Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Трка за вакцином против вируса ЦОВИД-19

Објављено: 26.03.2020. 15:47 Аутор: Министарство науке

У вријеме пандемије вируса ЦОВИД-19 који је готово паралисао читав свијет и када су сви медицински тимови стављени у пун погон како би лијечили заражене пацијенте, постоје и они који су свој рад усмјерили ка истраживању вакцине која би помогла у рјешавању проблема.

Недавно је угледни научни часопис Сциенце|Бусинесс издао текст који је уредила Еана Кели која је дала преглед неких од главних истраживачких тимова у свијету који раде на развоју вакцине.

„Стручњаци који су ангажовани на развоју вакцина раде незапамћеном брзином још од када је прва геномска секвенца вируса ЦОВИД-19 ослобођена у јануару, док је први волонтер примио вакцину иРНК-127 корпорације Модерна Инц прошле недјеље. Било је потребно свега 63 дана да се од селекције виралне секвенце дође до прве фазе тестирања, у којој ће 45 добровољаца примити три различите дозе током периода од шест недјеља, у циљу добијања иницијалних података о безбједности и верификовања да вакцина успјешно производи одговор имуног система на вирални ДНК“, наводи Кели у свом излагању.

Свјетска здравствена организација наводи 41 истраживачку групу и фармацеутску компанију које тренутно раде на развоју вакцине.

Издвојили смо неке од њих:

Модерна, САД

Прва тестирања вакцине на људима почела су прошле недјеље, и то у биотехнолошкој компанији Модерна са сједиштем у Кембриџу, Масачусетс, а на основу истраживања која финансирају амерички национални здравствени институти. Модерна је можда предводник трке за вакцином по томе што је прва стигла до фазе тестирања на људима, али „морамо рачунати на све опције, и наставити с трком,“ каже Анелиза Вајлдер-Смит, професорка нових заразних обољења на Лондонској школи хигијене и тропске медицине. „Свакако ћемо имати проблема с подизањем производње на довољно велики обим, тако да је боље да користимо што више платформи за израду вакцина.“

ДИОСyнВаx, Уједињено Краљевство

Џонатан Хини, шеф лабораторије за виралне зоонозе на Универзитету у Кембриџу, извршни је директор спинаут компаније ДИОСyнВаx, основане 2017. године. Та компанија обезбиједила је финансијска средства од Фондације Бил и Мелинда Гејтс и Агенције за иновације Уједињеног Краљевства Инновате УК, како би развијала нове вакцине за различита обољења од инфлуенце до еболе, да би сада преусмјерила све своје активности на вирус ЦОВИД-19. „Оно што нам је омогућило да се одмах преорјентишемо јесте чињеница да је оно што радимо за грип веома слично ономе што је потребно за корона вирус,“ истиче Хини. Тренутно, вакцина се тестира на мишевима како би се утврдило да ли ће генерисати одговор имуног система.

БиоНТецх, Њемачка

Још једна њемачка компанија у трци за вакцином зове се БиоНТецх. И ова корпорација специјализована је за област иРНК. Прошле недјеље, склопљени су уговори о комерцијализацији са шангајском компанијом Фармацеутска група Фосун и америчком фармацеутском компанијом Пфизер, за развој кандидата за вакцину компаније БиоНТецх. Компанија коју је основао брачни пар имунолога Угур Сахин и Езлем Туречи тренутно тестира вакцину на мишевима у својој лабораторији у Мајнцу, док испитивања на људима треба да почну у априлу. Фондација Бил и Мелинда Гејтс инвестирала је у компанију БиоНТецх, која је, заједно с компанијама ЦуреВац и Модерна, првобитно радила на коришћењу иРНК као основа за вакцине против канцера.

Истраживачки институт Мигал Галилее, Израел

Истраживачи у овој израелској лабораторији раде на адаптацији вакцине која је првобитно развијена за спречавање респираторног обољења код живине, у нади да ће тако добити производ за превенцију вируса ЦОВИД-19. Државни институт обиљежио је иницијални научни успјех у фебруару када је успјешно изоловао ЦОВИД-19, а очекује се да тестирања кандидата за вакцину на људима започну до краја априла.

Иновио Пхармацеутицалс, САД

Компанија Иновио Пхармацеутицалс добила је грантове од фондације Бил и Мелинда Гејтс и коалиције ЦЕПИ како би убрзала тестирање вакцине против вируса ЦОВИД-19 која за испоруку виралних антигена користи ДНК секвенце С-протеина за које се вирус везује и преко којих продире у људске ћелије. Тренутно у фази претклиничких тестирања на животињама, фирма са сједиштем у близини Филаделфије и истраживачким капацитетима у Сан Дијегу планира да пређе на тестирање на људима прије љета. Оно што је овој компанији омогућило рани продор у развоју вакцине против вируса ЦОВИД-19 између осталог је чињеница да су већ у фази тестирања вакцине против МЕРС-а, још једног корона вируса.

Универзитет у Квинсленду, Аустралија

Уз подршку у износу од готово 17 милиона долара, добијених од савезне и државне владе, коалиције ЦЕПИ и фондације коју је основао бизнисмен Пол Рамзи, тим стручњака за инфективне болести с Универзитета у Квинсленду, Бризбејн, обећао је да ће за шест мјесеци скратити период који је потребан да се пређе на тестирање на људима. Према министарки унутрашњих послова Квинсленда Кејт Џонс, владин регулаторни план за брзо дјеловање могао би омогућити да вакцина буде доступна почетком 2021. године.

ВИДО-ИнтерВац, Канада

Организација за вакцине и инфективне болести – Међународни центар за вакцине (ВИДО-ИнтерВац) Универзитета у Саскачевану добио је износ од 23 милиона канадских долара од канадске владе да убрза рад на вирусу ЦОВИД-19, након турбулентног тронедјељног поступка апликације. Тестна вакцина испитује се на фереткама, а истраживачи у лабораторији кажу да ће бити потребно око мјесец дана да се види да ли је кандидат за вакцину обећавајући или не. Лабораторија која је претходно радила на вакцинама против САРС-а и зика вируса истовремено испитује и алтернативе, попут антивиралних љекова, који би могли попунити јаз код пацијената док не буде доступна вакцина.

Цијели текст Еане Кели о институцијама које спроводе истраживања, а који је објављен 23. марта 2020. године у часопису Сциенце|Бусинесс, можете пронаћи на линку


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?