Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Улцињ је данас био домаћин радионице на тему мапирања научноистраживачке инфраструктуре у организацији Савјета за регионалну сарадњу (РЦЦ) и Министраства науке Црне Горе

Објављено: 09.04.2019. 00:45 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke









Циљеви радионице су: подршка економијама на Западном Балкану у процесу мапирања постојеће истраживачке инфраструктуре кроз представљање најбољих пракси и тренинг, као и размјена мишлљења на тему омогућавања отвореног приступа постојећој истраживачкој инфраструктури истраживачима из региона.

Вања Ивошевић, виша експерткиња Савјета за регионалну сарадњу, у уводном дијелу подсјетила је на Вишегодишњи акциони план за Регионалну економску област, којим је у оквиру стуба Мобилност, планирано мапирање регионалне инфраструктуре и израда регионалне мапе истраживачке инфраструктуре. Идентификовање инфраструктуре у приоритеним областима које су од заједничког интереса за регион омогућава боље стратешко позиционирање Региона и ефикасније усмјеравање инвестиција у истраживачку инфраструктуру.

Испред Министарства науке присутнима се обратила Бранка Жижић в.д. генералне директорице Директората за иновације и технолошки трансфер, указујући да мапирање инфраструктуре само по себи не значи много уколико се не идентификују и услуге које истраживачи који раде на тим инфраструктурама могу понудити другим истраживачима, али и привреди и цивилном сектору, односно уколико исте нијесу отворене и не постоји одговоарајућа платформа путем које би оваква врста информација била доступна.

Црна Гора је прва земља Западног Балкана која је усвојила мапу пута за истраживачку инфраструктуру 2015. године, а користећи се налазима студије из 2003 године у којој су обједињени закључци првог процеса мапирања. Усљед измјена на стратешком нивоу, увођења нових инструмента финансирања истраживања и иновација, интернационализације- омогућавања приступа у међународним центрима зања И међународним истраживачким инсфратсруктурама, те покретања регионалног пројекта СЕЕИИСТ, покренут је процесс ревидирања мапе пута уз пратећи нови циклус мапирања истраживачке инфраструктуре. Црногосрка искуства током овог процеса предствила је начелница за иновације и инфраструктуру у Министраству науке, Маријета Барјактаровић Ланзарди.

Учесници радионице су договорили израду концепта регионалне базе истраживачке инфраструктуре која ће омогућити претраживање постојеће инфраструктуре истраживачима, привреди и друштву уопште, затим израду протокола за отварање постојеће инфраструктуре у Региону, те умрежавање и план обука менаџера истраживачке инфраструктуре.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?