Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одабране три најбоље стартап идеје на финалном такмичењу Стартуп академије Електротехничког факултета

Објављено: 05.06.2020. 18:14 Аутор: Министарство науке

Стартуп академија Електротехничког факултета завршена је финалним такмичењем одржаним 3. јуна у просторијама факултета, у присуству бројних званица, ментора, чланова жирија и студената који су имали прилику да чују иновативне бизнис идеје седам тимова прве генерације.

На почетку финала присутнима се обратио проф. Др Саша Мујовић, декан ЕТФ-а, који је уз захвалност британској и америчкој амбасади као и Министарству науке који су подржали пројекат, истакао његову важност за стартуп заједницу, али и економију и високообразовни систем Црне Горе.

Министарка науке др Сања Дамјановић уручила је награде за три првопласирана тима. Она је том приликом казала да је радује што је организација овакве врсте „креативних утакмица“ све чешћа у Црној Гори. Такође је истакла да ће Научно-технолошки парк, на којем управо отпочињу радови, бити мјесто гдје ће се сјајне идеје и ових младих људи претварари у бизнисе као и то да су студенти, професори и алумни Електро-техничког факултета кључни фактор за подизање и јачање иновативне економије. Ове врсте догађаја управо модерирају веома важну ствар а то је веза између академског и бизнис сектора и оно што заиста желимо да видимо јесте да бизнис сектор интегрише ове људе и њихове идеје у својим компанијама, додала је Дамјановиц.

Побједу и новчану награду у износу од 1000 еура освојио је тим ИАМС. Друго мјесто, награђено сумом од 500 еура припало је тиму Орхис, док је еТим заузео треће мјесто и добио финансијску подржу у износу од 300 еура.

Ministarstvo nauke

ИАМС тим је побиједио представљајући пројекат који на иновативан начин спаја екологију и 3Д штампу. Полазећи од податка да се у свијету годишње произведе преко 300 милиона тона пластике, од чега је велики дио за једнократну употребу, тим је осмислио филамент за 3Д штампаче, који омогућава рециклажу за потребе 3Д штампе. На овај начин група младих људи коју чине Славен Минић, Ивона Вујошевић, Александар Миличић и Милица Ковачевић, жели да помогне побољшању стања животне средине у нашој земљи али и да смањи трошкове производње предмета путем 3Д технологије.

ОРХИС тим је, инспирисан начином и брзином живота који водимо, представио аутоматизовану паметну саксију која пружа квалитетнији, лакши и занимљивији узгој биљке. Њихов производ кориснику пружа знање и помоћ неопходну за узгој узгој. Пратећа апликација обавља мониторинг и даје информације о свим важним параметрима. Тим чине: Борис Јовановић, Милош Јеловац, Лука Манојловић, Огњен Шубарић и Владимир Ђуришић

еТИМ је понудио рјешење за проблем проналажења радног искуства студентима по завршетку студија и побољшање односа студент – послодавац. Велимир Добровић, Николина Мраковић, Марко Укшановић, Миљан Гаровић и Филип Шарић осмилили су апликацију која повезује студентЕ и послодавце, у циљу обављања (не)плаћене праксе током студија, као и краткорочних или сезонских послова. На тај начин студентима би се омогућило да на вријеме употпуне своје теоријско знање неопходном праксом, али и остваре сопствени приход. Са друге стране, послодавци би имали свјежу, марљиву радну снагу, коју могу да обучавају за адекватно обављање послова.

О најбољима је одлучивао жири у саставу: Алисон Кемп, амбасадорка Велике Британије у Црној Гори, Кyле Б. Хатцхер, замјеник шефа политичко-економског одјељења америчке амбасаде у Црној Гори, др Сања Дамјановић, министарка науке Црне Горе, проф. др Саша Мујовић, декан Електротехничког факултета, Универзитета Црне Горе, Игор Новељић, извршни директор Електропривреде Црне Горе, Весна Брацановић, предсједница одбора директора Црногорског електропреносног система и Иван Вучинић, главни менаџер информационог сектора Црногорске Комерцијалне Банке

Идеје које су презентоване резултат су интензивног и континуираног рада са менторима: Снежана Ивановић (Директорица Сиеменс д.о.о. Подгорица), мр Бранко Митровић (Генерални директор Теленора Црне), Ненад Нововић, (Директор компаније Амплитудо) Љубо Кнежевић (Савјетник предсједника Владе Црне Горе за енергетику), мр Душан Бановић (Директор сектора за резиденцијалне кориснике Т-Мобиле Монтенегро) и др Ђуро Стојановић, (Кооснивач Ухура Солутионс, УК-басед АИ финтецх стартуп).

Циљ академије је да се студентима пружи додатна вриједност у области стартуп екосистема – умијеће покретања сопственог бизниса и креирања нових грана у економији Црне Горе. Обука је отпочела у фебруару ове године. Упркос потешкоћама које је изазвала пандемија вируса Корона, студенти су показали интересовање да интензивно раде на развоју стартуп идеја, а ментори спремност да им се нађу на располагању и у пуним капацитетима помогну да развију своје идеје до фазе прихватљиве за финале такмичења.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?