Зеновић: Влада планира да до краја 2025. Црна Гора заврши најважнији дио обавеза

Објављено: 10.04.2024. 10:54 Аутор: Министарство европских послова

„Влада Црне Горе, стављајући приоритет на ЕУ агенду, планира да највећи дио обавеза и то оних суштинских, заврши у наредних годину и по дана, односно до краја 2025, како бисмо други дио мандата посветили успјешном привођењу крају свих обавеза и достизању унутрашње спремности за чланство у ЕУ“, казао је главни преговарач Црне Горе са Европском унијом Предраг Зеновић на консултацијама о Нацрту програм приступања Црне Горе ЕУ 2024–2027 који је данас одржан.

Зеновић је појаснио да је ППЦГ  кровни стратешки документ процеса европске интеграције Црне Горе који дефинише обим и динамику реформи које су потребне за усклађивање Црне Горе са правном тековином Европске уније. Истакао је да се документ односи на сва преговарачка поглавља и да су табеларном дијелу дате обавезе за свако од 33 поглавља.

„Нацрт програма приступања Црне Горе ЕУ 2024–2027. у оквиру сва 33 преговарачка поглавља, обухватио је укупно 714 планова, при чему треба имати у виду да се одређен број аката, понавља кроз више поглавља. Од 714 прописа, 158 их је планирано кроз стратешки, а 556 кроз законодавни оквир, док је од 556 планова чак 218 закона, а 338 подзаконска акта“, казао је Зеновић.

Он је казао да је, што се тиче прегледа планова по годинама, највише обавеза планирано за 2024. и то 335, док је за 2025. планирано укупно 228, за 2026. 100 прописа, а у 2027. је планиран 51 пропис.

Главни преговарач је истакао да је највише обавеза планирано у поглављима 12 – Безбједност хране, ветеринарство и фитосанитарна политика (96 обавеза), 14 – Саобраћајна политика (66 обавеза), 23 – Правосуђе и темељна права (51 обавеза), Слобода кретања робе (45 обавеза) и 27- Животна средина и климатске промјене  (42 обавезе). Како је појаснио, највећи број аката су планирали  Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, Министарство финансија,   Министарство саобраћаја и поморства,  Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Скуп, на којем су учествовали чланови преговарачке структуре и представници Одбора за европске интеграције Скупштине Црне Горе, као и четири невладине организације, био је прилика за размјену мишљења с циљем што квалитетније финализације овог стратешког документа.

Учесници скупа су честитали на одрађеном послу и уложеној енергији, али и препоручили да се у наредном периоду више искористе капацитети невладиних организација које представљају спону Владе са грађанима, имајући у виду да су стално на терену, као и да се у процес више укључе локалне самоуправе. Истакли су да је Програм приступања амбициозан план и да је важно сагледати расположиве капацитете и настојати да дефинисани планови буду реализовани.

Посланици Скупштине Црне Горе су указали на значај постојења политичке сагласности и опредијељености ка испуњењу постављених задатака и чланству у ЕУ. Такође су указали на изазове који се односе на конкурентност административне структуре и одлив кадрова.

Главни преговарач је истакао да је цивилни сектор значајан корективни механизам и да је важно његовати партнерство са невладиним организацијама.  Нагласио је да је њихова помоћ непроцјењива, како у дијелу критичког осврта, тако и у погледу давања иницијатива.

Када је ријеч о административним капацитетима, Зеновић је истакао да је важно да се на прави начин мотивишу и у систему задрже људи који имају институционалну меморију.

Оцијењено је да су консултације добра прилика да се, кроз дијалог, заједнички дође до квалитетног стратешког документа.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?