- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација ЗУНС објавио е-лектиру „Црвенкапа“
ЗУНС објавио е-лектиру „Црвенкапа“
Завод за уџбенике и наставна средства је, уз подршку Министарства просвјете, науке и иновација и у сарадњи са Цоделаб-ом, објавио е-лектиру „Црвенкапа“ - први у низу модерних мултимедијалних едукативних садржаја за најмлађе.
Дјеца ће моћи да уживају у предивним илустрацијама легендарног Боба Живковића, нарацији Светлане Калезић-Радоњић и гласовној глуми познатих црногорских глумаца: Итане, Дијане и Давора Драгојевића.
Ту је и осам „игралица“ тј. активности којима се дјеца могу забавити након што одслушају и одгледају лектиру и на тај начин и провјерити колико су запамтили и разумјели.
„Црвенкапа“ је доступна на сајту Завода, у дијелу „Дигитални садржаји“, као и на едукативној платформи Дигитална школа, на којој се може наћи и налази много других едукативних материјала за дјецу свих узраста.
Када је ријеч о лектирама, осим ,,Црвенкапе”, ове године ће у дигиталној форми бити објављене и „Пинкио“ и ,,Доживљаји мачка Тоше“.
Активности које Завод за уџбенике спроводи су проистекле из Стратегије дигитализације образовања до 2027. године, којом су дефинисане обавезе институција образовања у процесу дИгитализације образовног система у Црној Гори, а све у циљу едукативног усмјеравања дјеце на дигиталне садржаје прилагођене њиховом узрасту.
На пројекту дигитализације образовних садржаја, поред Завода за уџбенике и Министарства просвјете, науке и иновација, ради и компетентни консултантски тим састављен од педагога, психолога и дефектолога, који оцјењују примјењивост дигиталних садржаја, односно прилагођеност узрасту дјеце која ће их користити.
Ускоро ће бити поново расписан јавни позив за садржаје који ће бити на неки начин наставак овога што Завод за уџербенике и наставна средства представља. У плану је да се дигитализује још неколико лектира, радиће се и на садржајима из области медијске писмености, спречавања насиља, као и оних који ће бити намијењени дјеци са посебним образовним потребама. Ови садржаји ће се сукцесивно израђивати, биће готови до краја ове године и биће допуна штампаним уџбеницима. Те допуне биће веома корисне у савладавању градива нашим ђацима, али неће доводити у питање постојање штампаних уџбеника, већ ће допринијети подизању нивоа квалитета наставе у васпитно-образовном систему Црне Горе.
Паралелно са овим, Завод је у фази истраживања тржишта, након чега ће се расписати тендер за набавку платформе на којој ће се, у догледно вријеме, наћи дигитални уџбеници.