- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ: Одржана ТАИЕX радионица за микрофинанс...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
САОПШТЕЊЕ: Одржана ТАИЕX радионица за микрофинансирање и социјално предузетништво
Објављено: 18.04.2016. • 22:13 Аутор: мрсс
Министарство рада и социјалног старања и представници Европске комисије одржали су данас, 18.04.2016. године, ТАИЕX радионицу која се односи на микрофинансирање и социјално предузетништво у оквиру Европског програма за запошљавање и социјалне иновације (ЕаСИ).
Радионицу су отворили г-ђа Љиљана Симовић, директорица Директората за европске интеграције, програмирање и имплементацију фондова ЕУ у Министарству рада и социјалног старања и г-дин Марк Реиллy, програмски менаџер за конкурентност, мала и средња предузећа и интерна тржишта у Делегацији ЕУ у Црној Гори.
Црна Гора као држава кандидат за чланство у ЕУ стекла је право учешћа у овом Програму потисивањем Споразума са Европском унијом о учешћу Црне Горе у Програму Европске уније за запошљавање и социјалне иновације (ЕаСИ) 10. фебруара 2015. године.
У оквиру овог Програма опредјелјен је износ од 920 милиона еура а програм има за циљ да подржи иновативне мјере социјалне политике, промовисање мобилности радне снаге, олакшавање приступа микрокредитима, подстицање социјалног предузетништва и сл.
Овај Програм проширио је опсег свог досадашњег дјеловања и сада је сачињен од три компоненте:
1. Програм за област запошљавања и социјалне политике (ПРОГРЕСС), (61% ЕаСи буџета);
2. Европска мрежа јавног запошљавања (ЕУРЕС), (18% ЕаСи буџета);
3. Програм за микрофинансирање и социјално предузетништво (21% ЕаСи буџета).
Компонента која се односи на запошљавање и социјалне политике (ПРОГРЕСС) и компонента за микрофинансирање и социјално предузетништво је отворена за државе кандидате и потенцијалне кандидате.
„За компоненту бр.1 која се односи на запошљавање и социјалне политике а у којој ће учешће имати и Црна Гора, опредјелјен је износ од 550 милиона еура и има за циљ да повећа запосленост, посебно младих, да обезбједи социјалну заштиту, социјалну инклузију и спријечи сиромаштво као и да побољша услове рада.
Главни корисници ове компоненте су: националне, регионалне и локалне власти, социјални партнери, високошколске установе, научно-истраживачке институције, као и организације цивилног друштва.
Такође, кроз ову компоненту ће се пружити и додатна финансијска подршка у износу од 100.000 еура за кључна подручја као што су запошљавање или укључивање младих.
За компоненту бр.3 која се односи на микрофинансирање и социјално предузетништво, опредјелјена су средства у износу од 200 милиона еура и има за циљ да повећа доступност микрофинансирању за угрожене особе које су изгубиле или су у опасности да изгубе посао или за особе које су у ризику од социјале искључености.
Главни корисници ове компоненте су: компаније или тијела која пружају микрофинансирање за појединце и микро-предузећа, као и тијела која пружају финансирање за друштвена предузећа“, истакла је у свом уводном изладању директорица Љиљана Симовић.
Г-дин Реиллy је нагласио да је један од кључних изазова на Западном Балкану висока незапосленост и ниско учешће на тржишту рада, што често има структурне коријене. Стога је веома важно наставити структурне и институционалне реформе, као и успоставити политике и активности које стимулишу раст и отварање нових радних мјеста.
Програм ЕаСИ пружа финансијску подршку циљевима ЕУ у смислу промовисања високог квалитета и одрживог запошљавања, гарантујући адекватну и пристојну социјалну заштиту, борбу против социјалне искључености и сиромаштва и побољшање услова рада . ЕаСИ се састоји од три комплементарне основе и тематских дијелова: Напредак, ЕУРЕС и Микрофинансирање и социјално предузетништво. Неке од земаља у региону већ учествују у тим тематским програмима.
„Три посебна циља микрофинансирања и социјалног предузетништва ЕаСИ су:
- Повећање приступа и доступности микрофинансирања за незапослене и особе са тешкоћама у приступању или поновном приступању на тржиште рада , особе у ризику од социјалне искључености, и рањиве групе које се налазе у неповољном положају за приступање конвенционалном кредитном
тржишту;
- Подршка микро предузећима, посебно оним који запошљавају особе које спадају у ове рањиве групе и изградњи институционалних капацитета пружаоца/провајдера микрокредита;
- Подршка развоју социјалних предузећа, посебно кроз омогућавање приступа финансијама.
Овом приликом желим да нагласим да постоји потреба да се посебно обрати пажња на угрожене групе, да се промовише једнакост између жена и мушкараца и да се води борба против свих облика дискриминације. Јер, на крају, сви желимо да се боримо против сиромаштва и да омогућимо да су пристојни системи социјалне заштите постављени у корист оних грађана који су у највећем ризику од искључености“, истакао је г-дин Реиллy.
На радионици су говорили и представници Генералног Директората за запошљавање, социјална питања и инклузију Европске комисије, као и други европски званичници, док ће остали учесници бити представници релевантних институција из земаља Западног Балкана (Црне Горе, Албаније, Босне и Херцеговине, Србије и Косова) и Турске.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Црна Гора примљена у породицу SEPA 21.11.2024.
Процес још траје, нема преварених 20.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?