- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Завршна конференција ЕУ пројекта Унапређење доступ...
Завршна конференција ЕУ пројекта Унапређење доступности финансијских средстава приватном сектору у циљу јачања конкуретности и иновативности
Данас је одржана онлине конференција поводом завршетка пројекта Унапређење доступности финансијских средстава приватном сектору у циљу јачања конкуретности и иновативности.
Уговор о услугама укупне вриједности 0,6 милиона еура, кофинансиран од стране Европске уније, имплементира се од априла 2020. године. Пројекат спроводи ПрицеWатерхоусеЦооперс у сарадњи са Институтом за предузетништво и економски развој, а главни корисници пројекта су Министарство економског развоја, Инвестиционо-развојни фонд Црне Горе и микро, мала и средња предузећа.
ЦИљ пројекта је успостављање оптималних услова за унапређење приступа финансијама за ММСП, кроз развијање еx-анте процјене постојећих финансијских инструмената и препорука за увођење нових оптималних финансијских инструмената.
Пројекат је повезан са напретком у Поглављу 22: Регионална политика и координација структурних инструмената и у складу са Агендом за кохезију и припрему за повлачење средстава из структурних фондова у којој се наводи да би Црна Гора требало да има стратешки одговор и план развоја тржишта капитала за ММСП, дефинисана је Инвестициона стратегија, што је уједно и кључна активност пројекта.
Испред Министарства економског развоја конференцију је отворила Ивана Јанковић Мијановић, руководитељка Одјељења за европске интеграције, програмирање и имплементацију ЕУ фондова.
Јанковић Мијановић се осврнула на значај остварених резултата пројекта у контексту преговарачког поглавља 22 и припремних активности за коришћење структурних фондова, кохезионих фондова и других инструмената подршке ЕУ који ће бити на располагању Црној Гори када оствари пуноправно чланство у Европској унији.
“Имајући у виду значај микро, малих и средњих предузећа за цјелокупну економску активност Црне Горе, фокус пројекта је био на свеобухватној анализи постојећих финансијских инструмената која ће послужити као добра основа за квалитетно планирање и креирање нових мјера финансијске подршке и превазилажење главних изазова у вези са приступом финансијама“, истакла је Јанковић Мијановић.
У оквиру пројекта реализована је анализа стратешког оквира и понуде финансијских инструмената, као и анализа потражње финансијских инструмената на основу истраживања у којем је учествовало више од 450 микро, малих и средњих предузећа.
Значајну компоненту пројекта представљ Програм инвестиционе спремности, односно програм изградње капацитета за стратапове и иновативна ММСП за привлачење инвестиција и ширење пословања.