Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

УНАПРЕЂЕНЕ УСКЛАЂЕНОСТИ СИСТЕМА СПН/ФТ НА ГЛОБАЛНОМ НИВОУ

Објављено: 01.11.2018. 19:45 Аутор: УСПНФТ
Париз, Француска, 19. октобар 2018. године - Као дио континуиране провјере усклађености са стандардима у области СПН/ФТ, ФАТФ је идентификовао сљедеће државе са стратешким недостацима у области СПН/ФТ, у циљу чијег отклањања су израдиле акционе планове у сарадњи са ФАТФ. Иако је у свакој држави ситуација различита, свака држава се у писаној форми обавезала на високом политичком нивоу да ће радити на рјешавању препознатих недостатака. ФАТФ поздравља овакав вид обавезивања.

ФАТФ још увек није извршио процијену стања у великом броју држава. ФАТФ наставља да континуирано идентификује државе које представљају ризик за међународни финансијски систем.
ФАФТ и регионална тијела која функционишу по узору на ФАТФ (ФСРБс) ће наставити да раде са доље наведеним државама и да извјештавају о напретку који је остварен по питању уочених недостатака. ФАТФ позива ове државе да ефикасно примјењују акционе планове и то у предложеним временским оквирима. ФАТФ ће пажљиво надзирати примјену ових акционих планова и подстицати своје чланице да размотре информације наведене у даљем тексту.

Државе са стратешким недостацима
Бахами
Боцвана
Етиопија
Гана
Пакистан
Србија
Шри Ланка
Сирија
Тринидад и Тобаго
Тунис
Јемен


Бахами

У октобру 2018. године, Бахами су на високом политичком нивоу обавезали да ће сарађивати са ФАТФ и ЦФАТФ на јачању дјелотворности свог Система СПН/ФТ и отклонити све техничке недостатке. Бахами ће радити напримјени свог акционог плана како би испунио ове циљеве, укључујући: (1) развој и имплементацију свеобухватног система електронског управљања предметима у односу на међународну сарадњу; (2) приказивање надзор заснован на ризику у односу на не-банкарске финансијске институције; (3) осигуравање правовременог приступа одговарајућим, тачним и ажурним основним информацијама и информацијама о стварном власништву; (4) унапређење квалитета резултата рада ФОС у циљу пружања помоћи органима за спровођење закона код спровођења истрага у односу на ПН/ФТ, посебно комплексних случајева ПН/ФТ и истрага у односу на кривично дјело самостално прање новца; (5) приказивање да надлежни органи спроводе истраге и гоњење за све врсте кривичног дјела прање новца, укључујући комплексне случајеве ПН/ФТ, као самостално кривично дјело и случајеве који обухватају стредства стечена од кривичног дјела почињеног у иностранству; (6) приказивање да се поступци одузимања имовине покрећу и завршавају у односу на случајеве гдје су обухваћене све врсте кривичног дјела прање новца ; и (7) отклањање недостатака у законодавном оквиру који се односе на финансирање тероризма, и финансирање пролиферације, циљане финансијске санкције, као и доказ да се ови закони примјењују.

Боцвана
У октобру 2018. године, Боцвана се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ЕСААМЛГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити све техничке недостатке. Боцвана ће радити на примјени свог акционог плана како би испунила ове циљеве, укључујући: (1) процјену ризика у вези са правним лицима, правним аранжманима и непрофитним организацијама (НПО) и израда и примјену свеобухватне националне стратегије СПН/ФТ заснованне на процјени; (2) израду и примјену приручника за надзорне органе за СПН/ФТ засноване на процјени ризика; (3) унапређење анализа и просљеђивање финансијско обавјештајних података од стране ФОС-а, и унапређење употребе финансијско обавјештајних података од стране одговарајућих агенција за спровођење закона; (4) израду и примјену стратегије за борбу против финансирања тероризма, и осигуравање капацитета органа за спровођење закона у односу на истраге финансирања тероризма; (5) без одлагања, омогућавање примјене мјера у односу на циљане финансијске акције у вези са финансирањем тероризма и финансирањем пролиферације; и (6) примјену приступа заснованог на процјени ризика код надзора непрофитних организација.

Етиопија

У фебруару 2017. године, када се Етиопија се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ЕСААМЛГ на јачању своје дјелотворности и отклонити све техничке недостатке, Етиопија је предузела одрђене кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, уклучујући започињање надзора заснованог на процјени ризика у односу на не- финансијске институције и професије, које су законом утврђене као обвезници-ДНФБПс (у даљем тексту: нефинансијски сектор) и непрофитне организације, и израду смјерница за идентификацију, замрзавање и одузимање средстава. Етиопија треба да настави да ради на примјени свог акционог плана како би отклонила стратешке недостатке, укључујући успостављање и примјену циљаних финансијских санкција у вези са финансирањем пролиферације.

Гана

У октобру 2018. године, Гана се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ГИАБА на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити све техничке недостатке. Гана ће радити на примјени свог акционог плана како би испунила ове циљеве, укључујући: (1) израду и примјену свеобухватне националне политике СПН/ФТ засноване на ризицима утврђеним у Националној процјени ризика(у даљем тексту: НПР), укључујући мјере да умање ризици од ПН/ФТ МЛ/ТФ који су повезани са правним лицима; (2) унапређење надзора заснованог на процјени ризика кроз унапређење капацитета регулатора и подизање нивоа свијести приватног сектора; (3) омогућавање правовременог приступа одговарајућим, тачним и ажурним основним информацијама и информацијама о стварном власништву; (4) омогућавање циљаних активности ФОС-а у складу са ризицима утврђеним у НПР, и одговарајућу додјелу средстава ФОС-у; (5) омогућавање одговарајуће и дјелотворне истраге и гоњења финансирања тероризма; и (6) примјену приступа заснованог на процјени ризика код надзора непрофитних организација.

Пакистан

У јуну 2018. гоини, Пакистан се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и АПГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити своје стратешке недостатке у борби против финансирања тероризма. Пакистан ће радити на примјени свог акционог плана како би испунио ове циљеве, укључујући: (1) приказ да су ризици од финансирања тероризма на одговарајући начин идентификовани, процијењени и да се надзор спроводи на основу приступа заснованог на осјетљивости на ризик ; (2) приказ да се радње на отклањању недостатака и санкције примјењују у случајевима кршења мјера СПН/ФТ и да су ове радње утицале на усклађеност финансијских институција у односу на прописе СПН/ФТ; (3) доказ да надлежни државни органи сарађују и предузимају активности на идентификацији и спровођењу активности против нелеглног пружања услуга преноса новца или вриједности (МВТС); (4) доказ да надлежни органи идентификују кеш курире и спроводе контроле нелегалног кретања новца и разумију ризике употребе кеш курира у сврхе финансирања тероризма; (5) унапређење међу-агенцијске координације укључујући и сарадњу између органа из покрајина и федералних органа у борби против ризика од финансирања тероризма; (6) приказ да органи за спровођење закона идентификују и спровде истрагу у односу на најшири обим активности финансирања тероризма и да су истраге финансирања тероризма и гоњења за ово дјело усмјерени на означена физичка лица и субјекте, и физичка лица и субјекте који поступају у име или према упутствима означених физичких лица и субјеката; (7) доказ да гоњења за финансирање тероризма као резултат имају дјелотворне, пропорционалне и одвраћајуће санкције и да се унапређују капацитети и подршка тужилаштву и судству; и (8) приказ дјелотворне примјене циљаних финансијских санкција (које се ослањају на свеобухватне законске обавезе) против свих терориста, означених у складу са Резолуцијама Уједињених нација број 1267 и 1373, и оних који у/за њихово име дјелују,укључујући спречавање подизање и пренос средстава, идентификовање и замрзавање имовине ( покретне или непокретне) и забрану приступа средствима и финансијским услугама; (9) доказ да спровођење закона у односу на кршења циљаних финансијских санкција, укључујући администативне и кривичне санкције, и да покрајински и федерални органи сарађују на случајевима спровођења закона; (10) доказ да су објекти и услуге које посједује или контролише означено лице ускраћени за своје ресурсе и коришћење истих.

Србија

У фебруару 2018. године, када се Србија се на високом политичком нивоу обавезала да сарађује са ФАТФ и МОНЕYВАЛ како би ојачала дјелотворност њеног система СПН/ФТ и на отклонила све техничке недостатке, Србија је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПНФТ, уклучујући: ажурирање и презентовање резултата Националне процјене ризика; и приказала истраге и гоњења трећих страна и за прање новца као самосталног кривичног дјела.

Србија треба да настави да ради на примјени акционог плана како би отклонила стратешке недостатке, укључујући: (1) приказ да су обвезницима прописане одговарајуће обавезе у вези са умањењем ризика; (2) подвргавање адвоката надзору у односу на СПН/ФТ у пракси, интегрисање резултата институционалне процјене ризика у матрице надзора, приказ правовременог и дјелотворног изрицања санкција(казни); (3) приказ да надлежни органи имају правовремени приступ подацима о стварном власништву у односу на правна лица, и да су овакви подаци одговарајући, тачни и ажурни;(4) приказ примјене мјера циљаних финансијских санкција, без одлагања, у вези са финансирањем тероризма, и предузимање пропорционалних њера за не-профитне организације у складу са приступом заснованиим на ризику; и (5) приказ примјене циљаних финансијских санкција, без одлагања, у односу на финансирање пролиферације.

Шри Ланка

Од новембра 2017. године, када се Шри Ланка на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и АПГ како би ојачала дјелотворност њеног система СПН/ФТ и на отклонила све техничке недостатке. Шри Ланка је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, укључујући обезбјеђивање студије случајева и статистике како би се приказало да надлежни државни органи могу правовремено прикупити податке о стварним власницима правних лица; објављивање прописа примјене мјера провјере и утврђивања идентитета и праћења пословања клијента (ЦДД мјере) за нефинансијски сектор ( ДНФБП) и успостављање система циљаних финансијских санкција како би се примјењивале одговарајуће Резолуције СБ УН у односу на Иран, и доношење одговарајућих прописа.

Шри Ланка треба да настави да ради на примјени свог акционог плана како би отклонила утврђене недостатке, укључујући: унапређење вршења надзора заснованог на ризику у односу на не-финансијске институције, кроз потпуну, правовремену и одвраћајућу примјену законом прописаних активности и санкција, на одговарајући начин; и приказ дјелотворне примјене обавеза у односу на циљане финансијске санкције у односу на финансирање пролиферације.

Сирија

Од фебруара 2010. године, када се Сирија на високом политичком нивоу обавезала да сарађује са ФАТФ и МЕНАФАТФ на отклањању својих стратешких недостатака у систему СПН/ФТ, остварем значајан напредак у унапређењу свог режима СПН/ФТ. У јуну 2014.године, ФАТФ је утврдио да је Сирија у значајној мјери спровела свој акциони план на техничком нивоу, укључујући инкриминсање финансирања тероризма и успостављање процедура за замрзавање имовине терориста. Иако је ФАТФ утврдио да је Сирија завршила свој акциони план по договору са ФАТФ, због безбједоносне ситуације, ФАТФ није у могућности да спроведе посјету на лицу мјеста како би провјерио да ли је процес примјене потребних реформи и активности почео и да се наставља. ФАТФ ће наставити да нагледа ситуацију и обавиће посјету на лицу мјеста чим то буде могуће.

Тринидад у Тобаго

Од новембра 2017. године, Тринидад и Тобаго се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и ЦФАТФ како би ојачао дјелотворност свог система СПН/ФТ и отклонио све техничке недостатке. Тринидад и Тобаго је предузео кораке у циљу унапређења свог система, укључујући усвајање измјена Закона о борби против тероризма и законодавства о реформи система кривичног правосуђа који ће убрзати разматрење случајева прања новца пред судовима.Тринидад и Тобаго треба да настави да ради на примјени свог акционог како би се отклонили утврђени недостаци, укључујући: (1) усвајање и примјену одговарајућих мјера за унапређење међународне сарадње; (2) рјешавање питања у вези са транспарентности и стварним власништвом; (3) довршавање законских напора да се унаприједи процесуирање оптужница за прање новца пред судовима; (4) предузимање мјера за унапређење проналажења и конфискације средстава стечених од криминала; (5) осигурати да да су циљане финансијске санкције примјењују без одлагања и примјену мјера надзора не-профитних организација на основу ризика; и (6) израда, усвајање и примјена одговарајућег оквира за борбу против финансирања пролиферације.

Тунис

Од новембра 2017. године, Тунис се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и МЕНАФАТФ како би ојачао дјелотворност свог система СПН/ФТ и отклонио све техничке недостатке. Тунис је предузео кораке у циљу унапређења свог система, укључујући повезивање са нефинансијским сектором (ДНФБП) како би се подигла нијова свијест у односу на обавезе СПН/ФТ и ангажовање и обучавање финансијских аналитичара ФОС-а. Тунис треба да настави да ради на примјени свог акционог како би се отклонили утврђени недостаци, укључујући: (1) пуно укључивање нефинансијског сектора (ДНФБП) у свој сyстем СПН/ФТ ; (2) вођење свеобухватних и ажурних привредних регистара и јачање система санкција за кршење обавезе транспарентности; (3) наставити са унапређењм дјелотворности система обраде извјештаја о сумњивим трансакцијама; (4) приказ да је система циљаних финансијских санкција у односу на тероризам потпуно функционалан и да се на одговарајући врши надзор сектора; и (5) успостављање и примјена циљаних финансијских санкција у односу на финансирање пролиферације.

Јемен

Од фебруара 2010. године, Јемен се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и МЕНАФАТФ на отклањању својих стратешких недостатака у систему СПН/ФТ. Јемен је остварио напредак у унапређењу свог система СПН/ФТ. У јуну 2014. године, ФАТФ је утврдио да је Јемен суштински приступио спровођењу акционог плана на техничком нивоу, укључујући и: (1) адекватно инкриминсање прања новца и финансирања тероризма; (2)успостављање процедура за откривање и замрзавање имовине терориста; (3)унапређење обавеза провјере и утврђивања идентитета и праћења пословања клијента и пријављивања сумњивих транскција; (4) доношење смјерница; (5) развијање капацитета за праћење и надзор код органа који надзиру финансијски сектор и финансијско-обавјештајне службе; и (6)успостављање потпуно оперативне и дјелотворно функционалне финансијско обавјештајне службе. Иако је ФАТФ утврдио да је Јемен испунио свој Акциони план у договору са ФАТФ-ом, због безбједоносне ситуације, ФАТФ није у могућности да спроведе посјету на лицу мјеста како би провјерио да ли је у току процес примјене потребних реформи и активности. ФАТФ ће наставити да нагледа ситуацију и обавиће посјету на лицу мјеста чим то буде могуће.


хттп://www.фатф-гафи.орг/публицатионс/хигх-рисканднон-цооперативејурисдицтионс/доцументс/фатф-цомплианце-оцтобер-2018.хтмл
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?