Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Богдановић одговарао на посланичка питања

Објављено: 29.05.2019. 23:01 Аутор: Министарство културе
Министар културе Александар Богдановић одговарао је на данашњој сједници Скупштине Црне Горе на посланичка питања. Током одговора, у фокусу је био програм креативних индустрија („Креативна Црна Гора“), питање кинематографије, те будући планови који се тичу тврђаве Оногошт и Природњачког музеја Црне Горе.

Посланика Момчила Мартиновића интересовало је да ли је програм креативних индустрија, који реализује Министарство културе, већ дао одређене резултате.

У оквиру првог конкурса из области креативних индустрија, подржали смо 11 аутора. Од тога, у питању је 10 производа и пројеката, те једно научно истраживање. Обезбјеђивањем основних услова и средстава за рад – простора, опреме и промоције, са сигурношћу можемо рећи да је Министарство културе, заједно са ауторима, тиме успјешно покренуло 10 нових бизниса у култури. То је доказ да за креативну идеју не постоје развојне препреке, а на овај начин желимо мотивисати и охрабрити и друге умјетнике да своје умјетничке изразе, иницијативе и идеје, у сарадњи са предузетничких сектором, креирамо као конкурентне производе на тржишту – казао је у одговору министар Богдановић.

У свом питању, посланик Радуле Нововић интересовао се да ли постоје могућности за градњу новог објекта Природњачког музеја Црне Горе.

Детаљним урбанистичким планом „Нова Варош 2“ у Подгорици планирана је локација за градњу новог објекта у близини парк шуме Горица. Имајући у виду законом прописане процедуре, Министарство културе је, у сарадњи са ЈУ Природњачки музеј и ЈУ Библиотека за слијепе, предузело активности на припреми документације за спровођење јавног конкурса за израду идејног архитектонско-урбанистичког рјешења, након чега би се створили услови за спровођење даљих активности на реализацији овог пројекта. Указујемо да планом опредијељена урбанистичка парцела није власнички комплетирана, усљед чега Министарство културе предузима додатне активности на изналажењу адекватног рјешења које ће омогућити спровођење даљих мјера на обезбјеђењу трајних услова за обављање дјелатности двије референтне институције из области културе – истакао је Министар.

На питање посланице Ане Николић, које се тицало развоја црногорске кинематографије, министар Богдановић је казао како је повећан број филмских продукција подржаних кроз конкурсе Филмског центра, да је дошло до прогреса у области регионалних копродукција, те да Црна Гора данас обезбјеђује подршку за више од 25 филмских пројеката годишње – укључујући притом и домаћу продукцију и копродукцију.

Наставићемо са досадашњим активностима на подршци продукцији и копродукцији, међународној сарадњи, промоцији и презентацији филмске индустрије Црне Горе и развоју комплементарних дјелатности. Ипак, од планираних нових пројеката који ће бити током ове и наредне године под посебном пажњом Министарства, Филмског центра и нашег кинематографског сектора, истичем унапређење приказивачке дјелатности кроз програм дигитализације црногорских биоскопа, затим реализацију међународног пројекта ЦИРЦЕ – из ИПА ЦБЦ ИНТЕРЕГ Италија – Црна Гора – Албанија, као и промоцију иницијативе за оснивање Филмског студија, који би обезбједио нове могућности за привлачење иностраних снимања, отворио шансу за нова запошљавања у култури и подстакао развој такозваног “филмског туризма” – нагласио је он.Посланица Александра Вуковић интересовала се за планове који се тичу тврђаве Оногошт у Никшићу.

Министарство је опредијелило средства за археолошка истраживања на том локалитету, која су повјерена Центру за конзервацију и археологију Црне Горе. Од почетка марта до средине маја, у оквиру цјелокупне унутрашњости тврђаве, извршена су заштитна археолошка истраживања. Том приликом истражени су слојеви настали у 18. и 19. вијеку, при чему је сакупљен археолошки материјал. Интересантно откриће имали смо на тзв. Диздаревој кући гдје су откривени налази керамике који указују на рановизантијски период. Стање бедема, архитектонска комплексност, специфичност градивног материјала, очувана аутентичност, интегритет, као и остале културно историјске вриједности фортификације, захтијевају сложен конзерваторски приступ, утемељен на резултатима истраживања. Те активности планиране су за трећи квартал текуће године, након чега се очекује да ће бити створени сви предуслови за спровођење мјера на обнови комплекса и његово привођење намјени. Стога је, имајући у виду значај и потенцијале овог културног добра, као и оправданост планираних интервенција, Министарство културе у овој је години опредијелило 300.000,00 € за спровођење конзерваторских мјера – навео је министар Богдановић у одговору.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?