- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Министарство просвјете уз подршку удружења „Родите...
Министарство просвјете уз подршку удружења „Родитељи“ покренуло нови систем борбе против насиља у школама: СОС линија, школски тимови против насиља и већа одговорност директора
Отворена је линија за пријаву насиља у школама; формиран је национални тим против насиља; у току је формирање и школских тимова у свим школама; биће ангажовани заштитари у једном броју школа; дисциплинске мјере против ученика биће измијењене; док ће директори сносити много већу одговорност ако не реагују адекватно на вршњачко насиље, јер ће то бити један од могућих услова за разрјешење. Све наведене мјере само су дио Програма за сузбијање насиља и вандализма у школама које је Министар просвјете Дамир Шеховић данас представио директорима школа и јавности. Уз министра, директорима школа се обрадила и директорица Удружења „Родитељи“ Кристина Михаиловић, која је подржала Програм и која је националног тима против насиља у школама који је формирало Министарство.
Једна од порука свих присутних била је и да родитељи морају преузети одговорност за понашање дјеце, као и сви остали надлежни органи мјере из своје надлежности: „Имао сам потребу да вам у директном контакту појасним колико је тема вршњачког насиља значајна за Министарство, колико у том дијелу очекујемо од школа, те колико ћемо школу у наредном периоду сматрати одговорном за оглушивање о овај проблем који може да остави трајне посљедице на дијете. Али сам исто тако имао потребу и да јавно пошаљем поруку да школа није острво. Захтијевамо да се родитељ одазове кад је позван у школу због вршњачког насиља чији је виновник његово дијете. Очекујемо да Центар за социјални рад испрати до краја амбијент у коме се крећу дјеца која су у ризику од социјално неприхватљивог понашања. Вјерујемо да ће полиција, као и увијек до сада, одрадити свој дио посла. И у тој ситуацији, када свако ради свој дио, школи је много лакше да реагује. А и Министарству, уколико се школа оглуши о своје обавезе” поручио је Шеховић.
Михаиловић је подржала мјере, рекавши да су оне показатељ да државни органи и невладине организације могу озбиљно и квалитетно да сарађују: “Удружење „Родитељи“ се вршњачким насиљем бави посљедњих година, а са Министарством просвјете од почетка 2018. године. Заједнички смо спроводили низ активности, које су довеле и до овог програма који се данас представља, али и до Националног акционог плана дјеловања против вршњачког насиља, који ћемо ускоро представити. Вјерујем да ћемо уз све те активности имати значајно унапријеђен амбијент који препознаје одговорност свих страна и зна како да одговори на вршњачко насиље. Важно је да истакнем да ће наше залагање и даље бити усмјерено и на родитеље и њихову одговорност, односно системски ћемо обезбјеђивати подршку родитељима када не умију сами, али се морамо бавити ситуацијама бјежања од одговорности од стране родитеља.
Програм је, како је речено на састанку, био предвиђен за представљање наредне године, уз кампању која је планирана такође од наредне године, али је, у свијетлу неколико недавних случајева насиља, одлучено да буде представљен данас.
Програм је орочен на период од 2019. до 2021. године. У складу са тим документом, при Министарству просвјете формиран је трајни тим за праћење појаве насиља и вандализма, који ће се састајати квартално или по потреби. Задатак тима је да континуирано анализира податке о појавама насиља, предлаже и предузима одговарајуће активности, а чланови су како представници Завода за школство, Министарства рада и социјалног старања, тако и представници Удружења “Родитељи”. Додатно, у свим школама у току је формирање тима за безбједност. До сада су тимови постојали у дијелу школа, а до краја године у свим.
Отворена је и СОС линија директно у Министарству просвјете, а задужена је и особа која ће примати позиве. Такође, именована је и особа у Заводу за школство која ће се бавити управо вршњачким насиљем. Број телефона ће бити промовисан Кампањом од јануара.
До краја ове године обавеза школа биће да у информациони МЕИС систем уносе информације о случајевима насиља и почињеним штетама, као и предузетим мјерама. Тиме се креира значајно ажурнија евиденција него што је то било раније, када су школе податке достављале маилом. Такође, нови систем ће омогућити аутоматски приступ Министарства подацима које школе унесу у МЕИС.
Биће измијењени статути школа, а којима ће се појачати одговорност директора у случајевима неадекватне реакције на вршњачко насиље. Прецизније, то ће бити један од услова за разрјешење.
Оно што је значајна новина јесте и чињеница да је у току наредне године планирано ангажовање 30 лица која ће се бавити сузбијањем вандализма и насиља у школа у оним школама које, условно речено, можемо назвати критичним због самог броја ученика или других ризичних фактора. Већ су покренуте процедуре развијања посебне квалификације за њих, јер су то људи који осим физичке заштите објеката раде у близини дјеце и самим тим морају имати посебне вјештине.
У току су и измјене правилника у који се односи на васпитне мјере ученицима. Како је истакнуто, Министарство је склоно рјешењима да се снимање непримјереног материјала у школи и његово дистрибуирање квалификује тежом повредом дужности ученика. Детаљи ће се, како је наведено, знати наредних дана, али је наглашено да није заборављен ни дигитални аспект овог проблема.
Додатно, час одјељењске заједнице (ЧОЗ) се реализује једном седмично за ученике од четвртог разреда основне школе до четвртог разреда средње школе. На овим часовима, одјељењски старјешина, између осталог, анализира васпитне и наставне резултате одјељења, брине се о рјешавању васпитних и других проблема појединих ученика. Управо су теме из области насиља и вандализма дате као теме за ЧОЗ у иновираном упуству на ову тему, које ће бити посласто школама.
“Статистички гледано вршњачко насиље је, према посљедњим истраживањима, у паду. Међутим, посљедњи случајеви којима смо свједочили, шаљу нам јасну поруку: друштво нам је пред великим испитом, на коме не смијемо пасти. А ако сви преузмемо одговорност, а Министарство то чини, надам се и да нећемо”, закључио је Шеховић.