Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Države pod pojačanim nadzorom, februar 2023

Objavljeno: 27.02.2023. 23:00

Pariz, 24. februar 2023. – Države koje su pod pojačanim nadzorom aktivno rade sa FATF-om na uklanjanju strateških nedostataka u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma (TF) i finansiranja  proliferacije. Kada FATF stavi državu pod pojačani nadzor, to znači da se država obavezala da će brzo da ukloni utvrđene strateške nedostatke u okviru dogovorenog vremenskog perioda i ista podliježe pojačanom nadzoru. Ova lista se često naziva „siva lista“.

FATF i regionalna tijela koja funkcionišu po uzoru na FATF (FATF-style regional bodies - FSRBs) nastavljaju da rade sa dolje navedenim državama dok države izvještavaju o napretku koji je ostvaren po pitanju uklanjanja utvrđenih strateških nedostataka. FATF poziva ove države da efikasno sprovode svoje dogovorene akcione planove i to u dogovorenim vremenskim okvirima. FATF pozdravlja njihovu posvećenost i pomno će pratiti njihov napredak. FATF ne poziva na primjenu produbljene provjere i praćenja poslovanja klijenta u vezi sa ovim državama. Standardi FATF-a ne predviđaju smanjenje rizika ili odsijecanje čitavih klasa klijenata, ali pozivaju na primjenu pristupa zasnovanog na riziku. Stoga, FATF podstiče svoje članice da prilikom svojih analiza rizika uzmu u obzir informacije navedene u daljem tekstu.

FATF kontinuirano identifikuje dodatne države koje imaju strateške nedostatke u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja proliferacije. Jedan broj država još uvijek nije razmatran od strane FATF-a i FSRB-a, ali će vremenom i one biti razmatrane.

Od početka pandemije COVID-19, FATF je pružio određenu fleksibilnost državama koje se ne suočavaju sa neposrednim rokovima da prijave napredak na dobrovoljnoj osnovi. FATF je od oktobra 2022. pregledao napredak sljedećih zemalja: Albanija, Barbados, Burkina Faso, Kambodža, Kajmanska ostrva, Gibraltar, Haiti, Jamajka, Jordan, Mali, Maroko, Mjanmar, Panama, Filipini, Senegal, Južni Sudan, Turska, UAE i Uganda. Za ove države, u nastavku su date ažurirane izjave. Demokratska Republika Kongo, Mozambik i Tanzanija su odlučile da odlože izvještavanje; prema tome, izjave izdate u oktobru 2022. god. za te država su uključene u nastavku, ali one ne moraju nužno da odražavaju najnoviji status sistema SPN/FT u ovim državama. Nakon izvršenog pregleda, FATF je takođe identifikovao Nigeriju i Južnu Afriku.

Albanija

Od februara 2020. godine, kada se Albanija na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i MONEIVAL-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Albanija je preduzela korake ka poboljšanju svog sistema, uključujući demonstriranje značajnog povećanja broja optužnica za slučajeve pranja novca, posebno onih koje potiču iz inostranstva gde je imovinska korist stečena kriminalnom djelatnošću oprana u Albaniji. FATF je donio početnu odluku da je Albanija u velikoj mjeri završila svoj akcioni plan i cijeni rad Albanije na prevazilaženju svojih strateških nedostataka. Međutim, FATF još uvijek nije odlučio da odobri posjetu zemlji kako bi provjerio sprovođenje reformi Albanije u oblasti SPN/FT. To je zato što je FATF i dalje zabrinut da očigledni planovi Albanije za uspostavljanje programa dobrovoljnog poreskog usaglašavanja (VTC) nisu u skladu sa principima FATF-a za upravljanje primjenama programa VTC u SPN/FT ili najboljim FATF praksama u ovoj oblasti. Albanija treba da obezbijedi da sve odredbe o amnestiji uključene u zakon o VTC-u ne predstavljaju priliku za fizička ili pravna lica da legalizuju ili repatrijaju imovinu nezakonitog porijekla i da se svaka krivična amnestija odnosi samo na prethodno netačno ili neprijavljivanje oporezivog prihoda. Albanija bi trebalo da revidira svoj nacrt zakona o VTC-u i da radi sa MONEIVAL-om kako bi osigurala da svaki zakon o VTC-u koji je usvojen ili sproveden ima adekvatne zaštitne mjere za sprečavanje mogućnosti zloupotrebe programa u svrhe pranja novca. Alternativno, mogao bi razmotriti potpuno napuštanje planiranog programa VTC .

Barbados

Od februara 2020. godine, kada se Barbados na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF i CFATF na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Barbados je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući preduzimanje odgovarajućih mjera za sprečavanje zloupotrebe pravnih lica i aranžmana u kriminalne svrhe, i demonstriranjem da su istrage pranja novca i krivično gonjenje u skladu sa profilom rizika zemlje. Barbados treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) blagovremeno obezbjeđivanje pristupa tačnim i ažuriranim osnovnim podacima i informacijama o stvarnom vlasništvu; (2) dalji rad na repatrijaciji ili podjeli konfiskovane imovine sa drugim zemljama.

FATF izražava zabrinutost što Barbados nije uspio da završi svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u aprilu 2022. FATF snažno apeluje na Barbados da brzo pokaže značajan napredak u završetku svog akcionog plana do juna 2023. god. ili će FATF razmotriti sledeće korake, ako ne bude dovoljno napretka.

Burkina Faso

Od februara 2021. godine, kada se Burkina Faso na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Burkina Faso je preduzela korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući povećanje istraga za PN i korišćenje međunarodne saradnje u skladu sa njenim profilom rizika. Burkina Faso bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) ažuriranje svog razumijevanja rizika od PN/TF, uključujući reviziju nacionalne procjene rizika u skladu sa sektorskim prioritetima identifikovanim u svojoj nacionalnoj strategiji; (2) jačanje resursnih kapaciteta svih nadzornih organa za SPN/FT i sprovođenje nadzora nad finansijskim institucijama i nefinansijskim institucijama (DNFBP) zasnovanih na riziku; (3) održavanje sveobuhvatnih i ažuriranih osnovnih i podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica i jačanje sistema sankcija za kršenje obaveza transparentnosti; (4) povećanje raznovrsnosti izvještaja o sumnjivih transakcija; (5) uspostavljanje procedura za efektivno sprovođenje uredbe o prekograničnoj deklaraciji valuta i prenosivih instrumenata na donosioca; (6) unapređenje saradnje između organa za sprovođenje zakona i tužilačkih organa koji se bore protiv finansiranja terorizma i vođenja istraga i krivičnog gonjenja protiv finansiranja proliferacije u skladu sa svojim profilom rizika; i (7) sprovođenje efikasnog sistema ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i proliferacije, kao i praćenje i nadzor neprofitnih organizacija (NVO) koji su zasnovani na riziku.

FATF konstatuje kontinuirani napredak Burkina Faso u pogledu svog akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje. FATF ohrabruje Burkina Faso da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci.

Kajmanska ostrva

Od februara 2021. godine, kada su se Kajmanska ostrva obavezala na visokom političkom nivou da će sarađivati sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Kajmanska ostrva su preduzela korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, a koje se tiče sprovođenja krivičnog gonjenje za PN u osuđujuće presude i demonstriranje napretka u složenim slučajevima PN sa predikatnim krivičnim djelom izvršenim u inostranstvu. Međutim, Kajmanska ostrva bi trebalo da nastave da rade na sprovođenju svog akcionog plana za otklanjanje svojih preostalih strateških nedostataka, uključujući i demonstriranje da procesuiraju sve vrste slučajeva pranja novca u skladu sa profilom rizika države i da takva gonjenja rezultiraju primjenom odvraćajućih, djelotvornih i srazmjernih sankcija.

FATF izražava zabrinutost što Kajmanska ostrva nisu uspjela da završe svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u maju 2022. FATF snažno apeluje na Kajmanska ostrva da brzo pokažu značajan napredak u završetku svog akcionog plana do juna 2023. god. ili će FATF razmotriti sledeće korake, ukoliko nema dovoljno napretka.

Demokratska Republika Kongo (DRK)

(Izjava iz oktobra 2022. god.)

U oktobru 2022., DRK se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GABAC-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/BPFT. Od usvajanja svog izvještaja o međusobnoj evaluaciji (MER) u oktobru 2020., DRK je postigla napredak u nekim od radnji koje je preporučio MER,  uključujući stavljanje oduzimanja imovine stečene kriminalom kao politika prioriteta.  

DRK će raditi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) finalizirati NPR o PN i FT i usvojiti nacionalnu strategiju za SPN/FT; (2) odrediti nadzorne organe za sve sektore DNFBP-a i razvijati i sprovoditi plan nadzora zasnovanog na riziku; (3) adekvatni  resursi FOS-a i izgraditi njene kapacitete za sprovođenje operativnih i strateških analiza; (4) jačati sposobnosti organa uključenih u istragu i krivično gonjenje PN i FT; i (5) demonstrirati efikasne implementacije ciljanih finansijskih sankcija vezanih za FT i finansiranje proliferacije.

Gibraltar

Od juna 2022. godine, kada se Gibraltar na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MONEIVAL-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Gibraltar je preduzeo korake da to učini kroz demonstriranje da nadzorni organi za trustove i pružaoci usluga kompanijama, advokati, poslovi klađenja, agenti za nekretnine i druga nebankarska pravna lica sada koriste niz djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za kršenja SPN/FT, posebno preduzimanjem više prinudnih radnji, izricanjem finansijskih kazni i objavljivanjem rezultatae slučajeva, gdje je to potrebno. Gibraltar bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rješavanje svojih strateških nedostataka tako što će pokazati da je u stanju da sprovodi više konačnih presuda o konfiskaciji srazmjerno riziku i kontekstu Gibraltara.

Haiti

U junu 2021., Haiti se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. FATF prepoznaje političku posvećenost izraženu na visokom nivou i napore koje je Haiti pokazao da unaprijedi svoje obaveze usred izazovne socijalne, ekonomske i bezbjednosne situacije u zemlji. Haiti treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) završetak procesa procjene rizika od PN/TF i širenje nalaza; (2) olakšavanje razmjene informacija sa relevantnim inostranim partnerima; (3) otklanjanje tehničkih nedostataka u svom zakonodavnom i regulatornom okviru koji sprečavaju sprovođenje preventivnih mjera SPN/FT i sprovođenje nadzora SPN/FT zasnovanog na procjeni rizika za sve finansijske institucije i nefinansijske institucije (DNFBP) za koje se smatra da predstavljaju veći rizik od PN/FT; (4) osiguravanje da se čuvaju osnovne i korisne informacije o stvarnom vlasništvu i da je omogućen blagovremen pristup tim informacijama; (5) obezbjeđivanje bolje upotrebe finansijskih obavještajnih podataka i drugih relevantnih informacija od strane nadležnih organa za borbu protiv PN i FT; (6) otklanjanje tehničkih nedostataka u odnosu na definiciju krivičnog djela PN i prezentovanje da organi identifikuju, istražuju i procesuiraju slučajeve pranja novca na način u skladu sa profilom rizika Haitija; (7) prezentovanje povećanja broja identifikacije, praćenja i povraćaja imovine stečene kriminalnom djelatnošću; (8) otklanjanje tehničkih nedostataka u definiciji krivičnog djela finansiranja terorizma i režimu ciljanih finansijskih sankcija; i (9) sprovođenje odgovarajućeg praćenja NVO podložnih zloupotrebi u svrhe finansiranja terorizma, bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NVO-a.

Jamajka

Od februara 2020. godine, kada se Jamajka na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Jamajka je preduzela korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući uvođenje propisa o dobrotvornim organizacijama i dovođenje mikrokreditnog sektora pod nadzor nad SPN/FT. Jamajka bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) uključivanje svih finansijskih institucija i nefinansijskih institucija i profesija koje su zakonom utvrđene kao obveznici (DNFBP) u sistem SPN/FT i obezbjeđivanje adekvatnog nadzora zasnovanog na procjeni rizika u svim sektorima; i (2) obezbjeđivanje da je definicija BO u skladu sa FATF standardima, preduzimanje odgovarajućih mjera za sprečavanje zloupotrebe pravnih lica i aranžmana u kriminalne svrhe i obezbjeđivanje blagovremenog pristupa tačnim i ažuriranim osnovnim podacima i informacijama o stvarnom vlasništvu;

FATF ponovo izražava zabrinutost što Jamajka nije uspjela da dovrši svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u januaru 2022. god. FATF snažno apeluje na Jamajku da brzo pokaže značajan napredak u završetku svog akcionog plana do juna 2023. god. ili će FATF razmotriti sljedeće korake, koji bi mogli dovesti do pozivanja svojih članova da primijene pojačanu dužnu pažnju u poslovnim odnosima i transakcijama sa Jamajkom.

Jordan

Od oktobra 2021, kada se Jordan na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Jordan je preduzeo pozitivne korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT kroz vođenje kontrola obveznika – finansijskih institucija i DNFBP sprovodeći istrage o PN i procesuiranje za predikatna krivična djela u skladu sa svojim profilom rizika, i sprovođenjem informisanja o obavezama ciljanih finansijskih sankcija. Jordan bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) kompletiranje i prosljeđivanje procjene rizika od PN/TF za pravna lica i virtuelnu imovinu; (2) primjena djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za neusaglašenosti; (3) sprovođenje mehanizma sankcija za kršenje obaveza transparentnosti u vezi sa pravnim licima i aranžmanima; (4) primjena djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija u slučajevima pranja novca; i (5) demonstriranje da su nedostaci ciljanih finansijskih sankcija otklonjeni.

Mali

U oktobru 2021. god. Mali se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Mali je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPN/BPFT, uključujući sprovođenje obuka za SPN/FT za finansijske institucije i DNFBP i unapređenje mehanizama saradnje FOJ-a i nadležnih organa za sprovođenje zakona vezano za korišćenje finansijskih obaveštajnih podataka. Mali treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) sprovođenje nacionalnog strateškog akcionog plana za SPN/FT u skladu sa NPR; (2) razvijanje i implementacija pristupa zasnovanog na procjeni rizika za nadzor nad finansijskim institucijama i DNFBP sa visokim rizikom od PN/FT i primjenjivanje djelotvorne, srazmjerne i odvraćajuće sankcije za neusaglašenost; (3) sprovođenje sveobuhvatne procjene rizika PN/TF u vezi sa svim vrstama pravnih lica; (4) povećanje kapaciteta FOJ i organa za sprovođenje zakona i unapređenje njihove saradnje u korišćenju finansijskih obavještajnih podataka; (5) sprovođenje paralelne finansijske istrage; (6) jačanje kapaciteta relevantnih nadležnih organa za istragu i krivično gonjenje slučajeva finansiranja terorizma; (7) jačanje pravnog okvira i procedure za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija za FT i finansiranje proliferacije; i (8) sprovođenje pristupa zasnovanog na procjeni rizika za nadzor sektora nevladinih organizacija kako bi se spriječile zloupotrebe u svrhe finansiranja terorizma.

Mozambik

(Izjava iz oktobra 2022.)

U oktobru 2022. Mozambik se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/BPFT. Od usvajanja svog MER-a u aprilu 2021. godine, Mozambik je postigao napredak u nekim od radnji koje je preporučio MER za poboljšanje svog sistema, uključujući finalizaciju svoje NPR i jačanje napora za konfiskaciju imovine. Mozambik će raditi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) obezbijediti saradnju i koordinaciju među relevantnim organima u sprovođenju strategija i politika za SPN/FT zasnovanih na riziku; (2) sprovođenje obuke za sve organe za sprovođenje zakona o uzajamnoj pravnoj pomoći kako bi se poboljšalo prikupljanje dokaza ili zaplijena/konfiskacija imovinske koristi stečene krivičnim djelom; (3) obezbjeđivanje adekvatnih finansijskih i ljudskih resursa supervizorima, razvoj i sprovođenje plana nadzora zasnovanog na riziku; (4) obezbjeđivanje adekvatnih resursa organima za početak prikupljanja adekvatnih, tačnih i ažurnih podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica; (5) povećanje ljudskih resursa FOJ kao i povećanje finansijskih obavještajnih podataka koji se šalju organima; (6) demonstriranje sposobnosti organa za sprovođenje zakona da efikasno istraže slučajeve PN/TF koristeći finansijske obavještajne podatke; (7) sprovođenje sveobuhvatne procjene rizika od finansiranja terorizma i početak implementacije sveobuhvatne nacionalne strategije protiv finansiranja terorizma; (8) povećanje svijesti o finansiranju terorizma i finansiranju priliferacije vezanim za ciljane finansijske sankcije; i (9) sprovođenje procjene rizika od finansiranja terorizma za nevladine organizacije u skladu sa standardima FATF-a i korišćenje iste kao osnove za razvoj plana informisanja.

NIGERIJA

U februaru 2023. Nigerija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja svog MER-a u avgustu 2021. godine, Nigerija je postigla napredak u nekim od preporučenih radnji MER-a za poboljšanje svog sistema, uključujući poboljšanje zakonodavnog okvira za SPN/FT, ažuriranje svoje procjene inherentnih rizika od PN/finansiranja terorizma (TF)/ finansiranja proliferacije (PF) i jačanje njegove primjene ciljanih finansijskih sankcija. Nigerija će raditi na sprovođenju svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) završiti procjenu preostalog rizika od PN/TF i ažurirati svoju nacionalnu strategiju za SPN/FT kako bi obezbijedila usklađenost sa drugim nacionalnim strategijama relevantnim za visokorizična predikatna krivična djela; (2) unapređenje formalne i neformalne međunarodne saradnje u skladu sa rizicima PN/TF; (3) poboljšanje nadzora finansijskih institucija i DNFBP-a zasnovanog na riziku za SPN/FT i unapređenje sprovođenja preventivnih mjera za visokorizične sektore; (4) obezbjeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažurnim informacijama stvarnog vlasništva (BO) pravnih lica i primjena sankcija za kršenje obaveza BO; (5) demonstriranje povećanja u širenju finansijskih obaveštajnih podataka od strane FOJ i njihovog korišćenja od strane organa za sprovođenje zakona; (6) demonstriranje kontinuiranog povećanja istraga i krivičnog gonjenja PN u skladu sa rizicima PN; (7) proaktivno otkrivanje kršenja obaveza deklarisanja valute i primjenjivanje odgovarajućih sankcija i održavanje sveobuhvatnih podataka o zamrznutoj, zaplijenjenoj, konfiskovanoj i oduzetoj imovini; (8) demonstriranje kontinuiranog povećanja istraga i krivičnog gonjenja različitih vrsta finansiranja terorizma i aktivnosti u skladu sa rizikom i unapređenje saradnje među agencijama u istragama finansiranja terorizma; i (9) sprovođenje ciljanog pristupa NVO-ima koji su u opasnosti od zloupotrebe finansiranja terorizma na osnovu rizika i sprovođenje praćenja zasnovanog na riziku za podgrupu NVO-a u riziku od zloupotrebe finansiranja terorizma bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NVO-a.

Panama

Od juna 2019. godine, kada se Panama na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GAFILAT-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Panama je preduzela važne korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući demonstriranje svoje sposobnosti da istražuje i krivično goni PN u vezi sa stranim poreskim krivičnim djelima. Međutim, Panama bi trebalo da nastavi da preduzima hitne mjere kako bi u potpunosti odgovorila na preostale mjere u svom akcionom planu pošto su svi rokovi već istekli u januaru 2021. godine. Panama bi trebala da nastavi sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi riješila svoje strateške nedostatke, tako što bi obezbijedila adekvatnu provjeru ažurirane informacije o stvarnom vlasništvu od strane obveznika i blagovremeni pristup nadležnim organima.

FATF ponovo izražava zabrinutost što Panama nije uspjela da završi svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u januaru 2021. FATF snažno apeluje na Panamu da brzo završi svoj akcioni plan do juna 2023. ili će FATF razmotriti pozivanje svojih članica i pozivanje svih država da primijene mjere dužne pažnje poslovnih odnosa i transakcija sa Panamom.

Filipini

U junu 2021. godine, Filipini su se na visokom političkom nivou obavezali da će raditi sa FATF-om i APG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Filipini bi trebalo da nastave da rade na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) demonstriranje da postoji efikasan nadzor nad DNFBP zasnovan na riziku; (2) demonstriranje da supervizori koriste kontrole SPN/FT kako bi ublažili rizike povezane sa kazino džanketima; (3) poboljšanje i pojednostavljenje pristupa nadležnih organa za sprovođenje zakona informacijama o stvarnom vlasniku (BO) i preduzimanje koraka da se osigura da su informacije o BO tačne i ažurirane; (4) demonstriranje povećanja upotrebe finansijskih obavještajnih podataka i povećanje istraga i krivičnog gonjenja PN u skladu sa rizikom; (5) demonstriranje povećanja u identifikaciji, istrazi i krivičnom gonjenju slučajeva finansiranja terorizma i (6) poboljšanje efektivnosti okvira ciljanih finansijskih sankcija za finansiranje terorizma i finansiranja proliferacije tako što će pokazati da DNFBP razumiju svoje obaveze.

FATF konstatuje kontinuirani napredak Filipina u svom akcionom planu, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje. FATF podstiče Filipine da nastave sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci.

Senegal

Od februara 2021. godine, kada se Senegal na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Senegal je uspostavio bazu podataka za prikupljanje statističkih podataka i podataka o istragama i krivičnom gonjenju PN/FT i poboljšao okvir za koordinaciju i sprovođenje istraga o finansiranju terorizma. Senegal bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) poboljšanje usaglašenosti otkrivanjem kršenja zakona u vezi sa SPNFT i izricanje djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija protiv lica koji se ne pridržavaju propisa; (2) ažuriranje i održavanje sveobuhvatnih podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica i aranžmana i jačanje sistema sankcija za kršenje obaveza transparentnosti; (3) jačanje razumijevanja nadležnih organa o rizicima od TF-a i jačanje kapaciteta i podrške za organe za sprovođenje zakona i tužilačke organe uključene u borbu protiv TF-a u skladu sa nacionalnom strategijom TF-a za 2019.godinu ; i (4) sprovođenje efektivnog režima ciljanih finansijskih sankcija koji se odnosi na TF i PF, kao i praćenje i nadzor NVO zasnovanih na riziku.

FATF konstatuje kontinuirani napredak Senegala u svom akcionom planu, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje. FATF podstiče Senegal da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci.

Južna Afrika

U februaru 2023. godine, Južna Afrika se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja svog MER-a u junu 2021., Južna Afrika je postigla značajan napredak u mnogim MER-ovim preporučenim radnjama za poboljšanje svog sistema, uključujući razvoj nacionalnih politika za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma za rešavanje većih rizika i nove izmjene i dopune pravnog okvira za ciljane finansijske sankcije i finansiranje proliferacije, među drugima. Južna Afrika će raditi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) demonstrirati kontinuirani porast odlaznih zahtjeva za uzajamnu pravnu pomoć koji pomažu u olakšavanju istraga PN/TF i konfiskacije različitih vrsta imovine u skladu sa svojim profilom rizika; (2) poboljšanje nadzora DNFBP zasnovanog na riziku i pokazivanje da svi supervizori za SPN/FT primjenjuju efikasne, srazmjerne i djelotvorne sankcije za nepoštovanje; (3) obezbjeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažuriranim informacijama o stvarnim vlasnicima (BO) o pravnim licima i aranžmanima i primjena sankcija za kršenje obaveza pravnih lica od strane BO; (4) demonstriranje stalnog porasta zahtjeva agencija za sprovođenje zakona za finansijskim obavještajnim podacima od strane Savjeta stranih investitora za njegove istrage PN/TF; (5) demonstrirati kontinuirano povećanje istraga i krivičnog gonjenja ozbiljnog i složenog pranja novca i čitavog spektra TF aktivnosti u skladu sa svojim profilom rizika; (6) unapređenje njegove identifikacije, zaplijene i konfiskacije imovine stečene i sredstava šireg spektra predikatnih krivičnih djela, u skladu sa svojim profilom rizika; (7) ažuriranje svoje Procjene rizika TF kako bi se informisalo o sprovođenju sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv finansiranja terorizma; i (8) obezbjeđivanje efektivne primjene ciljanih finansijskih sankcija i demonstriranje djelotvornog mehanizma za identifikaciju pojedinaca i entiteta koji ispunjavaju kriterijume za domaće imenovanje.

Južni Sudan

U junu 2021. godine, Južni Sudan se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Južni Sudan treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana, uključujući: (1) sprovođenje sveobuhvatne revizije Zakona o SPN/FT (2012), uz podršku međunarodnih partnera, uključujući tehničku pomoć, kako bi se uskladili sa FATF standardima; (2) postati potpisnica i u potpunosti implementirati Bečku konvenciju iz 1988., Palermsku konvenciju iz 2000. i Konvenciju o finansiranju terorizma iz 1999. godine; (3) obezbjeđivanje da su nadležni organi na odgovarajući način strukturisani i osposobljeni za sprovođenje pristupa zasnovanog na riziku kada je u pitanju nadzor nad SPN/FT za finansijske institucije; (4) razvijanje sveobuhvatnog pravnog okvira za prikupljanje i verifikaciju tačnosti informacija o stvarnom vlasništvu za pravna lica; (5) operacionalizacija potpuno funkcionalne i nezavisne FOJ; (6) uspostavljanje i sprovođenje pravnog i institucionalnog okvira za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o terorizmu i finansiranju širenja oružja za masovno uništenje; i (7) otpočinjanje implementacije ciljanog nadzora/monitoringa zasnovanog na riziku nevladinih organizacija koje su u riziku od zloupotrebe za finansiranje terorizma (TF).

FATF primjećuje ograničen napredak Južnog Sudana u svom akcionom planu. FATF ponovo podstiče Južni Sudan da nastavi da demonstrira svoju snažnu političku i institucionalnu posvećenost jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, posebno u podršci vodećoj agenciji za SPN/FT u koordinaciji nacionalnih napora za SPN/FT.

Sirija

Od februara 2010. godine, kada se Sirija na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na rešavanju svojih strateških nedostataka u SPN/BPFT, Sirija je postigla napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. FATF je utvrdio da je Sirija u velikoj mjeri postupila sa svojim akcionim planom na tehničkom nivou, uključujući inkriminisanje finansiranja terorizma i uspostavljanje procedura za zamrzavanje imovine terorista. Iako je FATF utvrdio da je Sirija završila svoj dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i akcija počeo i da li se održava. FATF će nastaviti da prati situaciju i izvršiće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.

Tanzanija

(Izjava iz oktobra 2022)

U oktobru 2022. Tanzanija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja svog MER-a u aprilu 2021. godine, Tanzanija je postigla napredak u nekim od preporučenih radnji MER-a za poboljšanje svog sistema, uključujući razvoj pravnog okvira za finansiranje terorizma i ciljane finansijske sankcije (TFS) i širenje strateške analize FOJ. Tanzanija će raditi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a: (1) poboljšanjem nadzora finansijskih institucija i DNFBP zasnovanog na riziku, uključujući sprovođenje inspekcija na osnovu osjetljivosti na rizik i primjenom djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost; (2) pokazivanjem sposobnosti organa da efikasno sprovode niz istraga i krivičnog gonjenja pranja novca u skladu sa profilom rizika države; (3) dokazivanjem da organi za sprovođenje zakona preduzimaju mjere da identifikuju, uđu u trag, zaplijene i konfiskuju prihode i sredstva koja potiču od izvršenja krivičnih djela; (4) sprovođenje sveobuhvatne procene rizika od FT i početak primjene sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv terorizma, kao i demonstraciju sposobnosti za sprovođenje istraga o FT i krivično gonjenje u skladu sa profilom rizika zemlje; (5) povećanje svijesti privatnog sektora i nadležnih organa o TF i PF vezanim za ciljanih finansijskih sankcija ; i (6) sprovođenje procjene rizika od TF za NVO u skladu sa standardima FATF i korišćenje iste kao osnove za razvoj plana za informisanje.

Turska

Od oktobra 2021. godine, kada se Turska na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Turska je preduzela dalje korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući izdavanje propisa u vezi sa politički izloženim osobama i uputstva za privatni sektor o otkrivanju finansiranja terorizma, kao i povećanje proaktivnog širenja finansijskih obaveštajnih podataka od strane FOJ. Turska treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) povećanje inspekcija na licu mjesta od strane nadzornih organa u svim sektorima, srazmjerno riziku; (2) poboljšanje upotrebe finansijskih obavještajnih podataka za podršku istragama o pranju novca; (3) preduzimanje složenijih istraga i krivičnog gonjenja PN; (4) korišćenje statistike o konfiskaciji i finansiranju terorizma za ažuriranje procjena rizika i politika informisanja; (5) sprovođenje više finansijskih istraga u slučajevima terorizma, davanje prioriteta istragama i krivičnom gonjenju TF u vezi sa grupama koje su odredile UN, i obezbjeđivanje proširenja istraga o TF kako bi se identifikovale mreže finansiranja i podrške; (6) u vezi sa ciljanim finansijskim sankcijama, praćenjem odlaznih zahtjeva prema trećim zemljama u vezi sa grupama koje su odredile UN, u skladu sa profilom rizika Turske ; i (7) potpuno sprovođenje pristupa zasnovanog na riziku za nadzor neprofitnih organizacija kako bi se spriječila njihova zloupotreba za finansiranje terorizma, uključujući preduzimanje koraka kako bi se osiguralo da su sprovedene revizije zasnovane na riziku, da nadzor ne ometa ili obeshrabruje legitimne NPO aktivnosti kao što je prikupljanje sredstava i da su primijenjene sankcije srazmjerne svakom kršenju. FATF nastavlja da prati da li je turski nadzor nad sektorom nevladinih organizacija u skladu sa pristupom zasnovanim na riziku kako je navedeno u FATF standardima.

Uganda

Od februara 2020. godine, kada se Uganda na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF i ESAAMLG na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Uganda je pokazala napredak, uključujući demonstriranje organa za sprovođenje zakona i pravosudnih organa da primjenjuju krivično djelo pranja novca u skladu sa identifikovanim rizicima, i uspostavljanje i sprovođenje politika i procedura za identifikaciju, traženje, zaplijenu i konfiskaciju prihoda i sredstava krivičnog djela. Uganda treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) razvoj i sprovođenje nadzora finansijskih institucija i DNFBP zasnovanog na riziku; (2) obezbjeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim osnovnim i stvarnim podacima o vlasništvu za pravna lica; i (3) adresiranje tehničkih nedostataka u pravnom okviru za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa PF. FATF nastavlja da prati nadzor Ugande nad sektorom nevladinih organizacija kako bi podstakao primjenu pristupa zasnovanog na riziku u nadzoru nevladinih organizacija u skladu sa FATF standardima i ublažio neželjene posljedice.

FATF izražava zabrinutost što Uganda nije uspjela da završi svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u maju 2022. FATF snažno apeluje na Ugandu da brzo pokaže značajan napredak u završetku svog akcionog plana do juna 2023. ili će FATF razmotriti sledeće korake ako ne bude dovoljno napretka.

Ujedinjeni Arapski Emirati

Od februara 2022. godine, kada su se Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) na visokom političkom nivou obavezali da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, UAE su pokazali značajan napredak, uključujući demonstriranje stalnog povećanja odlaznih zahtjeva za PN da pomognu u istrazi TF, PN i predikatnih krivičnih djela visokog rizika, pokazujući veću upotrebu finansijskih obavještajnih podataka za praćenje visokorizičnih prijetnji PN i borbu protiv izbjegavanja sankcija UN, uključujući demonstriranje boljeg razumijevanja među privatnim sektorom.

Ujedinjeni Arapski Emirati treba da nastave da rade na implementaciji svog akcionog plana FATF-a: (1) jačanjem i održavanjem zajedničkog razumijevanja rizika PN/TF između različitih sektora i institucija DNFBP; (2) pokazuje povećanje broja i kvaliteta PSP koje su podnijeli FI i DNFBP; (3) obezbjeđivanje detaljnijeg razumijevanja rizika od zloupotrebe pravnih lica i, gde je primjenljivo, pravnih aranžmana za PN/TF; i (4) demonstriranje kontinuiranog povećanja efektivnih istraga i krivičnog gonjenja različitih tipova slučajeva pranja novca u skladu sa profilom rizika UAE.

Jemen

Od februara 2010. godine, kada se Jemen na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na otklanjanju svojih strateških nedostataka u SPN/FT, Jemen je postigao napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. FATF je utvrdio da je Jemen u velikoj mjeri postupio na tehničkom nivou svog akcionog plana, uključujući: (1) adekvatnu kriminalizaciju pranja novca i finansiranja terorizma; (2) uspostavljanje procedura za identifikaciju i zamrzavanje sredstava terorista; (3) poboljšanje zahtjeva za dužnu pažnju klijenata i izvještavanje o sumnjivim transakcijama; (4) izdavanje uputstva; (5) razvijanje kapaciteta za praćenje i nadzor nadzornih organa finansijskog sektora i finansijske obavještajne jedinice; i (6) uspostavljanje potpuno operativne i efektivno funkcionalne finansijske obavještajne jedinice. Iako je FATF utvrdio da je Jemen završio svoj dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i akcija počeo i da li se održava. FATF će nastaviti da prati situaciju i obaviće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.

Države više nisu predmet pojačanog nadzora od strane FATF-a

Kambodža

FATF pozdravlja značajan napredak Kambodže u poboljšanju sistema SPN/FT. Kambodža je ojačala efikasnost svog sistema SPN/FT kako bi ispunila obaveze iz svog akcionog plana u vezi sa strateškim nedostacima koje je FATF identifikovao u februaru 2019. u vezi sa poboljšanjima u pravnom okviru za međunarodnu saradnju i preventivnim mjerama, nadzorom finansijskih institucija zasnovanim na riziku i DNFBP, poboljšanje kvaliteta i kvantiteta diseminacija FOJ, povećanje i poboljšanje istrage i krivičnog gonjenja pranja novca i konfiskacije imovine i uspostavljanje i sprovođenje pravnog okvira za PF ciljanih finansijskih sankcija. Kambodža stoga više nije predmet pojačanog procesa praćenja FATF-a.

Kambodža bi trebalo da nastavi da radi sa APG-om kako bi održala svoja poboljšanja u sistemu SPN/FT.

Maroko

FATF pozdravlja značajan napredak Maroka u poboljšanju sistema SPN/FT. Maroko je ojačao djelotvornost svog sistema SPN/FT kako bi ispunio obaveze iz svog akcionog plana u vezi sa strateškim nedostacima koje je FATF identifikovao u februaru 2021. godine u vezi sa unapređenjem mehanizama međunarodne saradnje, jačanjem nadzora nad SPN/FT, jačanjem transparentnosti pravnih lica obezbjeđivanjem blagovremenog pristupa tačnim informacijama o stvarnom vlasništvu, jačanje kapaciteta FOJ, jačanje kapaciteta za sprovođenje istrage PN i konfiskaciju imovinske koristi stečene kriminalom i poboljšanje efikasnosti sistema ciljanih finansijskih sankcija. Maroko stoga više nije predmet pojačanog procesa praćenja FATF-a.

Maroko bi trebalo da nastavi da radi sa MENAFATF-om kako bi održao poboljšanja u svom sistemu SPN/FT.

Original saopštenje na engleskom jeziku možete naći na sljedećem linku:

https://www.fatf-gafi.org/en/publications/High-risk-and-other-monitored-jurisdictions/Increased-monitoring-february-2023.html

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?