- Влада Црне Горе
41. сједница Владе Црне Горе - 30.09.2021. године
41. сједница Владе Црне Горе - 30.09.2021. године
Влада Црне Горе је на 41. сједници одржаној 30. септембра 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић,утврдила Предлог закона о мирном рјешавању радних спорова са Извјештајем са јавне расправе. Неопходност доношења новог Закона проистекла је из потребе јачања Агенције за мирно рјешавање радних спорова, унапређења рјешавања поступка мирног рјешавања како индивидуалних тако и колективних радних спорова, као и јачање социјалног дијалога у Црној Гори. Такође, Закон је требало ускладити и са новим Законом о државној управи, у смислу организације рада у Агенцији, подјеле органа, као и начина оснивања Агенције. Предложеним законским рјешењем прецизиран је појам како индивидуалних, тако и колективних радних спорова, унапријеђене су одредбе које се односе на колективне радне спорове, тако што су по својој правној природи подијељени на интересне и правне. Код заштите права из радних односа превиђена је обавеза вођења спора прво пред Агенцијом, па пред судом, а изузетак предстваља престанак радног односа. Поред осталог, ревидиране су одредбе које се односе на услове за избор арбитара, односно миритеља, који ће морати да посједују лиценцу. Констатовано је да се новим Законом, преко рада Агенције, као специјализоване и независне институционалне службе за вансудско рјешавање колективних и индивидуалних радних спорова, стварају услови за успјешно пословање и унапређење пословног амбијента и доприноси да Црна Гора и на овај начин буде препозната као држава са завидним нивоом владавине права, како са аспекта државе, тако и са аспекта остваривања људских права.
Како би се створиле претпоставке за унапређење економичности, рационалности и ефикасности стечајног поступка, Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о стечају. Иновираним законским рјешењем предвиђено је прецизирање одређених норми ради ефикасније примјене, отклањања слабости уочених у пракси и скраћења појединих рокова. Значајна новина овог законског рјешења је увођење стручног испита и лиценце за стечајне управнике, што ће пружити додатне гаранције за њихово стручно и професионално обављање дужности. Уведен је и регистар стечајне масе, који је недостајао у важећем Закону. У дискусији је посебно наглашено да доношење предложеног Закона представља једну од важних карика у борби против корупције и организованог криминала, јер ће се његовом досљедном примјеном онемогућити потенцијалне злоупотребе у спровођењу стечајног поступка.
Влада је утврдила Предлог Закона о измјенама и допунама Закона о оружју. Основи циљ овог прописа је преношење Директиве ЕУ 2021/555 Европског парламента и вијећа о надзору набавке и посједовања оружја, од 24. марта 2021. године. Предлогом се, прије свега, уређује разврставање оружја у категорије и прописује да оружје и његови главни дјелови морају бити означени јединственом ознаком чиме ће се обезбиједити боља контрола власника оружја, као и праћење оружја и муниције.
У склопу испуњавања преузетих међународних обавеза Црне Горе, Влада је утврдила Предлог закона о контроли извоза робе двоструке намјене. Доношењем овог прописа ће се креирати јединствени принципи у издавању одобрења за извоз, транзит, брокеринг и техничку помоћ у вези с робом двоструке намјене, чиме ће се национално законодавство већим дијелом усагласити са међународним прописима и стандардима ЕУ у овој области. Ново законско рјешење, поред усклађивања са прописима ЕУ, подразумијева и хармонизацију са међународним споразумима из области извозне контроле, везаним за оружје за масовно уништење и пројектиле, за конвенционалну војну опрему, као и за робу двоструке намјене која се извози у земље под ембаргом. Захваљујући поједноставњењу процедура контроле извоза, предлогом новог прописа доприноси се смањењу административних оптерећења, чиме се остварују и циљеви Владе Црне Горе који су усмјерени ка смањењу бизнис баријера, посебно у дијелу прописа којим су дефинисани услови за вршење некомерцијалног извоза, те у дијелу потпуно слободног режима приликом увоза робе двоструке намјене.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о рачуноводству у јавном сектору. Предложеним прописом се одлаже примјена Закона за 1. јануар 2024. године, како би се обезбиједило адекватно IT рјешење, које ће подржавати вођење буџетског рачуноводства и финансијско извјештавање, у складу са обрачунским рачуноводственим принципом. Истовремено, стварају се услови за примјену одредби које се односе на обуку и сертификовање рачуновођа до 1. јануара 2022. године.
Влада је утврдила Предлог закона о потврђивању протокола о измјена и допунама споразума о слободној трговини између EFTA Земаља и Црне Горе, Измјене споразума о пољопривреди измеђи Црне Горе и Швајцарске конфедерације, Измјене споразума о пољопривреди између Црне Горе и Краљевине Норвешке и Измјене споразума о пољопривреди између Црне Горе и Исланда. Усвајањем Протокола и пратећих измјена билатералних споразума о пољопривреди осигурава се одржавање већ успостављене зоне кумулације поријекла робе засноване на основу Регионалне конвенције о пан-еуро-медитеранским преференцијалним правилима поријекла (PEM Конвенција), али сада, на транзиционој основи, која ће се примјењивати паралелно са правилима поријекла из важеће PEM конвенције, а све до коначног усвајања ревидиране Конвенције. У складу са поменутим, новине се односе само на правила поријекла, и у том смислу поред актуелних правила, постоји могућност и примјене транзиционих правила поријекла.
Усвојени су Тридесети квартални извјештај о укупним активностима у оквиру процеса интеграције Црне Горе у Европску унију за период април – јун 2021, као и Петнаести полугодишњи извјештај о укупним активностима у оквиру процеса интеграције Црне Горе у Европску унију за период јануар – јун 2021. године, који ће бити достављени надлежном одбору Скупштине Црне Горе на разматрање.
Влада је дала сагласност за обезбјеђивање средстава и покретање поступка набавке медицинске опреме за потребе Клиничког центра Црне Горе. Тим поводом, задужено је Министарство финансија и социјалног старања да из текуће буџетске резерве обезбиједи износ од 1.200.000,00 еура за набавку опреме (скенера Siemens CT16 и Angio sale), с тим да се плаћања по овој набавци планирају у 2022. години. Сврха набавке ових апарата је унапређење пружања услуга у области интервентне радиологије и повећање броја прегледа који се обаве на њима, у циљу обезбјеђивања квалитетне и редовне здравствене заштите за наше грађане.
Поред осталог, Влада је донијела и Кадровски план органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2021. годину. Поступак израде Кадровског плана за 2021. годину, први пут је спроведен кроз модернизовану Централну кадровску евиденцију која ће омогућити квалитетније праћење реализације Плана и на овај начин ће бити у сваком тренутку могуће извјештавање о покренутим поступцима запошљавања, реализованим поступцима запошљавања по звањима, нивоима, категоријама и трајању радног односа, као и поступцима који нијесу реализовани у текућој календарској години.