Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ФАТФ саопштење - Државе под појачаним надзором– 23. октобар 2020. године

Објављено: 02.11.2020. 19:43 Аутор: ССПНФТ

Државе које су под појачаним надзором активно раде са ФАТФ-ом на уклањању стратешких недостатака у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. Када ФАТФ стави државу под појачани надзор, то значи да се та држава обавезала да ће брзо да уклони утврђене стратешке недостатке у оквиру договореног временског периода и иста подлијеже појачаном надзору. Ова листа се често назива ‘сива листа’. *

ФАТФ и регионална тијела која функционишу по узору на ФАТФ (ФАТФ-стyле регионал бодиес - ФСРБс) настављају да раде са доље наведеним државама и да извјештавају о напретку који је остварен по питању уклањања утврђених недостатака. ФАТФ позива ове државе да ефикасно спроводе своје договорене акционе планове и то у предложеним временским оквирима. ФАТФ поздравља њихову посвећеност и веома помно ће пратити њихов напредак. ФАТФ не позива на примјену продубљене провјере и праћења пословања клијента у вези са овим државама, али подстиче своје чланице да приликом својих анализа ризика узму у обзир информације наведене у даљем тексту.

ФАТФ ће наставити да идентификује додатне земље, континуирано, које имају стратешке недостатке у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. Један број држава још увијек није разматран од стране ФАТФ-а и ФСРБ-а.

ФАТФ је дао могућност да државе наведене у саопштењима не ажурирају извјештаје о стању у својим системима СПНФТ обзиром да су се фокусирале на отклањање утицаја од пандемије изазване ЦОВИД-19 вирусом. Сљедеће државе су одабрале могућност да извјештавају: Албанија, Боцвана, Камбоџа, Гана, Маурицијус, Пакистан и Зимбабве. За ове државе дата су ажурирана саопштења у наставку. Сљедеће државе су измијениле своја извјештавања: Барбадос, Јамајка, Мјанмар, Никарагва, Панама и Уганда. У наставку су саопштења ових држава која су објављена у фебруару 2020. године али нужно не утичу на посљедњи статус државног система у борби против СПН/ФТ.        

 

 

Државе са стратешким недостацима

 Државе које више не подлијежу надзору

Албанија
Бахами
Барбадос
Боцвана
Камбоџа
Гана
Исланд
Јамајка
Маурицијус
Монголија
Мјанмар
Никарагва
Пакистан
Панама
Сирија
Уганда
Јемен
Зимбабве

  Исланд

  Монголија

 

 

Албанија

 

Од фебруара 2020. године, када се Албанија на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ-ом и МОНЕYВАЛ-ом на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, Албанија је предузела кораке ка побољшању система СПН/ФТ доносећи законодавство како би се   имплементирао регистар стварног власника, предузимањем мјера за смањење неформалне економије и употребе готовине и успостављањем специјализованих тимова и званичника у свакој области који ће истраживати и гонити ПН. Албанија ће радити на спровођењу свог Акционог плана како би отклонила своје стратешке потешкоће, укључујући: (1) спровођење додатне дубинске анализе ради довољног разумијевања ПН и других ризика, и унапеђење институционалне координације и сарадње; (2) унапређење благовременог поступања по захтјевима за међународну правну помоћ; (3) успостављање дјелотворних механизама за откривање и спрјечавање криминалне инфилтрације у привреду, укључујући јачање овлашћења надлежних органа да предузму потребне мјере; (4) обезбјеђивање благовременог приступа тачним и важећим основним подацима и подацима о стварном власништву; (5) повећање броја и побољшање софистицираности гоњења и одузимања имовине за ПН, посебно у случајевима која укључују предикатна кривична дјела почињена у иностранству или ПН од стране трећег лица; (6) унапређење имплементације циљаних финансијских санкција, посебно кроз појачане надзорне акције и циљано проактивно дјеловање.

 

 

Бахами

 

У октобру 2018. године, Бахами су се на високом политичком нивоу обавезали да ће сарађивати са ФАТФ и ЦФАТФ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити све техничке недостатке. У фебруару 2020. године ФАТФ је првобитно утврдио да су Бахами у значајној мјери испунили свој акциони план и да гарантују процјену на лицу мјеста како би провјерили да ли је имплементација реформе система за СПНФТ Бахама почела и да ли је одржива, и да неопходна политичка посвећеност и даље постоји како би се имплеметација одржала у будућности. Усљед утицаја ЦОВИД-19 кризе, ФАТФ није био у могућности да спроведе процјену на лицу мјеста како би потврдио да ли је процес спровођења потребних реформи и акција почео и да ли је изводив на Бахамима. ФАТФ ће обавити посјету на лицу мјеста чим то буде могуће.



Барбадос

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

У фебруару 2020. године, Барбадос се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и ЦФАТФ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Од завршетка Извјештаја о напретку након евалуације у новембру 2017. године, Барбадос је напредовао у односу на више препорука из Извјештаја које се односе на техничку усклађеност и дјелотворност, укључујући ажурирање Националне процјене ризика и развијање мјера ублажавања. Барбадос ће радити на спровођењу свог Акционог плана, укључујући: (1) приказивање примјене надзора заснованог на ризику за финансијске институције и нефинансијске институције и професије које су законом утврђене као обвезници; (2) предузимање одговарајућих мјера у циљу спрјечавања злоупотребе правних лица и аранжмана у криминалне сврхе, и обезбјеђивање благовременог приступа тачним и важећим основним подацима и информацијама о стварном валсништву; (3) повећање капацитета ФОС у циљу побољшања квалитета својих финансијских информација у циљу пружања помоћи органима за спровођење закона код спровођења истрага које се односе на ПН и ФТ; (4) приказивање да су истраге и гоњење које се односе на прање новца у складу са профилом ризика државе и смањивање заосталих предмета како би се довршила гоњења која резултирају санкцијама када је то потребно; (5) даље спровођење одузимања имовине повезане са ПН, укључујући тражење помоћи од страних партнерских служби.

Боцвана

 

Од октобра 2018. године, када се Боцвана на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ЕСААМЛГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити све техничке недостатке, Боцвана је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, укључујући процјену ризика која је повезана са правним лицима, правним аранжманима и непрофитним организацијама и операционализовала регистар компанија како би се чували подаци о власништву. Боцвана треба да настави са примјеном свог акционог плана како би отклонила своје стратешке потешкоће, укључујући: (1) повећање примјењивања надзора заснованог на ризику и предузимање корака како би финансијске институције и нефинансијске институције и професије које су законом утврђене као обвезници примијениле неопходне мјере контроле и праћења клијента; (2) унапређење анализа и просљеђивање финансијско обавјештајних података од стране ФОС-а; (3) примјена стратегије за борбу против финансирања тероризма, и осигуравање капацитета органа за спровођење закона у односу на истраге финансирања тероризма; (4) омогућавање примјене мјера у односу на циљане финансијске санкције у вези са финансирањем тероризма и финансирањем пролиферације, без одлагања; и (5) примјену приступа заснованог на процјени ризика код надзора непрофитних организација. 

 

Камбоџа

 

Од фебруара 2019. године, када се Камбоџа на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и АПГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити све техничке недостатке, Камбоџа је предузела кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ доносећи закон који омогућава ширу законску основу за међународну правну помоћ (МЛА), примјену надзора заснованог на процјени ризика код сектора некретнина и казина, доношење новог закона о СПН/ФТ који ће се бавити проблемима техничке неусклађености која се односи на контролу и праћење клијента и политички експонираних лица (ПЕП) и законом који успоставља законски оквир за циљане финансијске санкције које се односе на финансирање пролиферације. Камбоџа треба да настави да ради на примјени свог акционог плана како би отклонила своје стратешке недостатке, укључујући:   

(1) обезбјеђивање широких правних  основа за пружање међународне правне помоћи и спровођење одговарајућих обука за органе за спровођење закона; (2) примјену надзора заснованог на ризику у односу на банке, укључујући и примјену правовремених, пропорционалних и одвраћајућих активности примјене закона, гдје је то потребно; (3) унапређење њене анализе извјештаја о сумњивим трансакцијама и повећање броја прослијеђених информација органима за спровођење закона; (4) демонстрирање повећања броја истрага и гоњења за ПН; (5) приказивање повећања замрзавања и одузимања одговарајуће вриједности средстава, имовинске користи и имовине стечене од криминала; (6) успостављање и имплементација законодавног оквира који се односи на примјену санкција УН циљаним финансијским санкцијама које се односе на финансирање пролиферације, и унапређење разумјевања код избјегавања примјене ових санкција.

 

Гана

 

Од октобра 2018. године, када се Гана на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ГИАБА на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, Гана је предузела одређене кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, укључујући развијање свеобухватне националне СПН/ФТ политике која је заснована на националној процјени ризика, спровођење мјера за превазилажење ризика од ПН/ФТ који су повезани са правним лицима и унапређење надзора заснованог на ризику. Гана треба да настави да ради на примјени свог акционог плана како би отклонила своје стратешке недостатке, укључујући: (1) омогућавање правовременог приступа одговарајућим, тачним и важећим основним информацијама и информацијама о стварном власништву; (2) омогућавање циљаних активности ФОС-а у складу са ризицима утврђеним у НПР; и (3) примјену приступа заснованог на процјени ризика код надзора непрофитних организација. 

 

 

Јамајка

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

У фебруару 2020. године, Јамајка се се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ЦФАТФ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Од завршетка Извјештаја о напретку након евалуације у новембру 2016. године, Јамајка је напредовала у односу на више препорука из Извјештаја које се односе на техничку усклађеност и дјелотворност, укључујући измјене које се односе на ЦДД обавезе. Јамајка ће наставити са спровођењем свог акционог плана како би отклонила своје стратешке недостатке, укључујући: (1) развијање свеобухватнијег разумијевања својих ризика који се односе на ПН/ФТ; (2) укључивање свих финансијских институција и нефинансијских институција и професија које су законом утврђене као обвезници у систему СПН/ФТ и обезбјеђивање адекватног надзора заснованог на ризику у свим секторима; (3) предузимање одговарајућих мјера у циљу спрјечавања злоупотребе правних лица и аранжмана у криминалне сврхе, и обезбјеђивање благовременог приступа тачним и важећим основним подацима и информацијама о стварном валсништву; (4) предузимање одговарајућих мјера како би се повећала употреба финансијских информација и како би се повећао број истрага и гоњења за ПН, у складу са профилом ризика државе; (5) обезбјеђивање примјене мјера у односу на циљане финансијске санкције у вези са финансирањем тероризма, без  одлагања; и (6) имплементирање приступа заснованом на ризику за надзор НВО сектора како би се спријечила злоупотреба у сврхе ФТ.

 

 

Маурицијус

 

Од фебруара 2020. године, када се Маурицијус на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и ЕСААМЛГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, Маурицијус је предузео кораке ка побољшању свог система СПН/ФТ, укључујући развијање плана надзора заснованом на ризику за глобалне компаније за пословање и управљање. Маурицијус треба да настави да ради на примјени свог акционог плана како би отклонила своје стратешке недостатке, укључујући: (1) спровођење плана надзора заснованог на ризику за Комисију за финансијске услуге и фокусирарање на различите фазе информисања супервизора нефинансијских институција и професија које су законом утврђене као обвезници; (2) обезбјеђивање надлежним органима благовремени приступ тачним основним подацима и подацима о стварном власништву; (3) приказивање да органи за спровођење закона имају капацитете да спроводе истраге прања новца, укључујући паралелне финансијске истраге и сложене случајеве; (4) имплементирање приступа заснованом на ризику за надзор НВО сектора како би се спријечила злоупотреба у сврхе ФТ и(5) приказивање адекватне примјене мјера у односу на циљане финансијске санкције путем информисања и надзора.

 

 

Мјанмар

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

У фебруару 2020. године, Мјанмар се на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и АПГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Од завршетка Извјештаја о напретку након евалуације у септембру 2018. године, Мјанмар је проактивно напредовао у односу на више препорука из Извјештаја које се односе на техничку усклађеност и дјелотворност, укључујући увођење различитих законодавних мјера и успостављање регулаторног оквира за регистрацију хунди[1] оператора. Мјанмар ће наставити са спровођењем свог акционог плана, укључујући: (1) приказивање побољшаног разумјевања ризика од ПН у кључним областима; (2) обезбјеђујући да надзорни орган за нефинансијске институције и професије које су законом утврђене као обвезници има довољно ресурса, да су посредне и непосредне инспекције засноване на ризику и да су хунди оператори регистровани и под надзором; (3) приказ побољшања у употреби обавјештајних података у истрагама надлежних органа за спровођење закона, и повећање оперативних анализа и просљеђивања података од стране ФОС-а; (4) обезбјеђивање да се ПН истражује/гони у складу са ризицима; (5) приказ истрага о транснационалним случајевима ПН уз међународну сарадњу; (6) приказ повећања замрзавања/ одузимања и конфискације одговарајуће вриједности средстава, имовинске користи и имовине стечене од криминала; (7) управљање одузетом имовином ради очувања вриједности одузете имовине до конфискације; (8) приказ имплементације циљаних финансијских санкција које се односе на финансирање пролиферације, укључујући обуке о избјегавању примјене ових санкција.

Никарагва

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

У фебруару 2020. године, Никарагва се на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ГАФИЛАТ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ. Од завршетка Извјештаја о напретку након евалуације у јулу 2017. године, Никарагва је напредовала у односу на више препорука из Извјештаја које се односе на техничку усклађеност и дјелотворност, укључујући повећање употребе финансијских података у истрагама и гоњењу кривичног дјела ПН и кориговање свог правног оквира у односу на криминализацију ФТ. Никарагва ће наставити са спровођењем свог акционог плана, укључујући: (1) развијање свеобухватнијег разумијевања својих ризика који се односе на ПН/ФТ; (2) проактивније тражење међународне сарадње за подршку у истрагама ПН, посебно у циљу идентификације и тражења имовине у сврхе конфискације и репатријације; (3) спровођење дјелотворног надзора заснованог на ризику; (4) предузимање одговарајућих мјера у циљу спрјечавања злоупотребе правних лица и аранжмана у криминалне сврхе, и обезбјеђивање благовременог приступа тачним и важећим основним подацима и информацијама о стварном валсништву;

 

 

Пакистан 

 

Од јуна 2018. године, када се Пакистан на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и АПГ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ и отклонити своје стратешке недостатке у борби против финансирања тероризма, политичка посвећеност Пакистана довела је до напретка у једном броју области из акционог плана, укључујући: предузимање мјера у циљу идентификовања и санкционисања нелеглног пружања услуга преноса новца или вриједности (МВТС), имплементације контроле прекограничног преноса готовине и преносивих инструмената који гласе на доносиоца, унапређење међународне сарадње у случајевима финансирања тероризма, усвајање измјена и допуна Закона за спречавање тероризма ради повећања овлашћења за изрицање казни, да финансијске институције спроводе циљане финансијске санкције и да се примјењују санкције за кршења који се односе на СПН/ФТ, као и контролисање објекта и услуга које посједује или контролише именовано физичко или правно лице.

 

Пакистан треба да настави да ради на примјени свог акционог плана како би се отклонили стратешки недостаци, укључујући: (1) приказ да органи за спровођење закона идентификују и спровде истрагу у односу на најшири обим активности финансирања тероризма и да су истраге финансирања тероризма и гоњења за ово дјело усмјерени на означена физичка лица и субјекте, и физичка лица и субјекте који поступају у име или према упутствима означених физичких лица и субјеката; (2) приказ  да гоњења за финансирање тероризма као резултат имају дјелотворне, пропорционалне и одвраћајуће санкције; (3) приказ дјелотворне  примјене циљаних финансијских санкција против свих терориста, означених у складу са Резолуцијама Уједињених нација број 1267 и 1373, и оних који у/за њихово име дјелују,укључујући спречавање подизања и преноса средстава у вези са непрофитним организацијама, идентификовање и замрзавање имовине ( покретне или непокретне) и забрану приступа средствима и финансијским услугама и (4) доказ да се у односу на кршења циљаних финансијских санкција,укључујући и непрофитне организације, спроводе администативне и кривичне санкције, и да покрајински и федерални органи сарађују на случајевима спровођења закона;

 

ФАТФ је уочио значајан напредак који је постигнут у вези са одређеним бројем ставки из акционог плана. До данас, Пакистан је напредовао у односу на све ставке Акционог плана и сада се вец́им дијелом позабавио 21 од 27 акционих ставки. Како су сви рокови акционог плана истекли, ФАТФ захтијева од Пакистана да веома брзо реализује свој Акциони план до фебруара 2021. године.

 

 

Панама

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

Од јуна 2019. године, када се Панама на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ГАФИЛАТ на јачању дјелотворности свог система СПН/ФТ, Панама је предузела неке кораке у циљу унапређења свог система СПН/ФТ, укључујући израду процјене ризика по секторима за корпоративни сектор, сектор нефинансијских институција и професија које су законом утврђене као обвезници (ДНФБП) и зону слободне трговине. Панама треба да настави са спровођењем свог Акционог плана како би отклонила стратешке недостатке, укључујући: (1)  унапређење разумијевања својих националних и секторских ризика  од ПН/ФТ и укључивање информација о утврђеним ризицима у националне политике како би се ублажили идентификовани ризици; (2)  проактивно предузимање радњи на идентификовању не-лиценцираних пружалаца преноса новца, примјењујући приступ заснован на ризику код надзора ДНФБП сектора  и осигуравање дјелотворних, пропорционалних и одвраћајућих казни  за поновно кршење прописа из области СПН/ФТ; (3) осигуравање одговарајуће провјере и ажурирања података о стварном власништву од стране обвезника, успостављање дјелотворних механизама праћења активности оф-шор субјеката, процјена постојећих ризика од злоупотребе  правних лица и аранжмана како би се дефинисале и примијениле специфичне мјере ради спречавања злоупотребе именованих акционара и директора, и осигурао правовремени приступ одговарајућим и тачним подацима о стварним власницима; и (4) осигуравање дјелотворне употребе резултата рада ФОС за истраге ПН, показивање способности да се истражи и гони за кривично дјело прање новца  које обухвата пореска кривична дјела у иностранству и да се обезбиједи  конструктивна и правовремена међународна сарадња у оваквим случајевима, и наставак фокусирања на истраге за ПН у односу на високо ризичне области утврђене у НПР и МЕР-у.

 

Сирија

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

Од фебруара 2010. године, када се Сирија на високом политичком нивоу обавезала да сарађује са ФАТФ и МЕНАФАТФ на отклањању својих стратешких недостатака у систему СПН/ФТ, остварен је напредак у унапређењу свог система СПН/ФТ. У јуну 2014.године, ФАТФ је утврдио да је Сирија у значајној мјери спровела свој акциони план на техничком нивоу, укључујући инкриминсање финансирања тероризма и успостављање процедура за замрзавање имовине терориста. Иако је ФАТФ утврдио да је Сирија завршила свој акциони план по договору са ФАТФ, због безбједоносне ситуације, ФАТФ није у могућности да спроведе посјету на лицу мјеста како би провјерио да ли је процес примјене потребних реформи и активности почео и да је одржив.  ФАТФ ће наставити да нагледа ситуацију и обавиће посјету на лицу мјеста чим то буде могуће.

 

 

Уганда

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

У фебруару 2020. године, Уганда се  на високом политичком нивоу обавезала да ће сарађивати са ФАТФ и ЕСААМЛГ како би унаприједила дјелотворност свог система СПН/ФТ. Од завршетка Извјештаја о узајамној евалуацији Уганде 2016. године, Уганда је постигла напредак у односу на број активности препоручених у Извјештају како би унаприједила техничку усклађеност и дјелотворност укључујући израду своје прве националне процјене ризика од ПН/ФТ и измјене и допуне релевантних  законодавних оквира како би уклонила техничке недостатке у односу на кривична дјела ПН и ФТ. Уганда ће да ради на имплементацији свог акционог плана, укључујући: (1) усвајање националне стратегије СПН/ФТ; (2) настојање да спроводи међународну сарадњу у складу са профилом ризика државе; (3) развијање и имплементација надзора заснованог на ризику над финансијским институцијама и  нефинансијским институцијама и професијама  које су законом утврђене као обвезници; (4) омогућавање благовременог приступа надзорним органима тачним основним подацима и информацијама о стварном власништву за правна лица; (5) показивање да полицијски и правосудни органи примјењују кривично дјело ПН у складу са утврђеним ризицима; (6) успостављање и примјена политика и процедура за утврђивање, праћење, заплијену и конфискацију имовине и средстава кривичног дјела; (7) показивање да полицијски органи спроводе истраге ФТ и гоњења пропорционално Угандином профилу ризика од ФТ; (8) уклањање техничких недостатака у законодавном оквиру како би се, у вези са ФП и ЦФС, имплементирао надзор над НПО заснован на ризику у циљу спречавања злоупотребе у сврхе ФТ.

 

 

Јемен

(саопштење од фебруара 2020. године)

 

Од фебруара 2010. године, када се Јемен на високом политичком нивоу обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и МЕНАФАТФ на отклањању својих стратешких недостатака у систему СПН/ФТ, Јемен је остварио напредак у унапређењу свог система СПН/ФТ. У јуну 2014. године, ФАТФ је утврдио да је Јемен у  значајној мјери приступио спровођењу акционог плана на техничком нивоу, укључујући и: (1)  адекватно инкриминсање прања новца и финансирања тероризма; (2)  успостављање процедура за откривање и замрзавање имовине терориста; (3)  унапређење обавеза провјере и утврђивања идентитета и праћења пословања клијента и пријављивања сумњивих транскција; (4) доношење смјерница; (5)  развијање капацитета за праћење и надзор  код органа који надзиру финансијски сектор и финансијско-обавјештајне службе; и (6) успостављање потпуно оперативне и дјелотворно функционалне финансијско обавјештајне службе. Иако је ФАТФ утврдио да је Јемен испунио свој договорени акциони план, због безбједоносне ситуације, ФАТФ није у могућности да спроведе посјету на лицу мјеста како би провјерио да ли је процес примјене захтјеваних реформи и активности почео и да је одржив. ФАТФ ће наставити да нагледа ситуацију и обавиће посјету на лицу мјеста чим то буде могуће.

 

 

Зимбабве

 

Од октобра 2019. године, када се Зимбабве на високом политичком  нивоу  обавезао да ће сарађивати са ФАТФ и ЕСААМЛГ како би ојачао дјелотворност свог система СПН/ФТ и уклонио све релевантне техничке недостатке, Зимбабве је предузео иницијалне кораке у унапређењу свог система СПН/ФТ укључујући и успостављање законодавног оквира  за прикупљање информација о стварном власништву правних лица и аранжмана, као и комплетирање свеобухватне процјене ризика од ПН/ФТ. Зимбабве би требало да настави да ради на имплементацији свог акционог плана, између осталог, путем следећих активности:

 (1) примјеном националне политике СПН/ФТ на основу кључних ризика од  ПН/ФТ; (2) спровођењем надзора заснованом на ризику за финансијске институције и нефинансијске институције и професије  које су законом утврђене као обвезници, укључујући повећање капацитета код надзорног органа; (3)  обезбјеђивањем развоја одговарајућих мјера за ублажавање ризика међу финансијским институцијама и нефинансијским институцијама и професијама  које су законом утврђене као обвезници, укључујући примјену пропорционалних и одвраћајућих санкција за кршење; (4) развијањем свеобухватног правног оквира и механизма за прикупљање и чување тачних и ажурираних података о стварном власништву за правна лица и аранжмане, и омогућавање правовременог приступа од стране надлежних органа; и (5) уклањањем  преосталих недостатака везаних за циљане финансијске санкције који се односе на финансирање тероризма и пролиферацију оружја и приказивањем доказа њиховог спровођења.

 

 

Државе које висе не подлијежу појачаном надзору од стране ФАТФ-а

Исланд

 

ФАТФ поздравља значајан напредак који је остварио Исланд у односу на унапређење система СПН/ФТ. Исланд је  унаприједио дјелотворност  система СПН/ФТ и отклонио одговарајуће техничке недостатке како би испунио обавезе из свог акционог плана у односу на стратешке недостатке које је ФАТФ идентификовао у октобру 2019. године. Стога, Исланд више не подлијеже процесу појачаног надзора од стране ФАТФ-а . Исланд ће наставити да ради са ФАТФ-ом како би даље унаприједио свој режим СПН/ФТ.

Монголија

 

ФАТФ поздравља значајан напредак који је остварила Монголија у односу на унапређење система СПН/ФТ. Монголија је  унаприједила дјелотворност свог система СПН/ФТ и отклонила одговарајуће техничке недостатке како би испунила обавезе из свог акционог плана у односу на стратешке недостатке које је ФАТФ идентификовао у октобру 2019. године. Стога, Монголија више не подлијеже процесу  појачаног надзора од стране ФАТФ-а. Монголија ће наставити да ради са АПГ-ом како би даље унаприједиласвој систем СПН/ФТ.

 

* Ово саопштење се претходно звало "Унапређење усклађености система СПН/ФТ на глобалном нивоу".

 

хттп://www.фатф-гафи.орг/публицатионс/хигх-риск-анд-отхер-мониторедјурисдицтионс/доцументс/инцреасед-мониторинг-оцтобер-2020.хтмл


[1] Хунди је безусловни писмени налог који је издала особа која налаже другом да уплати одређену суму новца особи која је наведена у налогу

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?