- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Одржан Инфо дан о Еурека програму: „Начин пријављи...
Одржан Инфо дан о Еурека програму: „Начин пријављивања и учешће“
Министарство науке Привредна комора су одржали данас Инфо дан на тему Еурека програма: „Начин пријављивања и учешће“.
Основни циљ догађаја је био да се заинтересовани представници привреде и универзитета упознају са бенефитима, искуствима и начином учешћа у овом програму.
У уводном излагању, директор Сектора за образовање и квалитет Привредне коморе проф. др Младен Перазић појаснио је да је ЕУРЕКА европски програм међународне сарадње привредних субјеката, научно истраживачких центара и универзитета држава које су његове чланице. Ријеч је о паневропској мрежи за тржишно орјентисана индустријска истраживања и развој. ЕУРЕКА кроз своју флексибилну и децентрализовану мрежу нуди пројектним партнерима брз приступ најновијим информацијама, научним достигнућима, знањима, вјештинама и искуставима из Европе и отвара доступност националним, јавним и приватним изворима финансирања – казао је Перазић.
Др Иван Томовић, самостални савјетник из Дирекције за иновације и инфраструктуру Министарства науке Црне Горе, представио је Еурека програм. Он је истакао је да Министарство науке Црне Горе још од 2012. године значајно финансијски подржава учешће у ЕУРЕКА пројектима. Од 2016. године, када је успостављен законодавни стратешки оквир за иновације, Министарство науке је додатно појачало активности у овом сегменту. Указујући на значај ЕУРЕКЕ, он је истакао да је од почетка реализације ЕУРЕКА 1985. године до данас кроз овај програм финансирано више од 7.100 пројеката укупне вриједности веће од 43 билиона еура на глобалном нивоу. ЕУРЕКА циљеви су: раст иновативног капацитета компанија, међународна сарадња, глобално конкурентни нови производи и услуге, међународни тржишни пласман (извоз) и европска технолошка конкурентност – навео је Томовић. Он је нагласио да установа/предузеће – координатор или партнер на пројекту може остварити право на суфинансирање само једног ЕУРЕКА пројекта од стране Министарства науке у току 2020. године. Трајање пројекта је до три године, а оправдани су трошкови опреме, експертских услуга, путовања, те остали трошкови за развој. Подносиоци пријава за учешће у ЕУРЕКА програму - микро, мала, средња и велика подузећа, научно-истраживачке установе - су у обавези да буду уписани у Регистар иновативних организација – нагласио је Томовић.
Искуства са успјешно реализованог Еурека пројекта „Пробев“ презентовао је др Владан Божовић, менаџер Еурека пројекта, Универзитет Доња Горица. Пројекат је резултирао развоју новог функционалног производа, базираног на матриксу микса јабуке и грожђа са пробиотском компонентом као и микроинкапсулираним пробиотицима, као и добијању новог функционалног производа који укључује и значајне антиоксиданте. Он је навео да се ЕУРЕКА пројекат показао врло корисним јер је омогућио одличну сарадњу са партнерима у циљу усвајања нових технологија и приступа средствима за финансирање истраживања и развоја.