Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Измјене и допуне Закона о националном јавном емитеру Радио и Телевизија Црне Горе

Објављено: 04.05.2019. 17:07 Аутор: Министарство културе
Континуирано унапрјеђујући слободу изражавања као темељно људско право, те унапрјеђујући нормативни амбијент јавне радиодифузије, Влада Црне Горе и актуелном ревизијом медијског законодавства, на највећим међународним стандардима и најбољим компаративним праксама, у циљу свеукупне институционалне одрживости и снажењу принципа независне јавне радиодифузије, иновира актуелна законска рјешења.

У том контексту рјешењима Предлога закона о измјенама и допунама Закона о националном јавном емитеру Радио и Телевизија Црне Горе, који је тренутно у Владиној процедури, додатно су унапријеђена питања критерија за члана Савјета РТЦГ, конфликта интереса, као и норме за политичке функционере, посланике и одборнике односно немогућности њиховог избора за чланове Савјета РТЦГ најмање двије године од престанка функције.

Такође, Предлогом је у циљу јачања одговорности према јавности, снажењу принципа саморегулације, снажењу професионалних стандарда, дефинисано увођење института Омбудсмана РТЦГ, те у циљу раздвајања управљања програмским и финансијским сегментом, увођење института Управног финансијског одбора, као стручног тијела у односу на финансијско пословање РТЦГ.

Имајући у виду значај ЈУФРЕX Анализе медијског сектора у Црној Гори, коју је Савјет Европе у сарадњи са Европском унијом спровео у оквиру регионалног пројекта „Јачање правосудне експертизе о слободи изражавања и медијима у Југоисточној Европи“, те да је Црна Гора једина држава Југоисточне Европе у којој је спроведена предметна анализа, што је и афирмисано на завршној конференцији Савјета Европе у Сарајеву, Министарство културе је, са пажњом анализирајући садржај, дух и препоруке наведене анализе, исте инволвирало у текст Предлога.

Препознајући значај јавне радиодифузије у демократском друштву, те у циљу додатне транспарентности у изради закона, у Предлог закона инволвирана су правна мишљења и коментари Савјета Европе и ОСЦЕ на текст Нацрта закона, те ће Предлог, након завршетка редовне Владине процедуре, бити предмет поновног мониторовања међународних организација.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?