесе је изузетно важно што су сви политички актери, институције, као и медијски и цивилни сектор, од почетка до краја, били изузетно посвећени и показали велики интерес за допринос квалитету законских рјешења, јер управо од тих законских рјешења зависи у каквом медијском систему ћемо функционисати. Наш крајњи циљ је увијек био здравије медијско окружње уз богатсво медијског плурализма“, истакла је Вујовић.

Европска комисија је, како је рекла, препознала напоре да се убрза реформа медијског сектора и континуирано пружала подршку за добијање позитивног мишљења на сет медијских закона.

„Нови сет медијских закона прати модерне трендове Европске уније, а донијеће бројне новине у циљу стварања одрживог, независног, слободног, медијског окружења. Захваљујем свим учесницима овог важног и сложеног процеса на знању и труду којим смо сви заједно направили велики искорак у политикама које уређују нашу свакодневицу, доказујући да нам је европски пут апсолутни приоритет“, рекла је Вујовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?