- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржана прољећња школа “Одрживо коришћење ресурса ...
Одржана прољећња школа “Одрживо коришћење ресурса у морским и обалним подручјима”
Представници Министарства економског развоја и туризма учествовали на прољећњој школи “Одрживо коришћење ресурса у морским и обалним подручјима” која је одржана на Универзитету Молизе у Термолију, у периоду од 11. маја до 13. маја 2022. године.
“Пројекат је од изузетне важности за Црну Гору која је посвећена економском расту, развоју добросусједских односа, те даљем спровођењуу циљева и задатака у складу са са спровођењем структурних реформи које ц́е допринети даљем унапређењу укупног пословног амбијента, стимулисању предузетништва, груписања и пословних операција заснованих на принципима плавог раста, казала је Ивана Јанковић Мијановић, руководитељка Одјељења за европске интеграције, програмирање И имплементацију ЕУ фондова у Министарству економског развоја и туризма.
Она је представила пројекат, постигнуте резултате, као и планиране активности и додала да се посебна важност пројекта огледа у укључивању младих у контексту јачања административних капацитета у областима зеленог и плавог раста.
Прољец́на школа је окупила скоро стотину учесника (присутно и онлајн), укључујуц́и представнике академске заједнице, бизниса и јавног сектора из Италије, Албаније и Црне Горе. Током првог дана учесници су били у прилици да се ближе упознају са темом о одрживом туризму и гастрономији повезаним са морским ресурсима (проф. Делл'Агнесе Милано Бицоцца, др. Прианте из УНВТО, проф. Етцхеверриа из Француске, ректор Универзитета у Саленту и проф. Гиагнацово Универзитет у Молизеу). Други дан је био посвец́ен одрживом коришц́ењу морских ресурса и најбољим праксама за управљање морским срединама које је представио проф. Реале (Универзитет у Молизеу), проф. Цонгестри (Тор Вергата Универзитет), др. Масцилонго (Зоопрофилактички институт Абруца и Молизеа) и др. Гуидотти (Гуидотти Схоп), др. Санта Витуцци, др. Миколис и др. Гадалета Цалдарола из Региона Пуља (САБГ пројектни партнер), др. Цариглиа (Цонсорзио Гаргано Песца) и др. Пинна и др. Д'Агнесе (МИЦОПЕРИ Блуе Гровтх).
На завршној сесији се говорило о томе како користити програме финансирања ЕУ у плавим и зеленим секторима, уз присуство др Де Ангелис из АПРЕ-а. Како је наглашено, главно усмјерење убудуће мора бити ка валоризацији и одрживом коришћењу животне, културне и рекреативног наслеђа приморских подручја ( тзв. спори туризам), моделима и могућностима за развоја гастрономије према одрживом приступу, на одрживој економији, побошљшању квалитета животне средине, коришћењу доступних средстава из ЕУ и сл.
Поред представника Министарства економског развоја и туризма, учешће су имале три студенткиње магистарских студија из Црне Горе, као и представници Канцеларије за европске интеграције.
Прољећну школу организовао је Регион Молизе и УНИМОЛ у оквиру пројекта СМАРТ АДРИА Блуе Гроwтх, који се финансира у оквиру пројекта прекограничне сарадње Италија-Албанија-Црна Гора.