Завршна конференција пројекта Yоур Јоб, финансираног из ИПА ИИ програма

Дана 23. септембра 2024. године у Беранама је одржана завршна конференција пројекта Yоур Јоб, финансираног од стране Европске уније кроз ИПА ИИ Програм прекограничне сарадње Босна и Херцеговина - Црна Гора.

Програм ИПА ИИИ ЦБЦ Програм Босна и Херцеговина – Црна Гора 2021-2027 наставак је територијалне сарадње између ових земаља, ослањајући се на претходне фазе програма имплементиране у финансијском периоду 2007-2013 и 2014-2020. Реализација пројекта Yоур Јоб трајала је 30 мјесеци, од априла 2022. до септембра 2024. године, његова вриједност је ЕУР 431.033,10. Пројекат су спроводили Царитас Босне и Херцеговине, Удружење за развој компетенција "С.К.И.Л.Л.С.", Фондација Бизнис старт центар Бар, Царитас Барске надбискупије и Фондација Мозаик.

Конференцију је отворио господин Марко Ђаловић, директор Царитаса Црне Горе, наглашавајући значај пројекта у повезивању младих с послодавцима, као и у јачању њихових вјештина за побољшање конкурентности на тржишту рада.

У име Министарства рада, запошљавња и социјалног дијалога, уводно обраћање имала је госпођа Сузана Контић, в.д. генералне директорице Директората за ИПА фондове и друге међународне изворе финансирања. Она је истакла важност јачања односа између двије земље, те заједничког рада на рјешавању незапослености младих. Током свог излагања, госпођа Контић је посебно нагласила значај програма Гаранције за младе, који је тематски повезан с циљевима пројекта Yоур Јоб.

Представници Царитаса Црне Горе и Царитаса Босне и Херцеговине, у сарадњи с партнерима, презентовали су резултате и активности пројекта. Пројекат је имао за циљ повећање запошљивости младих и стварање прилика за запошљавање у прекограничном подручју кроз професионалну оријентацију, прво радно искуство, предузетничку праксу и промоцију дијалога између младих, организација цивилног друштва, предузећа и јавних институција.

Као кључни резултати пројекта истакнуто је да је више од 1.000 младих из прекограничног подручја Босне и Херцеговине и Црне Горе прошло кроз активности које су ојачале њихове капацитете. Такође, млади су добили прилику за квалитетно професионално усмјеравање, развијени су индивидуални програми обуке, а младима је пружено пословно савјетовање и подршка за покретање властитог посла кроз старт-уп предузећа.

Конференција је завршена уз јасну поруку о важности јачања прекограничне сарадње и подршке младима за њихово активно учешће на тржишту рада.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?