- Влада Црне Горе
Саопштење са 4. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 4. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе је, на данас одржаној четвртој сједници којом је предсједавао премијер др Дритан Абазовић, утврдила Предлог закона о измјенама и допуни Закона о буџету Црне Горе за 2022. годину. Измјене и допуна Закона доносе се због техничких усаглашавања, а у складу са реорганизацијом Владе Црне Горе, односно измјењеном Уредбом о организацији и начину рада државне управе, те усклађивања назива и програмске структуре потрошачких јединица.
Предлогом закона примици у износу од 2,495,692,936.47 еура распоређују се на:
- Текући буџет – 1,021,904,566.36 еура,
- Резерве – 67,442,353.59 еура,
- Буџет државних фондова - 834,948,474.98 еура,
- Капитални буџет – 242,431,134.82 еура,
- Трансакције финансирања издатака – 328 ,966,406.72 еура.
У односу на важећи Закон, издаци Текућег буџета увећани су за 161,193,80 еура, Буџет државних фонда већи је за 150.000,00 еура, Трансакције финансирања ниже су 250.760,00 еура, док су Резерве и Капитални буџет остали непромијењени, тако да су укупни издаци буџета незнатно увећани за укупно 60,431.40 еура. Предлог закон биће упућен Скупштини Црне Горе ради доношења по хитном поступку, у циљу стварања услова несметаног финансирања потрошачких јединица након реорганизације Владе.
Утврђен је Предлог закона о потврђивању Протокола 16 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода. Овим Протоколом се даје могућност највишим судовима и трибуналима страна уговорница да од Европског суда за људска права затраже савјетодавна мишљења о начелним питањима у вези са тумачењем или примјеном права и слобода дефинисаних Конвенцијом или њеним протоколима само у предметима који се воде пред њима. На овај начин, Црна Гора добија могућност да користећи институт савјетодавног мишљења, у свом правном систему спријечи потенцијалне повреде људских права и слобода, а ријешило би се и питање заосталих предмета и подношења нових појединачних представки пред Европским судом.
Влада је донијела Одлуку о доношењу Државне студије локације "Сектор 6" (Бијела - Рт Св. Неђеља). Повод за израду ДСЛ представља Одлука Владе ЦГ о додјели концесије за привредно коришћење бродоградилишне луке у Бијелој. Овим документом се стварају планске претпоставке за релизацију Уговора о концесији, у смислу санације локације за потребе ремонта и изградње бродова, јахти и суперјахти. Такође, кроз израду ДСЛ је плански разрађена изграђена обала у захвату Сектора 6. Студија је припремљена на начин и по поступку предвиђеним Законом о планирању простора и изградњи објеката, укључујући и спровођење јавне расправе, као и комплетну процедуру везану за стратешку процјену утицаја на животну средину.
Усвојена је Информација о надокнади средстава општинама по основу смањења прихода по основу пореза на доходак физичких лица, приреза порезу на доходак физичких лица и Егализационог фонда из средстава Текуће буџетске резерве. У циљу надомјештања разлике у остварењу прихода условљене измјенама Закона о порезу на доходак физичких лица, Министарство финансија је задужено да за ову сврху уплати локалним самоуправама укупно 2,674,236.02 еура из Текуће буџетске резерве.
Влада је усвојила Информација о статусу реализације Уговора о плаћању пореског дуга број 031/1633586 од 18.05.2016. године (Закључак Владе Црне Горе, број 08-1346 од 12.05.2016.) имовином Главног града Подгорица. У том контексту, Влада је усвојила захтјев Главног града Подгорица – Секретаријата за финансије од 17.12.2021. године, да се дио пореског дуга привредног друштва „Водовод и канализација“ измири по основу пренешеног права располагања на непокретност имовине Главног града Подгорица, у висини нереализованог износа од 120.765,52 еура. Уговором о плаћању пореског дуга имовином Главног града од 18.05.2016. године, наведено је да је процијењена вриједност имовине 1.358.856,00 еура. Укупан износ који је до сада реализован износи 1.238.090,48 еура, док је преостало за плаћање 120.765,52 еура.
Усвојена је Информација о почетним стањима депозита, неизмирених обавеза и недоспјелих обавеза буџета Црне Горе на дан 01.01.2021. године. С обзиром на то да Скупштина није усвојила Предлог закона о завршном рачуну буџета за 2020. годину, Влада је утврдила завршна стања депозита, неизмирених обавеза и недоспјелих обавеза за 2020. годину, која се евидентирају као почетна стања на 01. јануар 2021. године, како би се због усаглашавања података и рачуноводствених процедура омогућио континуитет финансијског извјештавања и припремио Предлог закона о завршном рачуну буџета за 2021. годину.
Влада је усвојила Информацију о повраћају уплаћених средстава по основу Уговора о купопродаји пшенице. Предмет Информације је продаја пшенице која је 2020. године набављена ради интервенција у случају озбиљних поремећаја на тржишту изазваних пандемијом COVID-19. Тим поводом, задужено је Министарство финансија да купцу Atlas Mills ДОО - Тирана изврши повраћај више уплаћених средстава у износу од 15.909,30 еура по основу Уговора о купопродаји пшенице, усљед испоруке мање количине пшенице у односу на Уговором предвиђену.
Усвојена је Информација о ADMAS пројекту. У Информацији су приказани подаци у вези са реализацијом пројекта ADMAS, уз оцјену да су цијели поступак пратиле бројне контроверзе и одступања од уобичајених процедура одобравања и колатерализације кредитне подршке, што је посљедично довело до тога да значајан дио средстава пласиран преко Министарства пољопривреде крајњим корисницима није уредно измириван због чега се воде поступци принудне наплате. Укупан износ доспјелих неизмирених ануитета је 2.853.875,93 USD. Тим поводом, Влада је, уважавајући међународну репутацију Црне Горе и реални ризик да усљед неплаћања доспјелих обавеза давалац зајма затражи једнократно плаћање укупног дуга од цца 24 милиона еура, донијела закључке којима се обавезује Министарство финансија да изврши плаћање доспјелих обавеза.
Влада је усвојила Информацију о изради Националног извјештаја о стању људских права у Црној Гори у оквиру четвртог циклуса Општег периодичног прегледа Уједињених нација за период 2018-2022. У Информацији се наводи да је Општи периодични преглед (UPR) јединствени механизам за процјену стања људских права у свим државама чланицама УН, а да је Црна Гора у обавези да поднесе Национални извјештај до фебруара 2023. године. Извјештај се заснива на прегледу степена имплементације препорука добијених током трећег циклуса UPR-а и односи на преглед стања људских права и резултате остварене у Црној Гори од почетка 2018. године, са посебним фокусом на напредак у имплементацији препорука у периоду након подношења Средњерочног извјештај о имплементацији препорука у јуну 2020. године. У циљу јачања националног дијалога о људским правима, као и објективног представљања остварених резултата и изазова на овом плану, у изради Извјештаја учествују све релевантне државне институције, национална институција заштитника људских права и слобода, невладине организације и Систем УН у земљи.
Усвојен је Извјештај о раду Комисије за процјену штета од елементарних непогода у периоду од јануара до априла 2022. године. У Извјештају је наведено да је Комисија донијела укупно 147 одлука, на основу документације којом је доказано да су подносиоци захтјева у потпуности и недвосмислено претрпјели материјалну штету и тиме стекли право на накнаду за дјелимичну санацију исте, за чију реализацију је било потребно издвојити 474.800,00 еура буџетских средстава. Такође, наведено је да приликом образовања ове Комисије није испоштована процедура, односно дошло је до правно-техничког пропуста. У том контексту, задужен је министар без портфеља Зоран Миљанић, да, у што краћем року, образује Комисију за процјену штета од елементарних непогода како би се створиле претпоставке за легално и легитимно поступање по приспјелим захтјевима.
Влада је усвојила Извјештај о стању безбједности саобраћаја на путевима, за 2021. годину. Извјештај, између осталог, садржи анализу саобраћајних незгода и њихових посљедица, са упоредним подацима за претходну годину, активности службеника саобраћајне полиције, као и анализу регистрованих прекршаја по броју и структури, превентивне активности саобраћајне полиције, активности саобраћајне полиције везане за рад станица за технички преглед возила, као и оцјену стања и предлог мјера за унапређење постојећег стања. С обзиром на то да је укупна безбједност саобраћаја на путевима у прошлој години оцијењена незадовољавајућом, Влада је задужила све надлежне инстуитуције (министарства унутрашњих послова, здравља и просвјете и Управу за инспекцијске послове) да у оквиру својих надлежности предузму конкретне мјере за превазилажење постојећег стања. Такође, закључено је да само заједничким, системским и синергетским дјеловањем свих заинтересованих друштвених субјеката, крајње организованим, планским и активним приступом шире друштвене заједнице можемо битније утицати на побољшање постојећег стања у области безбједности саобраћаја, повећању појединачне и колективне свијести и унапређењу саобраћајне културе на нивоу Црне Горе.
Усвојен је Извјештај Министарства унутрашњих послова о раду и стању у управним областима, са организационом јединицом министарства надлежној за полицијске послове за 2021. годину.
Поред осталог, Влада је одлучила о више кадровских питања доступних на линку: https://www.gov.me/clanak/saopstenje-o-kadrovskim-pitanjima-sa-4-sjednice-vlade.