- Влада Црне Горе
43. сједница Владе Црне Горе - 14.10.2021. године
43. сједница Владе Црне Горе - 14.10.2021. године
Влада Црне Горе је, на 43. сједници одржаној 14. октобра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити потрошача. Основни разлог за измјене закона је неопходност усаглашавања са европским правом, путем прецизнијег одређивања појединих законских одредби, ради отклањања мањих језичких и/или правно-техничких непрецизности код преузимања потрошачких директива, детектованих током интензивног процеса преговора са Европском комисијом у оквиру поглавља 28 – Заштита потрошача и јавног здравља, а у оквиру званично прихваћеног захтјева за привремено затварање овог поглавља.
Донијета је Одлука о образовању Комисије за европске интеграције.
Влада је усвојила Стратегију за унапређење политике јавних набавки и јавно-приватног партнерства за период 2021-2025 са Акционим планом за период јул 2021 - децембар 2022. године. Главни циљ националне Стратегије је изградња одрживог, ефективног и ефикасног система јавних набавки и јавно-приватног партнерства. Поред наведеног, планиране активности треба да омогуће и успостављање политике јавно-приватног партнерства, ради креирања свих предуслова за нове пројекте који се могу реализовати по овом моделу. Стратегија обухвата поглавља која се односе на главна питања, изазове и ризике идентификоване у систему јавних набавки, приоритетне области за реформе у јавним набавкама и приоритетне области за јавно-приватна партнерства. Укупна средства предвиђена Акционим планом за имплементацију Стратегије за период II половина 2021. - крај 2022. године износе 439.900,00 ЕУР, од чега су 30.900,00 еура буџетска средства, док је планирано да 409.000,00 еура буде обезбијеђено кроз међународне изворе финансирања.
Влада је усвојила Информацију о активностима на реализацији приоритетних пројеката из области туризма, за период јануар – јун 2021. године. Информација садржи активности на реализацији приоритетних пројеката из области туризма, и то: валоризација локалитета на просторима Бјеласице и Дурмитора; изградња туристичког комплекса, марине и пратеће инфраструктуре „Porto Montenegro“; изградња туристичких комплекса „Портонови“, „Луштица Bay“, „Плави хоризонти“ и „Монтросе“; реконструкција тврђаве „Мамула“; изградња хотела „Краљичина плажа“ и туристичка валоризација дијела имовине ХТП „Улцињска Ривијера“ – хотели „Bellevue“ и „Olympic“. У дискусији је наглашено да су у припреми Информације коришћени подаци Министарства економског развоја и Агенције за инвестиције, у дијелу праћења уговорних обавеза на наведеним пројектима, као и из извјештаја ангажованих независних контролора за праћење реализације инвестиционих активности. Такође, од пројектних компанија тражене су конкретне информације о реализованим активностима на пројекту, са финансијским подацима. Констатовано је да се већина пројеката у извјештајном периоду, и поред ограничења изазваних пандемијом COVID-19, реализује у складу са обавезама из уговора и инвестиционих програма, са мањим одступањима у погледу динамике реализације планираних активности.
Прихваћен је Предлог за кандидовање пројекта Изградња хотела „Liko Soho“ Бар, по кондо моделу пословања, на Листу развојних пројеката у области туризма. Констатовано је да је компанија Liko Soho Group д.о.о. из Бара доставила сву потребну документацију у складу са Јавним позивом и Одлуком о критеријумима, начину и поступку избора лица које може стећи црногорско држављанство пријемом ради реализације посебног програма улагања од посебног значаја за привреду и економски интерес Црне Горе, чиме је испунила услове да буде уврштена на Листу развојних пројеката у области туризма. У документацији је, између осталог наведено да је у Бару планирана инвестиција у изградњу хотела са пет звјездица са 322 смјештајне јединице, предрачунске вриједности 58 милиона еура, а намјера инвеститора је да у оквиру хотела са кондо моделом пословања отвори 300 нових радних мјеста.
Влада је усвојила Информацију о успостављању дигиталне платформе за учење – ILIAS. У дискусији је наглашено да Министарство за економске послове и енергетику (BMWi) Савезне Републике Њемачке пружа подршку код имплементације пројекта „Подршка процесу дигитализације обука из ЕУ области у јавној управи Западног Балкана“, који има за циљ да побољша дигитализацију и повезаност стручног оспособљавња и усавршавања у јавној управи, развије заједничке стандарде и унаприједи имплементацију Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ када је ова област у питању. Како би се остварили циљеви овог пројекта, Црној Гори је уступљена на коришћење ILIAS (Integrated learning, infomration and work cooperation system) платформа која представља информациони систем за интегрисано учење, информацију и комуникацију. Ради се о web апликацији која обезбјеђује инфраструктуру за организовање и имплементацију програма обуке, као и омогућава како дигитално, тако и хибридно учење. Ријеч је о једној од најшире коришћених платфоми за учење на свијету на факултетима, у компанијама и администрацији. Инсталација и коришћење ILIAS платформе обезбјеђено је, без трошкова, на серверу Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија. Платформа за учење и комуникацију ILIAS ће се користити на нивоу јавне управе за унапређење знања и вјештина државних и локалних службеника и комуникацију унутар организованих група све у циљу побољшања организације и начина рада.
Усвојена је Информација о изградњи објекта за потребе државних органа у оквиру пројекта „Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама“, а све у складу са Уговором о кредиту, Уговором о гранту и Посебним уговором, који су потписани између KfW банке и Владе Црне Горе. У Информацији се наводи да ће се нови објекат за потребе државних органа градити у складу са високим стандардом енергетске ефикасности (стандард за зграде нулте потрошње или Energy Plus зграде). За потребе дефинисања техничких карактеристика објекта и припреме улазних података за јавни архитектонски конкурс, ангажован је Institut Fraunhofer IBF, кроз уговор који се финансира из додатног гранта, обезбијеђеног од стране KfW банке. Планирана површина објекта је од 5000 – 8000 m², што ће бити дефинисано након израде Идејног пројекта, а у зависности од расположивог буџета. Планирани буџет за ову намјену је 16 милиона еура, од чега ће 12 милиона бити обезбијеђено из средстава пројекта, а 4 милиона из буџета Црне Горе.
Влада је усвојила Информацију о захтјеву Атлантског савеза Црне Горе упућеног Влади Црне Горе за наставак партнерства и финансијску и логистичку помоћ реализацији XI To Be Secure Форума, који ће се одржати у Будви 15. октобра 2021. године. У расправи је констатовано да је 2BS Форум препознат као један од најзначајнијих догађаја у југоисточној Европи посвећен безбједносним изазовима савременог доба. Такође, Форум представља корисну платформу за даљу промоцију интереса и циљева Црне Горе, њене улоге у региону и напора у оквиру европске и евроатлантске заједнице. Тим поводом, прихваћен је текст Уговора о пословној сарадњи између Министарства вањских послова, Министарства одбране и Атлантског савеза, како би се испунили предуслови за уплату финансијске подршке Атлантском савезу у износу од 15.000,00 еура за суфинансирање организације Форума.
Донијете су Измјене и допуне Мјера подршке привреди и грађанима за ИИ квартал 2021. године. На иницијативу Министарства финансија и социјалног старања предмет измјена и допуна је мјера 2.5 – Једнократна подршка за успостављање система за електронску фискализацију, у којој се продужава рок за успостављање система електронске фискализације закључно са 30. 11. 2021. године. Наведена подршка представља једнократну финансијску помоћ за увођење система електронске фискализације и евидентирање промета путем система електронске фискализације, у износу од 50 или 100 еура по електронском наплатном уређају, за поједине категорије пореских обвезника.