Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка Дамјановић на радном састанку са представницима умјетничких академија

Објављено: 14.11.2017. 00:11 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo naukeМинистарка науке др Сања Дамјановић организовала је данас радни састанак са представницима Факултета ликовне, драмске и музичке умјетности, на Цетињу.

Теме разговора биле су укључивање умјетничке заједнице у програм Арт@ЦМС, сарадња са Универзитетом примијењених умјетности из Беча, као и коришћење средстава из ЕУ програма Хоризонт 2020 и ЦОСТ.

Испред Факултета ликовне умјетности присуствовали су: мр Ратко Одаловић, декан, мр Здравко Делибашић, продекан за наставу и мр Марко Марковић, продекан за међународну сарадњу. Са Факултета драмских умјетности састанку су присуствовали др Вук Вуковић, продекан за наставу и доц. др Един Јашаровић, продекан за међународну сарадњу, док је Факултет музичке умјетности представљала мр Татјана Кркељић, продекан.

Сарадња у оквиру програма АРТ@ЦМС са црногорском умјетничком заједницом је већ иницирана на овогодишњем фестивалу Отворени дани науке кроз изложбу „Умјетност и наука“, па су на састанку разматрани модели будуће сарадње са ЦЕРН-ом, остваривање партнерства са европским престижним институцијама, односно умрежавање са водећим научницима и умјетницима који имају искуства са мултидисциплинарним програмима, а које се могу примијенити на црногорским академијама.

Такође, размијењена су мишљења о апликацијама које имају за циљ да омогуће коришћење средстава из ЕУ програма Хоризонт 2020 и ЦОСТ. Пројекти Тwиннинг, ЕРА Цхаирс, Wиденинг Феллоwсхипс и Теаминг представљају неколико варијанти пројеката који омогућавају истраживачким институцијама да путем партнерстава са јаким институцијама у ЕУ подигну ниво своје науке на значајно виши степен, умреже се са јачим тимовима и на тај начин поправе позицију за такмичење за ЕУ фондове у науци и иновацијама. ЦОСТ програм је најстарији европски програм за умрежавање и међународну сарадњу истраживача, по приниципу аутономног предлагања идеја за пројекте који треба да донесу сасвим нове идеје и открића путем сарадње научника из најмање седам земаља. Поред “боттом-уп” принципа у предлагању тема, интересантно је што ЦОСТ примјењује анонимност у предлагању и оцјени пројеката, тако да се у предлозима пројеката не помињу имена нити институције већ се оцјена пројеката врши примарно на основу оригиналности идеја.

Представници умјетничке заједнице су могли ближе да се информишу о тренутним активностима Министарства на том пољу, као и да представе своје идеје којима би академије могле дати свој допринос.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?