Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана ЦРОССБОW радионица

Објављено: 13.05.2019. 20:31 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke  Ministarstvo nauke 
Министарка науке Др Сања Дамјановић данас је на Електротехничком факултету отворила ЦРОССБОW радионицу под називом „Ецо-Маркет Ориентед анд Регионаллy Цоннецтед Поwер Сyстемс оф тхе Футуре”. Министарка се захвалила професору Мујовићу на позиву и у свом излагању истакла важност Стратегије паметне специјализације (С3), као кровног елемента за успостављање функционалног истраживачко-иновационог екосистема у Црној Гори.

Ministarstvo nauke  Ministarstvo nauke
Израдом Стратегије паметне специјализације Црна Гора се прикључила иницијативи Европске уније којом се потенцира нови модел економског развоја на националном или регионалном нивоу заснован на циљаној подршци научно-истраживачким и иновативним активностима, навела је министарка.

Стратегија паметне специјализације (С3) је стратегија која утврђује приоритете развоја, а чији је циљ изградња конкурентске предности кроз повезивање сопствених снага у истраживању и иновацијама с потребама привреде. Стратегија овога типа треба да максимално искористи компаративне предности земље или региона кроз подстицање иновација, на тај начин доприносећи економском расту и укупном напретку друштва.

Иако је Црна Гора посљедња у региону кренула са израдом ове стратегије остварила је највећи прогрес на том пољу. С3 стратегија је рађена по боттом-уп приступу, у чијој изради је учествовало преко 300 људи и то највећи дио из приватног сектора, истакла је Дамјановић. Стратегија паметне специјализације базирана је на три вертикална стуба: одржива пољопривреда и ланац вриједности хране, енергија и одржива животна средина, одрживи и здравствени систем, и хоризонтални Информационо-комуникационе технологије (ИЦТ).

У пројектима као што је ЦРОССБОW је тајна успјеха, јер овакви пројекти су у складу са стратешким циљевима паметне специјализације. Ово је један од 17 пројекта финансираних кроз инструмент ХОРИЗОНТ2020, а који је повукао средства од преко пола милиона еура, навела је министарка. Управо захваљујући овом пројекту у 2017. години је остварен нет-гаин, што се може видјети у графикону.

Ministarstvo nauke

На крају, министарка је позвала све присутне да аплицирају за конкурсе и да искористе инструменате који им стоје на располагању, истичући да је Министарство науке ту да подржи сваку добру иновативну идеју јер за циљ има да младим људима створи боље услове за усавршавање и усмјеравање њихове каријере у истраживачку дјелатност.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?