- Влада Црне Горе
Министарство људских и мањинских права Заједнички семинар о инклузији Рома и Египћана на ...
Заједнички семинар о инклузији Рома и Египћана на путу приступања Црне Горе ЕУ
Семинар „Инклузија Рома и Египћана у контексту приступања Црне Горе Европској унији“, окупио је кључне заинтересоване стране како би разговарали о наредним корацима у процесу интеграције Рома и Египћана у Црној Гори. Дакле, овај релевантан догађај, посвећен је представљању релевантних резултата досадашњег напретка, постигнутог од реализације претходног семинара 2018. године и истакао преостале изазове и кључне препоруке за одрживу будућност ромске и египћанске заједнице у Црној Гори.
Семинар су отворили министарка просвјете, науке и иновација Анђела Јакшић Стојановић, амбасадор ЕУ у Црној Гори, Јохан Сатлер, савјетница за питања Рома у Генералном директорату за сусједство и преговоре о проширењу Европске комисије, Марта Гарсија Фидалго, национални координатор за инклузију Рома, Сокољ Беганај и први судски тумач за ромски језик, Елвис Бериша.
У уводном обраћању, амбасадор Сатлер нагласио је значај инклузије Рома као једног од кључних елемента процеса приступања Црне Горе ЕУ:
„Интеграција Рома остаје приоритет не само у контексту основних права, већ и у областима као што су образовање, здравство, становање и запошљавање. ЕУ је посвећена подршци напорима Црне Горе да подстакне равноправност и инклузију. Међутим, потребан је даљи напредак, посебно у осигуравању да ромске заједнице у потпуности уживају своја грађанска, културна, социјална и економска права,“ рекао је Амбасадор Сатлер.
Марта Гарсија Фидалго апострофирала је да: „Напредак у инклузији Рома процјењиваће се у односу на напредак у Поглављу 23, Правосуђе и основна права, у контексту приступања Црне Горе ЕУ. ЕУ може пружити савјете и смјернице о инклузији Рома, али је кључна имплементација на терену од стране националних и локалних власти.“
Министарка просвјете, науке и иновација, проф. Др Анђела Јакшић Стојановић истакла је на отварању семинара посвећеног инклузији Рома да је ова тема од кључног значаја не само као политички захтјев у оквиру поглавља 23 и 24 преговора са ЕУ, већ и као морално и друштвено питање.
Министарка Јакшић Стојановић је нагласила да инклузија одражава друштво којем тежимо – друштво једнаких шанси, солидарности и међусобног поштовања. Она је посебно указала на улогу образовања као кључног алата за рушење предрасуда, стицање знања и стварање бољих прилика за будућност, подсјетивши на програме за дјецу, обуке за наставнике и интезивну сарадњу са НВО сектором.
Такође, поручила је да су за стварну инклузију потребне заједничке акције свих сектора уз подршку Европске Уније, истичући да инклузија Рома није само праведност према једној заједници, већ корак напријед за цијело друштво.
Елвис Бериша је казао да представници канцеларије за РЕ два пута недељно организују допунске часове у Друштвеном Центру на Конику за основце којима је потребна помоћ у изради домаћих задатака и превазилажењу језичке баријере.
Током семинара, учесници су анализирали напредак постигнут у различитим областима интеграције Рома и Египћана, укључујући образовање, запошљавање и становање. Један од кључних тема била је дискусија о новом Плану раста за Црну Гору, који нуди могућности за реформе и финансијску подршку с циљем побољшања социо-економских услова ромских заједница.
Обавезе из Познанске декларације ЕУ о борби против антиџипсизма, образовању и становању такође су биле тема дискусије, као кључни критеријуми за оцјену напретка. ЕУ је нагласила потребу за јачом сарадњом између Владе, локалних општина и цивилног друштва у имплементацији конкретних рјешења, уз поновно потврђивање подршке реформским напорима Црне Горе, како кроз политичке смјернице, тако и кроз финансијску подршку из ЕУ фондова.
На крају семинара је израђен сет препорука за даље унапређење социо-економског положаја Рома и Египћана, у Црној Гори. Једна од кључних препорука је да центри за социјални рад у сарадњи са МУП-ом организују регистрацију лица која се понашају на друштвено неприхватљив начин( просјачење насиље, малољетничка деликвенција, уговорени бракови). Кроз пројекат РОМАЦТЕД И и ИИ, укључени су и припадници локалне самоуправе и фацилитатори који су донијели локалне акционе планове. Наиме, према препорукама, Министарство унутрашњих послова је формирало локалне тимове за пружање помоћи повратницима по споразуму о реадмисији у општинама.
Посебно је важно формирати Фонд за запошљавање Рома и Египћана и створи правни оквир за формирање истог. Унапређење положаја Рома и Египћана није само обавеза према маргинализованим групама, већ и кључни корак ка стварању праведнијег и просперитетнијег друштва за грађане Црне Горе.