- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Успостављено чвориште отворених података
Успостављено чвориште отворених података
У оквиру пројекта одеон, у Привредној комори је 3. јула 2019. године конституисано национално чвориште отворених података Дата ХУБ, које ће окупити представнике јавне управе, привреде, научне заједнице и цивилног сектора. У раду састанка, који је тим поводом организован у сарадњи са Министарством јавне управе, учествовали су представници чланица Радне групе за отворене податке, институција и компанија које могу допринијети њиховом квалитету и квантитету.
Циљ успостављања чворишта је унапређење екосистема отворених података, који представљају потенцијал у креирању нових вриједности и доприносе подизању квалитета друштва и конкурентности црногорске привреде. Скуп је био прилика за добијање више информација о концепту отворених података, законодавном оквиру и активностима које ће се реализовати кроз Дата ХУБ.
„Отворени подаци“ су концепт јавно доступних података на начин да их свака особа може слободно користити и објављивати, без ограничења аутора или других контролних механизама. Под отвореним подацима се подразумијевају информације које настају дјеловањем органа јавне управе, а чијом се употребом у комерцијалне и/или некомерцијалне сврхе може створити додатна вриједност; подаци доступни на интернету, који се могу поново употријебити у сврху различиту од оне за коју су настали, а објављују се у отвореном и машински читљивом формату који је могуће рачунарски обрађивати и анализирати.
Термин „отворени подаци“ се примјењује од 2008. године и добија на популарности након иницијативе појединих држава да отворе своје податке.
Директорица Сектора за Пројекте Привредне коморе Тања Радусиновић је казала да ће захваљујући пројекту оден (Опен Дата фор Опен иНоватион) ова асоцијација и Дата ХУБ бити дио регионалног медитеранског кластера.
Ријеч је о пројекту на којем су партнери Грчка, Хрватска, Словенија, Италија, Француска, Шпанија и Црна Гора, односно њихови реномирани институти, привредне коморе и друге институције које се баве малим и средњим предузећима и повезане су са иновацијама. Радусиновић је истакла да је Министарство јавне управе препознало значај одеона-а и одлучило да постане придружени партнер на његовој реализацији. Министарство је у претходној години развило портал отворених података дата.гов.ме и значајно допринијело ширењу знања о томе шта они представљају и како се могу користити.
- Сигурна сам да ће овај наш Дата ХУБ заживјети на прави начин, те да ће корисници будућих апликација формираних на скуповима података, које ће отворити институције и привредна друштва, наставити да га шире и унапређују и када програм буде официјелно окончан – рекла је Радусиновић.
Бојана Бајић, начелница Дирекције за интероперабилност регистра и нормативне послове при Министарству јавне управе, презентовала је законодавни и стратешки оквир који се односи на отворене податке. Она је казала да је ријеч о новини у Црној Гори, заснованој на пракси ЕУ. Министарство је препознало потенцијал отворених података бавећи се слободним приступом информација.
- Ријеч је о непроцјенљивом потенцијалу. Није чудо што се подаци сматрају „нафтом 21. вијека“ и покретачима дигиталне трансформације, о којој стално говоримо – рекла је Бајић.
Она је казала да је нормативни дио који се односи на ову област уређен на основу стратегије, испуњене су техничке претпоставке, а предстоји процес објављивања података, односно формирања скупова података који ће се наћи на порталу и бити доступни свима.
- Циљ јавне управе је да све што може бити структурирано у форми табеле буде објављено на страницама нашег портала или органа власти, доступно грађанима и НВО сектору, како не би постојала потреба за обраћањем у складу са Законом о слободном приступу информацијама – објаснила је Бајић.
Портал је успостављен, тренутно има 65 сетова података, а да би тај процес напредовао потребно је да заједнички дјелују све заинтересоване стране.
Према њеним ријечима, кроз отварање података, држава подстиче развој креативног бизниса, али и добија драгоцјене повратне информације које могу бити од користи за побољшање квалитета података, боље разумијевање потреба корисника, квалитетније формулисање и спровођење јавних политика.
О циљевима, активностима и могућностима ОДЕОН-а говорила је координаторка пројекта Сандра Перић из Привредне коморе.
Општи циљ одеона је да се тестира модел и са њим повезани инструменти за успостављање кластера отворених података на нивоу пројекта (кластер МЕД) који би се састајао од: МСП, старт-уп предузећа и истраживачких институтција а који би имао капацитет да развије предузетничку, маркетиншку и социјалну вриједност отворених података.
- Наредни кораци су промотивне активности усмјерене на подизање свијести о концепту отворених података, потреби за објављивањем и континуираним коришћењем отворених података.
Нада Ракоћевић, секретарка Одбора удружења информационих и комуникационих технологија Привредне коморе и чланица пројектног тима, говорила је о чворишту података – циљевима, чланству, активностима и услугама.
- Визија је да јавни и приватни сектор прихвате важност објављивања и валоризације отворених података, креатори обучени да у одговарајућој форми понуде сетове података који ће бити извориште иновативних идеја, ИТ сектор спреман да понуди иновативне апликације на бази отворених података, те да отворени подаци, уз могућност преузимања, дистрибуције, прилагођавања, повезивања са другим подацима, буду интегрисани у пословне процесе, производе и услуге, чиме стварају додату вриједност – рекла је Ракочевић.