- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Активности Канцеларије заступника Црне Горе пред Е...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Активности Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру
Објављено: 10.02.2022. • 16:27 Аутор: Заступник Црне Горе пред Европским судом за људска права, Валентина Павличић
Дана 10. фебруара 2022. године у хотелу „Подгорица“ у Подгорици, одржава се тренинг за полицијске службенике на тему „Професионално поступање у циљу сузбијања тортуре и нехуманог поступања и кажњавања притворених и осуђених лица и миграната“, у организацији НВО „Грађанска алијанса“, а уз подршку Балканског фонда за демократију (Тхе Балкан Труст фор Демоцрацy) и амбасаде Краљевине Норвешке у Београду.
Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру, г-ђа Валентина Павличић, узела је ушће на наведеном тренингу и одржала предавање на тему „Јачања капацитета полиције у заштити људских права притворених лица, затвореника и миграната и пракса Европског суда за људска права.“
Заступница је истакла да је Европски суд у својој богатој судској пракси предочио да постоји очекивање да ће држава кривично гонити и казнити намјерно злостављање од стране лица која представљају државу, у интересу борбе против некажњивости и поштовања забране мучења и злостављања. Позитивна обавеза да се спријечи злостављање, укључујући дјелотворну истрагу, не односи се само на поступање физичких лица, већ и на лица која представљају државу. Државне власти ће на тај начин послати јасну поруку, да за мучење и остале облике злостављања мора постојати “нулта толеранција“.
Тренинг је спроведен у циљу подизања свијести и едукације полицијских службеника о релевантним европским и конвенцијским стандардима у погледу члана 3 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода (забрана мучења) и исти представља један од сегмената у поступку извршења пресуде Баранин и Вукчевић против Црне Горе.
Наведени тренинг други је у низу тренинга предвиђених у оквиру пројекта усмјереног на професионализацију полиције у циљу сузбијања тортуре и нехуманог поступања и кажњавања притворених и осуђених лица и миграната.
Наведени тренинг похађало је укупно 28 полицијских службеника Центра безбједности Подгорица, Центра безбједности Никшић, Сектора за борбу против криминала (СБПК), Сектора граничне полиције (СГП) и Сектора полиције посебне намјене (СППН).
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?