Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Риму отворена изложба „Ерос, крв и светост“

Објављено: 31.05.2019. 22:50 Аутор: Министарство културе
mkuПоводом 140 година од успостављања дипломатских односа Црне Горе и Италије и 13 година од обнове црногорске независности, синоћ је у Риму отворена изложба „Ерос, крв и светост“, аутора Димитрија Поповића и др Анастазије Мирановић.

Ријеч је о мултидисциплинарном умјетничко-модном пројекту који је прошле године представљен црногорској публици на Цетињу и који садржи истоимену изложбу слика Димитрија Поповића, његову књигу посвећену библијским женама – Јудити, Саломи и Марији Магдалени, као и намјенски рађену колекцију историчарке умјетности и модне креаторке др Анастазије Мирановић.

На отварању изложбе говорили су министар културе Црне Горе, Александар Богдановић, амбасадорка Црне Горе у Италији, др Сања Влаховић и вицеминистарка вањских послова Републике Италије, Емануела Цлаудиа дел Ре.

“Коресподенција између ликовних радова Димитрија Поповића и модних креација Анастазије Мирановић, одвија се у пунктирању симболичких и архетипских тачака у троуглу еротског, тјелесног и сакралног, а све то у контексту реинтерпретације екцеса женског, како у миту тако и у историји”, казао је, отварајући изложбу, министар Александар Богдановић. 
                                              
Он је истакао како је Димитрије Поповић значајним дјелом свог опуса показао посебну заинтересованост за све оне појавности женског принципа у којима су управо крв и ерос реметили често исувише наглашену трансцедентност великих прича, чинећи да се појам светости разлије у сам живот.

„Димитрије Поповић јесте умјетник који јасно реферира на богато насљеђе таквих умјетничких субверзија, али се исто тако у његовим радовима откривају и све оне спекулативне провокације које су тијело учиниле једном од најприсутнијих тема двадесетовјековне теорије, што посебно налазимо у радовима Мишела Фукоа. Зато се може рећи да Поповић припада оној провокативној линији савремене ликовности у којој је на умјетнички начин реализована својеврсна семиотика тјелесног“, нагласио је Богдановић и додао да су у његовим радовима видљиве оне деликатне релације између тијела и историје, из којих нам се тијело указује као реметилачки фактор свакој моћи која је тежила монолитности, а женско тијело је у таквим тежњама подлијегало највећем степену цензуре.

Министар културе Црне Горе је навео да је Анастазија Мирановић ову Поповићеву побуну против догматских задатости, оличену у одбрани женског као реметилачког, транспоновала у креације које својом амблематичношћу уносе неопходну дозу провокације у прокламовану суздржаност женске појавности, на чему су инсистирали како патријархат и пуританство тако и сви остали конзервативни идеолошки концепти.
                                               mku mku
„Зато се ови одјевни предмети могу доживјети као својеврсно дописивање мукотрпне приче женског искорака из сведеног простора приватности, који су јој омеђиле једнако историја и традиција. Креације Анастазије Мирановић упечатљив су означитељ женске индивидуалности, а њене коријене, између осталог, налазимо управо у судбинама Јудите, Саломе и Марије Магдалене, чије су акције послужиле Димитрију Поповићу да створи својеврсни регистар женског субјективитета и субверзивности“, закључио је Богдановић.

Отварању изложбе „Ерос, крв и светост“ присуствовао је велики број званица из културног и политичког живота, између осталих УНЕСЦО директорица за науку и културу за Европу, Ана Луиза Массот Тхомпсон – Флорес; генерални директор ИЦЦРОМ-а, Wеббер Ндоро; представници дипломатског кора, италијанског парламента и институција, ректори и универзитетски професори.

Догађај је организован уз помоћ и подршку Амбасаде Црне Горе у Риму.

Видео: Yоутубе

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?