14. сједница Владе Црне Горе - 11.03.2021. године

Овај чланак садржи листу докумената

Влада је, на 14. сједници одржаној 11. марта 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, донијела Уредбу о Царинској тарифи за 2021. годину. Уредбом се усклађује висина царинских стопа са обавезама преузетим у оквиру Свјетске трговинске организације и другим међународним уговорима које је закључила Црна Гора, а основне измјене за 2021. годину односе се на смањење царинских стопа и измјену номенклатуре. Анексом И Протокола о приступању Црне Горе СТО за одређени број производа из Царинске тарифе (већином се ради о пољопривредним производима) утврђено је тзв. „крајње горње обавезујуће ограничење“, које представља царинску стопу коју Црна Гора мора примјенити до одређеног датума на увоз наведених производа. Прописано је да ће се смањење царинских стопа имплементирати годишње у једнаким фазама, почев од дана приступања Црне Горе СТО-у, тако да сновна царинска стопа за 2021. годину износи 5,49 одсто.

С обзиром на то да је Црна Гора Споразумом о стабилизацији и придруживању преузела обавезу усаглашавања националне номенклатуре са Комбинованом номенклатуром Европске уније која се мијења сваке године, што је један од основних предуслова за правилно спровођење спољнотрговинске размјене са земљама чланицама ЕУ, у Уредбу су инкорпориране измјене које је ЕУ дала за 2021. годину. Такође, Уредбом су обухваћене све измјене које се односе на царинске стопе утврђене споразумима о слободној трговини или другим међународним споразумима везаним за размјену роба (СТО, ССП, ЕФТА, Русија, Украјина, ЦЕФТА и Турска), чиме се добило кодификовано рјешење које ће олакшати пословање привредницима који се баве спољном трговином.

Донијета је Уредба о измјени Уредбе о хигијени хране којом се обезбјеђује спровођење новог Закона о безбједности хране и даље, потпуно усаглашавања са правном тековином Европске уније у овој области.

Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о образовању комисије за процјену ризика безбједности цивилног ваздухопловства која је била неопходна због кадровских промјена у органима државне управе. Националним програмом безбједности цивилног ваздухопловства утврђено је да процјену ризика за аеродроме у Црној Гори врши Комисија коју формира Влада на предлог Националног одбора за безбједност цивилног ваздухопловства, а коју сачињавају по један представник Агенције за цивилно ваздухопловство, Управе полиције и Агенције за националну безбједност.

Усвојена је Анализа ефикасности дјеловања Управе за инспекцијске послове. Документ садржи поређење централизованог и децентрализованог модела организације инспекција, од којих, како је оцијењено, сваки има своје предности и слабости, али се предност даје децентрализованом моделу који омогућава ефикасније остваривање одговорности инспекције односно старјешине инспекцијског органа, а, такође, и транспарентније остваривање политичке одговорности ресорног министра за стање у једној области. Тим поводом, задужено је Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија да припреми измјене и допуне Закона о инспекцијском надзору.

Влада је усвојила Информацију о реализацији Уговора о концесији за експлоатацију појаве неметаличне минералне сировине архитектонско-грађевинског (украсног) камена из лежишта „Бранков крш“ Пријестоница Цетиње број 01-3336/1 од 10. 11. 2010. године и прихватила Анекс 2 Уговора о концесији. У Информацији је наведено да је Концесионар ДОО „Кобра“ – Будва поднио захтјев за продужење Уговора о концесији, јер није постојао завршен Просторно-урбанистички план Пријестонице Цетиње, па самим тим се Концесионару нијесу могли издати урбанистичко-технички услови. Како се у рок трајања концесије не рачуна период за који је трајала немогућност уласка у фазу експлоатације као посљедица непостојања претпоставки за издавање урбанистичко-техничких услова, закључено је да се период трајања концесије из Уговора продужава и истиче 10. новембра 2025. године.

Усвојена је Информација о Споразуму акционара о гласању између Владе Црне Горе и Терна Рете Елеттрица Назионале С.п.А, прихваћен текст Споразума којим се исте одредбе о гласању, осим оних које су истекле у складу са Стратешким и акционарским уговором продужавају за наредни петогодишњи период.

Влада је усвојила Информацију о потреби одређивања националног координатора за сузбијање насилног екстремизма. У документу се наводи да Влада Црне Горе партиципацијом у значајним регионалним, европским и глобалним иницијативама, дјеловањем сходно прихваћеним стандардима и приоритетима, потврђује своје опредјељење да допринесе очувању мира и стабилности како у Црној Гори, тако региону и шире. У овом тренутку неопходно је приступити изради Извјештаја о реализацији Акционог плана за 2020. годину као и Акционог плана за 2021. годину на основу Стратегије превенције и сузбијања радикализације и насилног екстремизма за период 2020-2024. године. Наведене обавезе дио су и европске агенде Црне Горе па је тако на предстојећем Пододбору за правду, слободу и безбједност као једна од посебних тачака предвиђено и извјештавање на тему дјелотворног спречавања и борбе против насилног екстремизма.

Имајући у виду да Биро за оперативну координацију још увијек није именован од стране Владе Црне Горе, те се нијесу стекле правне претпоставке за именовање националног координатора за сузбијање насилног екстремизма чији је примарни задатак да све наведене активности испрати и омогући њихову реалзацију, предлажено је да се привремено одреди национални координатор за сузбијање насилног екстремизма до избора националног координатора, а по успостављању Бироа за оперативну координацију, у складу са законом.

Влада је усвојила Извјештај о раду Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру за 2020. годину. У Извјештају се, између осталог, наводи да је Европском суду у прошлој годиније поднијето укупно 218 представки против Црне Горе. Поред представљања активности које су непосредно везане за основну надлежност Канцеларије заступника, Извјештај садржи и информације о свим активностима које је ова Канцеларија предузимала у циљу афирмације заштите људских права и имплементације стандарда Конвенције у националном правном систему. Посебно је наглашено да је Европска комисија изнијела позитивне оцјене о раду Канцеларије и оцијенила као похвалан ниво сарадње који се остварује са Европским судом, указавши посебно да се ни један предмет није налазио под посебно појачаним надзором Комитета министара Савјета Европе.

Извјештај садржи и препоруке за превентивно уклањање слабости унутар правног система које би могле бити повод за нове представке против Црне Горе пред Европским судом, а које су усмјерене у складу са анализом предмета који се налазе у раду Канцеларије заступника, као и налазима и ставовима Европске комсије које је изнијела у Извјештају објављеном у октобру.

Влада је усвојила Информацију о закључивању Протокола о намјери за сарадњу између Центра за интегритет Норвешке и Министарства одбране Црне Горе и прихватила текст Протокола. Норвешка пружа континуирану подршку Црној Гори у области реформе одбрамбеног сектора. Једно од поља сарадње је и подршка у изградњи и јачању интегритета. Министарство одбране Норвешке је одредило Центар за интегритет у сектору одбране (ЦИДС), као субјекат који ће реализовати пројекат пружања подршке Министарству одбране Црне Горе, који је дио ширег пројекта на Западном Балкану, финансиран од стране Министарства вањских послова Норвешке. Пројекат пружања подршке обухвата петогодишњи период од датума потписивања Протокола. Очекује се да Протокол, у склопу пројекта, резултира свеобухватним и ефикаснијим механизмима за унапрјеђење интегритета и смањењем ризика од корупције у Министарству одбране, као и подизањем свијести о интегритету и професионалној етици.

Усвојена је Информација о извршењу закључака са 6. сједнице Владе Црне Горе од 14.01.2021 године а везано за поступање са 10.500т пшенице, коју је набавило бивше Министарство економије, а смјештена је у силосима Луке Бар. У Информацији се наводи да се Министарство економског развоја, у складу са усвојеним закључцима, обратило локалним самоуправама питањем да ли је на њиховимим територијама дошло до поремећаја на тржишту и да ли је носиоцима снабдијевања потребна интервентна испорука брашна и јестивог уља. Од свих општина само су Тиват, Цетиње и Рожаје исказали потребу да се снабдију брашном под условима који су прописани планом за текућу годину. На тај начин стекли су се услови да се почне са лл фазом, односно, поступком уговарања превоза и складиштења у силосима који служе за потребе млинова. Управа за безбиједност хране је након извршеног инспекцијског надзора потврдила да је пшеница доброг квалитета и да је безбиједна за даље пласирање. Реализација закључка којим је Министарство економског развоја задужено да Тужилаштву достави потребну документацију на даље поступање како би се утврдило да ли је дошло до незаконитог финансијског приходовања по било ком основу, односно да ли је дошло до штете због немара или је у питању несавјестан рад у служби, биће завршена у току марта, након комплетирања документације и правног образложења.

На име трошкова сладиштења 10.500 т пшенице до сада су пристигле фактуре за новембар – 47.250,00 еура и за децембар и јануар по 48.825,00 еура, као и фактура за елевацију и фумингацију за децембар у износу од 3.155,74 еура.

Усвојена је и Информација о набавци возила за потребе Управе полиције.

Влада је, поред осталог, утврдила и Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија.

14. sjednica Vlade Crne Gore (11.03.2021.)


14. сједница Владе Црне Горе

И МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СУ ВЛАДИ ДОСТАВЉЕНИ РАДИ РАСПРАВЕ
1.Предлог уредбе о Царинској тарифи за 2021. годину Материјал Закључци
2.Предлог уредбе о измјени Уредбе о хигијени хране Материјал Закључци
3.Предлог одлуке о измјени Одлуке о образовању Комисије за процјену ризика безбједности цивилног ваздухопловства Материјал Закључци
4.Анализа ефикасности дјеловања Управе за инспекцијске послове Материјал Закључци
5.Информација о реализацији Уговора о концесији за експлоатацију појаве неметаличне минералне сировине архитектонско-грађевинског (украсног) камена из лежишта „Бранков крш“ Пријестоница Цетиње Материјал Закључци
6.Информација о Споразуму акционара о гласању између Владе Црне Горе и Терна Рете Елеттрица Назионале С.п.А. с Предлогом споразума акционара о гласању Материјал Закључци
7.Информација о потреби одређивања националног координатора за сузбијање насилног екстремизма Материјал Закључци
8.Извјештај о раду Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру за 2020. годину Материјал Закључци
9.Извјештај о раду Савјета за заштиту животиња за 2020. годину Материјал Закључци
10.Предлог правилника о унутрашњој организацији и систематизацији Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија Материјал Закључци
11.Предлог мишљења на Предлог закона о измјени и допунама Закона о фискализацији у промету производа и услуга (предлагачи посланици мр Рашко Коњевић и др Драгиња Вуксановић Станковић) Материјал Закључци
ИИ МАТЕРИЈАЛИ КОЈИ СЕ ВЛАДИ ДОСТАВЉАЈУ С ПРЕДЛОГОМ ДА СЕ О ЊИМА НЕ РАСПРАВЉА
12.Предлог закона о потврђивању Међународне конвенције о спремности, реаговању и сарадњи у случају загађења уљем, 1990 Материјал Закључци
13.Предлог платформе за посјету потпредсједника Владе Црне Горе др Дритана Абазовића институцијама Европске уније и сједишту НАТО, Брисел, од 16. до 18. марта 2021. године Материјал Закључци
14.Питања и предлози
14.1Информација о набавци возила за потребе Управе полиције Материјал Закључци
14.2Информација о закључивању Протокола о намјери за сарадњу између Центра за интегритет Норвешке и Министарства одбране Црне Горе с Предлогом протокола Материјал Закључци
14.3Предлог за престанак вршења дужности в. д. генералног директора Обавјештајно-безбједносног директората у Министарству одбране Материјал Закључци
14.4Информација о извршењу закључака са 6. сједнице Владе Црне Горе од 14.01.2021 године а везано за поступање са 10.500т пшенице Материјал Закључци

Архива материјала са претходних сједница Владе Црне Горе:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?