Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Еко – школе у Црној Гори

Објављено: 24.08.2016. 16:26

Завод за школство је постао придружени члан Фондације за образовање о  животној средини на основу споразум о сарадњи који је потписан између Завода за школство Црне Горе, Удружење за еколошки консалтинг у Црној Гори (ЕЦОМ) и Фондације за образовање о животној средини (ФЕЕ)

 

Придружено чланство омогућава Заводу за школство Црне Горе да имплементира и води програм Еко-школе у Црној Гори.

 

Фондације за образовање о животној средини (ФЕЕ) је невладина и непрофитабилна организација чија је мисија да промовише одрживи развој кроз образовање о животној средини. Активности организације се углавном реализују кроз пет еко - образовних програма:

 

1.            Плава застава

2.            Еко – школе

3.            Млади екорепортети

4.            Учење о шумама и

5.            Зелени кључ

 

Удружење за еколошки консалтинг у Црној Гори (ЕЦОМ) је пуноправни члан Фондације за образвање о животној средини (ФЕЕ) у Црној Гори који спроводи два програма Фондације за  образовање о животној средини Плава застава и Млади екорепортери.

 

Међународни програм Фондације за образовање за животну средину (ФЕЕ) – „ЕКО-ШКОЛЕ“ има за циљ подизање свијести ученика да постану главна покретачка снага промјена одрживог друштва, кроз забаву и активно учење. Настао је као одговор на потребе идентификоване од стране Уједињених нација, на Конференцији о животној средини и развоју и има потписан споразум о сарадњи са „Повељом Земље“ (16 тачака етичког оквира за живот у миру и одрживом свијету

 

Прве Еко-школе почеле су са радом 1994. године у Данској, Њемачкој, Грчкој и Великој Британији, уз подршку Европске комисије.Тренутно је више од 11 милиона ученика и студената укључено у програм Еко-школа у преко 60 земаља свијета.

 

Еко школе као програм Фондације за образвање о животној средини (ФЕЕ) омогућују имплементацију Агенде 21 у образовним установама и њиховим локалним заједницама. Заснива се на сљедећим принципима:

-              подизање еколошке свијести код дјеце и осталих заитересованих страна за програм

-              упознавање и рјешавање проблема везаних за животну средину и одрживи развој у установама и на локалном нивоу (учење и спровођење практичних акција)

-              успостављање интегрисаног система за еколошки менаџмент у школама

 

Програм је првобитно замишљен у сврху спровођења смјерница васпитања и образовања за животну средину на нивоу основних и средњих школа, док се касније проширио на све нивое образовања. Јасно одређује и усмјерава начин на који се наставни садржаји о заштити животне средине примјењују у свакодневном животу установе. Посебан значај је посвећен питањима смањивања и одлагања отпада, рационалном искориштавању енергије и воде и уређењу школског дворишта.

 

Програм Еко – школе се састоје од програма који се изводе и система награђивања и може га прихватити свака школа у којој су сви њени учесници одабрали Еко као дугорочан начин живљења. Школе се награђују Зеленом заставом са знаком Еко – школе и добијају сертификат од Фондације за образовање за животну средину и право на лого, приступ мрежи Агенција за образовање о животној средини у свијету.

 

Статус Еко-школе се стиче кроз четири основне фазе:

1.            Пријава за учешће у програму Еко –школе

2.            Израда и спровођење програма Еко- школе

3.            Пријава за статус Еко- школе

4.            Обнављање статуса Еко - школе (сваке друге године)

 

О активностима Завода за школство у спровођењу програма Еко-школе у Црној Гори и пријављивању школа за овај програм школе ће бити накнадно информисане.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?