Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан 41. састанак Европског одбора за истраживање и иновације у Букурешту

Објављено: 26.03.2019. 03:29 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke 

На 41 састанаку Европског одбора за истраживање и иновације (ЕРАЦ) одржаног 21. и 22. марта у Букурешту, присуствовао је директор Директората за научноистраживачку дјелатност у Министарству науке, др Дарко Петрушић.
ЕРАЦ је саветодавни одбор за стратешку политику који саветује Европску Комисију и државе чланице о цјелокупном спектру питања истраживања и иновација у оквиру управљања европским истраживачким простором.

На ЕРАЦ састанку истакнуто је да је неоходно успоставити већи ниво сарадње и синергије Европског подручја за истраживање (ЕРА) са Европским подручјем високог образовања (ЕХЕА). Такође, истакнуто је да ЕРА приоритети требају наћи своје мјесто у новом европском оквирном програму за истраживања и иновације – Хоризон Еуропе. Представљен је и нацрт акциног плана ЕРАЦ-а о управљању ЕРА-ом и препорукама о прегледу савјетодавне структуре ЕРА-е.

У контексту јачања стратешког капацитета ЕРАЦ-а представљена је презентација „Улоге истраживања и иновација за будуц́ност Европе“ као могуц́и допринос самиту у Сибиу 9. маја. Ова тема ц́е такође бити у сржи следец́е стратешке расправе која ц́е се одржати на пленарној сједници ЕРАЦ-а 6. јуна у Бриселу.
У дијелу ЕРА и иновационе политике представник Европске комисије поредставио је извештај о напретку ЕРА 2018 и извјештај о стању прац́ења националних акционих планова ЕРА.

ЕРА радне групе су поднијеле кратак извјештај о својим активностима гдје се посебно издваја извјештај „Препоруке о отвореној науци и иновацијама“ са препорукама, од стране Сталне радне групе за отворену науку и иновације. Такође, ЕРАЦ је одлучио да успостави ЕРАЦ Ад-хоц радну групу за будућност Европског подручја за истраживање.

Као саставни дио састанка обављена је вишесатна посјета екстремној свјетлосној инфраструктури нуклеарне физике (Еxтреме Лигхт Инфраструцтуре Нуцлеар Пхyсицс, ЕЛИ-НП) гдје се налази, тренутно најмоћнији, ласер на свијету са снагом од 10 ПW (хттп://www.ели-нп.ро/).
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?