Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

НЕВЕНА МУШИКИЋ ЈЕДАН ОД ПРВИХ БИОМЕДИЦИНСКИХ ИНЖЕЊЕРА У ЦРНОЈ ГОРИ

Објављено: 14.11.2019. 17:48 Аутор: Министарство науке
Невена Мушикић је школовање започела у Црној Гори чији јој је образовни систем пружио одличну базу за даљу едукацију. Завршила је основну школу и никшићку Гимназију са дипломом „Луча“. С обзиром на то да оно чиме жели да се бави -Биомедицинско инжењерство - не постоји у Црној Гори, наставила је школовање у Новом Саду гдје је тај смјер тек почео да се развија.

Шести и седми семестар студија је, преко Ерасмус+ програма мобилности, похађала у Италији, на Политехничком факултету у Торину. У оквиру МЕЦА европског пројекта, са троје старијих колега и два професора, радила је на студији микросензора за анализу гасова, са идејом примјене за анализу квалитета ваздуха.

Била је члан студентског роботичарског тима ПМГ роботицс, који је на европском такмичењу из роботике (ЕУРОБОТ 2019) у Француској освојио прво мјесто. Током студирања у иностранству, трудила се да знањем и изванредним успјесима на пољу науке буде најбољи амбасадор своје земље и школства у Црној Гори. Поред тога, била је члан Ерасмус студентске мреже у Новом Саду, једне од највећих интердисциплинарних студентских асоцијација у Европи. У оквиру исте, изабрана је као Социал Ерасмус Цоординатор за Нови Сад. На овој позицији бавила се осмишљавањем и реализацијом догађаја хуманитарног карактера који су највише дошли до изражаја у оквиру дана социјалне инклузије.

Добитник је награде за постигнут успјех у току студија за 2017. и 2018. годину, коју Факултет техничких наука и Универзитет у Новом Саду додјељују студентима са оствареном просјечном оцјеном од 9,50 до 9,99 током студија.

Дипломирала је у року са просјечном оцјеном 9.98, а тема њеног дипломског рада била је „Поређење метода за утврђивање корелације између низова неуралне активности” који је одбранила са оцјеном 10, као први Биомедицински инжењер у генерацији 2019.

Примљена је на Мастер студије на Политехничком универзитету у Милану, на програм Биомедицал Енгинееринг – Целл анд Тиссуе Енгинееринг. Осим тога, примљена је и на Мастер-истраживачке студије на Институту за биоматеријале и биомедицинско инжењерство, Универзитета у Торонту, на програм Неурал, Сенсорy Сyстемс & Рехабилитатион.

Одлучила је да своје студије настави у Торонту, Канади, гдје ће њен ментор на истраживању бити проф. др Милош Поповић, оснивач и директор неких од водећих свјетских института у области неурорехабилитације.
„Упис на овај Универзитет је веома захтјеван и тај процес је трајао неколико мјесеци. Мој мастер није типичан, већ истраживачки, на ком ћу се бавити стварним истраживањима на мозгу. Тај мастер се наставља у докторат. Велики број људи из читавог свијета пријављује се за овај Универзитет, али ријетко ко може да добије мјесто јер су критеријуми селекције веома високи. Потребан је изузетан просјек (А+), одлично познавање енглеског језика, као и ваннаставне активности, и коначно - да будете одабрани од стране супервисора. Драго ми је да сам као једини представник

Црне Горе, а и региона, добила прилику да наставим своје школовање на овом престижном Универзитету, међу најбољим студентима свијета“ - каже Невена.

На питање шта је кључ успјеха, Невена открива:
„Прије свега морате бити јако мотивисани и радити са љубављу. Осим подршке, која је јако важна, истакла бих много улагања, посвећености, истрајности и константног рада на себи“.

Она додаје да је за успјех потребно да се стално додатно едукујете и постављате себи високе циљеве. То је управо њен посао као будућег научника, па планира да донесе у Црну Гору неке нове свјетске трендове у области неуроинжењерства.

Нада се да ће након завршених постипломских студија, својим радом, вјештинама и компетенцијама успјети да допринесе унапређењу црногорског образовног система и науке.

Љиљана Миловић

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?