Зеновић: Интензивирамо активности на испуњењу завршних мјерила у секторским поглављима са циљем привременог затварања поглавља

Објављено: 19.06.2024. 11:49 Аутор: Министарство европских послова

Црна Гора улаже континуиране напоре у правцу усклађивања нашег законодавства са европским прописима у областима саобрац́аја, енергетике, животне средине и климатских промјена, те регионалне политике, као и његовој квалитетној примјени, поручио је главни преговарач Предраг Зеновић.

Зеновић је у Бриселу отворио 17. састанак Пододбора за саобраћај, енергетику, животну средину, климатске промјене и регионалну политику између Црне Горе и ЕУ, на којем је разматран напредак у областима које покривају поглавља 14. Саобраћајна политика, 15. Енергетика, 22. Регионална политика и координација структурних инструмената и 27. Животна средина и климатске промјене, у односу на претходни састанак Пододбора који је одржан 21. и 22. јуна 2023.

Представници црногорских институција су представили постигнуте резултате, текуће, и планиране активности у дијелу усклађивања националног законодавства с правном тековином ЕУ и јачања административних капацитета, и са колегама из ЕК размијенили мишљења у погледу испуњења захтјева који проистичу из европске агенде у областима које третирају ова поглавља.

Главни преговарач Зеновић је казао да је, након интензивног и успјешног рада на поглављима 23 и 24, Црна Гора снажно опредијељена да интензивира активности на испуњењу завршних мјерила у осталим преговарачким поглављима.

Он је указао на снажну опредијељеност Владе Црне Горе да настави да се развија по принципима зелене економије и чисте енергије, уз очување животне средине.

У том контексту, Зеновић је подсјетио да је Скупштина Црне Горе, у области животне средине донијела Закон о управљању отпадом, Закон о измјенама и допунама Закона о индустријским емисијама, Закон о измјенама и допунама Закона о биоцидним производима, те да је Влада недавно утврдила Закон о шумама.

Истакао је да се активно ради на спровођењу Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27 Животна средина, као и да Црна Гора наставља са активностима на идентификацији потенцијалних Натура 2000 подручја.

Главни преговарач је подсјетио да је, у области саобрац́аја, израђена Стратегија безбједности друмског саобрац́аја за период 2024-2030, са Акционим планом 2024-2025, као и да ће Влада у најкраћем року да утврди нови Предлог закона о жељезници.

Зеновић је подсјетио да је у области енергетике, Влада утврдила Предлог закоа о сигурности снабдијевања нафтним дериватима, као и да је припремљен Нацрт закона о коришц́ењу енергије из обновљивих извора.

У току су активности на припреми Националног енергетског и климатског плана за период до 2030. године. Такође, Скупштина Црне Горе је 17. маја 2024. године усвојила Закон о заштити од јонизујуц́их зрачења, радијацијској и нуклеарној безбједности, казао је Зеновић.

Он је нагласио да је, у области регионалне политике, Црна Гора учинила значајне напоре у оквиру поглавља 22, чиме су остварени помаци у дијелу јачања институционалних и административних капацитета, као и способности стратешког планирања и финансијског управљања који су кључни за ефикасну апсорпцију и управљање ЕУ фондовима.

Замјеница шефа Јединице за Црну Гору и Србију у Генералној дирекцији за сусједску политику и политику проширења, Синди ван ден Богерт је констатовала да се састанак Пододбора одвија у врло динамичном контексту процеса приступања Црне Горе Евроској унији, те да је у протеклих шест мјесеци присутан снажан фокус обије стране на спровођењу реформи у области владавине права, правосуђа и испуњавању привремених мјерила у поглављима 23 и 24. С тим у вези, подвукла је да је недавни напредак постигнут у области владавине права похвалан апострофирајући да Црна Гора постаје прва земља западног Балкана која је досегла ову важну прекретницу.

Са Међувладином конференцијом посвећеној поглављима 23 и 24, биће потврђено да је Црна Гора поновни предводник у преговарачком процесу, те да ће врата за привремено затварање поглавља бити отворена. У складу са тим, указала је да ће државе чланице пажљиво пратити процес јачања капацитета за спровођење преосталих обавеза, али да Црна Гора може рачунати на снажну подршку на амбициозном путу наше државе у погледу имплементације преосталих реформи неопходних за пуноправно чланство.

Подсјетила је на важност усвајања Реформске агенде и спровођења реформи планираних истом. С тим у вези указала је на неопходност усвајања Националног енергетског и климатског плана без даљег одлагања. Додатно, подсјетила је на потребу доношења Стратегије надгледања квалитета ваздуха.

Додатно, у области енергетике, очекује се да Црна Гора у што краћем року усвоји Национални енергетски и климатски план, апострофирајући да одлуке о енергетској будућности не би требало даље одлагати. У дијелу саобраћаја Црна Гора треба да усклади Стратегију развоја саобраћаја са Стратегијом за одрживу и паметну мобилност за Западни Балкан као и да што прије усвоји Стратегију о безбједности саобраћаја 2024-2030. У области регионалне политике, остаје да је пројектно планирање од велике важности те да је неопходно ангажовати стручни кадар у циљу правовремене имплементације пројеката.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?