Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Wild Beauty Art - Синергија културе, екологије и туризма

Пети Wild Beauty Art одржаће се од 16. јула до 14. августа и представљаће тачку спајања три важне гране за Црну Гору: културу, екологију и туризам.

Под слоганом All for One, One for All  који је послужио и као мото за креирање наратива славних мускетара у њиховој борби за врлину, слободу и правду - током готово мјесец дана фестивала смјењиваће се врхунски умјетници различитог музичког израза и жанра, са визуелним садржајем и темама из домена екологије. Програм ће имати музички, визуелни и еколошки аспект.

Генерални и умјетнички директор Wild Beauty Art фестивала Ратимир Мартиновић казао је да Wild Beauty art има за циљ да умјетнички „оживи“ и културним садржајем са пуним поштовањем и обзиром, пажљиво селектованим програмима допуни мјеста која су препозната као предјели посебне љепоте.

Сигурни смо да ћемо и кроз овај фестивал наставити доприносити позитивној промјени, развоју и подршци културне, еколошке и туристичке понуде наше државе, мијењајући истовремено и свијест домицилног становништва о важности свих ових елемената на нашем путу ка елитном друштву просперитетних нација,” истакао је  Мартиновић.

 Министарство економског развоја и туризма је главни покровитељ манифестације за коју је издвојено осамдесет хиљада еура. Министар Горан Ђуровић казао је да Wилд Беаутy Арт фестивал  представља један од најзначајнијих догађаја у промоцији Црне Горе као туристичке дестинације а посебно града Жабљака који током овог фестивала “дише” културу пуним плућима и туристима и домаћем становништву приређује свјетски доживљај.

“Министарство подстиче и даје пуну подрушку унапређењу манифестационог туризма путем којег се на најлакши начин може доћи до остварења циљева који су дефинисани стратешким документима развоја црногороског туризма. При томе се посебно мисли на стварање цјелогодишњег туристичког производа тј. поспјешивање одржавања манифестација у периодима прије и послије главне туристичке сезоне,” казао је Ђуровић.

Бранко Митровић, извршни директор компаније One Crna Gora, која је већ другу годину генерални спонзор манифестације, казао је да ће поред финансијске подршке One током јула и августа, обезбиједити слободну Wi-Fi зону у центру Жабљака.

“Баш као што смо кроз сарадњу са Црногорским олимпијским комитетом постали Олимпијска мрежа Црне Горе, кроз сарадњу и подршку овом важном и првенствено културном догађају желимо да постанемо Културна мрежа Црне Горе. Сарадња са Wild Beauty Art Фестивалом је дио наше визије да будемо више од телекомуникационе компаније. Желимо да будемо присутни у различитим сферама друштва подржавајући спорт, културу и вриједности које нас чине бољом заједницом,” казао је Митровић.

 Рам за фестивалски музички програм је повјерен угледним ансамблима из окружења: 16. јул ће означити почетак концертом на Рибљем језеру једног од најугледнијих оркестара из овог краја Европе - Загребачким солистима, који ове године обиљежавају 70 година постојања. За крај фестивала на Тргу дурмиторских ратника 13. августа је планиран концерт Биље Крстић и Бистрик оркестра. Поред ових умјетника, планирани су још и наступи великог Државног омладинског џез оркестра из Њемачке, Клапе Cambi из Загреба, вокалног ансамбла Collegium+ из Београда.

Музичарима из Црне Горе фестивал увијек посвећује посебну пажњу: виолинисткиња Милица Жугић и харфисткиња Бранка Пејовић наступиће на заједничком концерту, док је планирано да сопранисткиња Сара Јовановић са камерним оркестром изведе кантату Аполон и Дафне. Виолинисткиња Дина Кукаљ ће се представити на концерту камерне музике са својим колегама изводећи музику барока, а на штајерској хармоници ће свирати Аустријанац Јакоб Штајнкелнер. Монодрама Илијада из SAD-а, која спаја познатог њујоршког позоришног глумца Џона Тафтса (John Tufts) и руског виолончелисту Дмитрија Прокофјева биће изведена 02. августа, а за најмлађе су предвиђена двије опере за дјецу. Такође, наставиће се наступи уличних свирача који ће својим умијећем дати посебан штимунг на различитим локацијама.

Визуелни програм подразумијева међународни конкурс дизајна плаката на тему Еколошка држава, која је управо на Дурмитору проглашена давне 1991. године. Селектовани биће представљени у завршници фестивала у центру Жабљака, када ће бити  додијељене награде за најбоље рангиране дизајнере. У оквиру фестивала биће представљена и у региону одлично оцијењена књига црногорског аутора и новинара Вука Мартиновића, Кључеви добра и зла.

Кроз Дурмиторске разговоре, које ће водити магистарка заштите животне средине Вања Крговић-Шаровић, фестивал ће посебну паћњу посветити питањима екологије и очувања животне средине.

Фестивал ће испоштовати овогодишњу одлуку Агенције о забрани извођења програма умјетничке музике на Црном језеру тј. у зони Националног парка, и највећи дио програма реализовати на другим локацијама. Истовремено, фестивал ће иницирати разговоре на теме - за кога постоје и у којој мјери се могу користити национални паркови, у жељи да се препозна вишеслојност ове тематике са циљем дефинисања оправданости, сврсисходности, користи, потреба и потенцијалних злоупотреба различитих актера у коришћењу јавних предјела посебне љепоте, значајних и ријетких природних појава.

На пресс конференцији своје доживаљаје и размишљања о јединственом споју културе, екологије и туризма подијелии су путем кратких видео порука и неки од угледних умјетника који су протеклих година наступили на WBA фестивалу: гитаристи Милош Карадагли и Срђан Булатовић, пијанисти Кемал Гекић и Матија Дедић, диригенткиња Драгана Јовановић и гитариста Сајмон Рајтхофер. 

Покровитељи фестивала су Министарство економског развоја и туризма, а генерални спонзор компанија ONE, док су реализацију фестивала подржали партнери и пријатељи фестивала: Туристичка организација Жабљак, Министарство културе и медија, Општина Жабљак, Национални парк Дурмитор, Међународни фестивал KotorArt, Амбасаде Аустрије и Њемачке, Универзитет Црне Горе.

foto

foto 2

foto 3

foto 3


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?