- Влада Црне Горе
44. сједница Владе Црне Горе - 28.10.2021. године
44. сједница Владе Црне Горе - 28.10.2021. године
Влада Црне Горе је, на 44. сједници одржаној 28. октобра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, усвојила Кључне налазе – годишњи Извјештај Европске комисије за Црну Гору 2021. Тим поводом, задужене се радне групе за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији да сагледају све налазе и препоруке из Извјештаја Европске комисије о Црној Гори 2021 и да до 1. децембра 2021. године доставе Влади на усвајање Мапе пута за испуњавање завршних мјерила.
Усвојена је Информација о активностима које се предузимају у области реформе јавне управе у складу са препорукама Извјештаја о напретку Црне Горе за 2021. годину. У дискусији је наглашено да реформа јавне управе заједно са владавином права и економским управљањем представља један од предуслова приступања Црне Горе Европској унији. Крајњи циљ реформе јавне управе, процеса дигитализације и оптимизације је оптимална и ефикасна јавна управа, која ће бити бољи сервис за грађане и привреду, са посебним нагласком на одговорност руководилаца институција. Имајући у виду да је Европска комисија објавила Извјештај у коме је оцијенила да је Црна Гора умјерено спремна за реформу јавне управе и са ограниченим напретком у претходном периоду, у Информацији је наведено да се дјеловањем Владе и Савјета за реформу јавне управе, усвајањем реформских закона и стратегија, Динамичког плана акција до краја ове године, као и кроз дјеловање радних тимова образованих у сарадњи са цивилним сектором, Унивезитетом, заједницом општина, пажљиво и посвећено ради на реализацији циљева усмјерених ка испуњењу европских стандарда и вриједности добре јавне управе.
Усменом информацијом о висини зарада и накнада руководног кадра у привредним друштвима у којима држава има већинско учешће у власништву, а у складу са својим програмским опредјелјенјима, Влада је указала на неопходност преиспитивања политика зарада и накнада руководном кадру у споменутим привредним друштвима. С тим у вези, обавезано је Министарство финансија и социјалног старања да, у сарадњи са другим надлежним министарствима, припреми Анализу која ће резултирати конкретним препорукама за унапређење институционалног и нормативног оквира у овој области.
Влада је усвојила Информацију о статусу реализације пројекта изградње и реконструкције дионице пута Лубнице – Језерине. У Информацији је дат приказ проблема који су пратили реализацију овог пројекта, започетог 18. маја 2017. године, са првобитно уговореним роком завршетка радова од три године. Због проблема насталих усљед појаве обилне количине подземне воде и геолошког неслагања стварног стања на терену са оним из пројекта, дошло је до измјене пројектне документације и обуставе радова у једном периоду, што је довело до продужења рока и повећања цијене радова. Имајући у виду затечено стање, а немајући друге могућности, Влада је одлучила да прихвати Амандман бр. 2 Уговора бр. 01-5591/2 од 2. 12. 2016. године. Амандманом је предвиђено да се уговорна цијена повећава за 21.570.000 еура, а као крајњи рок завршетка свих радова утврђује се 12. јул 2022. године.
У оквиру усклађивања националног законодавства са правном тековином Европске уније Влада је утврдила Предлог закона о организовању тржишта у рибарству и аквакултури. Овим законом ствара се основ за обезбјеђивање ефикасног функционисања тржишта производима рибарства и аквакултуре и уређује се: тржиште производа рибарства и аквакултуре, услови за означавање производа који се стављају на тржиште, јачање конкурентности произвођача кроз формирање организација произвођача, уз адекватну контролу спровођења мјера организације тржишта. Такође, дају се основе за успостављање организованог тржишта кроз механизме организације тржишта и дефинисања јасних правила у погледу информисања потрошача. Дефинише се и надлежно тијело, услови, начини за извоз производа рибарства у државе ЕУ.
Влада је утврдила Приједлог закона о измјени Закона о вину. Измјеном се прописује да инспекцијски надзор над законом врши орган државне управе надлежан за пољопривреду, односно Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, преко пољопривредног инспектора, умјесто Управе за инпекцијске послове, како је прописано важећом одредбом.
Утврђен је и Предлог закона о потврђивању измјена Мултилатералног споразума између Европске Заједнице и њених држава чланица, Републике Албаније, Босне и Херцеговине, Републике Бугарске, Републике Хрватске, бивше Југословенске Републике Македоније, Републике Исланд, Црне Горе, Краљевине Норвешке, Румуније, Републике Србије и Мисије привремене управе Уједињених Нација на Косову о успостављању заједничког европског ваздухопловног подручја (ECAA Споразум).
Влада је донијела Уредбу о измјенама Уредбе о накнади трошкова у поступку за приступ информацијама.
У циљу припреме црногорских пољопривредних произвођача и предузетника који живе у руралном подручју за достизање европских стандарда, повлачењем финансијских средстава из претприступних фондова, Влада је донијела Уредбу о измјенама и допуни Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из инструмента претприступне помоћи Европске уније (IPARD II програм). Измјенама одредби важеће Уредбе уведена је могућност подношења захтјева за исплату средстава подршке по фазама инвестиције које су дефинисане уговором, уз услов да дио инвестиције за који се подноси захтјев за исплату подршке по фазамамора бити функционална цјелина. Уведена је и могућност исплате средстава једнократно након завршене цјелокупне инвестиције или у највише три фазе. Додата је нова тачка којом се, поред постојећих, дефинише још један разлог за повраћај исплаћених средстава подршке: ако су током административне контроле захтјева за исплату средстава подршке у цјелости утврђене неправилности у износу већем од 30% укупне инвестиције или неистинити подаци за исплату средстава подршке.
Влада је донијела Уредбу о граничним вриједностима емисија из постројења за сагоријевање и начину израчунавања граничних виједности емисија за постројења која користе више врста горива којом се врши даље усклађивање законодавства Црне Горе са европским законодавством у овој области, нарочито у области спрјечавања индустријског загађења. Уредбом су обухваћена велика постројења за сагоријевање (улазне топлотне снаге изнад 50 MW), чије су емисије већ биле регулисане кроз постојеће акте, али и средња постројења за сагоријевање чија је улазна топлотна снага између 1 и 50MW. Такође, Уредбом је предвиђена обавеза оператера постројења за сагоријевање који својим одговорним понашањем према здрављу људи и животној средини могу допринијети унапређењу квалитета ваздуха поштујући прописане граничне вриједности емисија кроз примјену најбољих доступних техника за спрјечавање загађивања.
Донијета је Одлука о образовању Радне групе за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за област правне тековине Европске уније која се односи на преговарачко поглавље 22 – Регионална политика и координација структурних инструмената. У дискусији је наглашено да се образовањем Радне групе њен састав жели прилагодити новим околностима и кадровским промјенама до којих је дошло након формирања Владе. Такође, доношење ове Одлука произилази и из потребе прилагођавања преговарачке структуре Црне Горе актуелној фази преговарачког процеса, у којој се очекује испуњавање задатих завршних мјерила у овом поглављу, како би се стекли услови за добијање зеленог свијетла за затварање предметног поглавља.
Влада је донијела и Одлуку о престанку важења Одлуке о изради Детаљног урбанистичког плана „Питомине”, општина Жабљак. У дискусији је појашњено да је током јавне расправе пристигао велики број примједби корисника простора који се односе на могућност формирања урбанистичких парцела за изградњу на површинама које су ПУП-ом Жабљак планиране као зелене површине, као и промјену намјена датих ПУП-ом. Имајући у виду да се површина планирана за изградњу у захвату овог Плана не може третирати само за изградњу, већ се у оквиру ње морају опредијелити површине које ће бити резервисане за пејзажно уређење, у циљу заштите читавог простора од прекомјерне изградње, одлучено је да се ова зона преиспита кроз израду ПУП-а Жабљак, након чега ће се стећи услови за даљу планску разраду.
Усвојен је Извјештај о реализацији Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27 – животна средина и климатске промјене, за извјештајни период фебруар – јул 2021. године. У извјештајном периоду је планирана реализација 112 мјера, од којих су реализоване 92, што чини степен реализације 82,1%. Оцијењено је да је овакав резултат на задовољавајућем нивоу, имајући у виду отежане околности изазване пандемијом COVID-19. Реализација већине преосталих обавеза које су евидентиране као нереализоване је у току, и њихова финализација се очекује у наредном периоду. Имајући у виду да је већина обавеза из Акционог плана сконцентрисана управо до краја 2021. године, неопходно је:
- унаприједити координацију и комуникацију између релевантних институција када су у питању обавезе за чију реализацију је надлежно више од једне институције, те оснажити међуинституционалну сарадњу на свим нивоима;
- у већој мјери користити расположиве финансијске механизме, што се очекује имајући у виду оперативну функционалност новоформираног Еко-фонда;
- интензивирати активности у свакој институцији надлежној за обавезе из завршних мјерила по питању њихове реализације, као и
- у већој мјери користити могућност пружања експертске помоћи кроз TAIEX и сличне инструменте ЕУ.
Влада је донијела Одлуку о именовању Савјета за ревизију Просторног плана Црне Горе.
Донијета је и Одлука о изради Измјена и допуна Државне студије локације „Калардово - Острво цвијећа - Брдишта“. У расправи је истакнуто да је циљ измјена и допуна ДСЛ преиспитивање планских рјешења, нарочито у дијелу културне баштине, а на основу стручних налаза, археолошких истраживања и Студије заштите културних добара, које је претходно потребно урадити. У том контексту, Одлуком је забрањена градња на овом простору, осим за објекте инфраструктуре и реконструкцију објекта, која ће важити до доношења измјена и допуна ДСЛ.
Влада је утврдила Нацрт детаљног урбанистичког плана „Толоши 2", Главни град Подгорица, с Програмом одржавања јавне расправе, у трајању од 15 радних дана.
Донијете су и одлуке о изради Измјена и допуна Детаљног урбанистичког плана „Пословни центар Крушевац - зона Б" и Детаљног урбанистичког плана „Спомен парк Крушевац - Зоне А и Е“ у Подгорици.
Влада је усвојила Информацију о пројекту изградње хидроелектране Комарница. Тим поводом задужено је се Министарство капиталних инвестиција, да у циљу наставка поступка давања концесије за изградњу и коришћење ХЕ Комарница, затражи од Електропривреде Црне Горе АД Никшић да достави ажурирану понуду.
Усвојена је Информација о потреби одобрења уплате средстава друштву са ограниченом одговорношћу за транспорт путника и робе у ваздушном саобраћају „ToMontenegro“ . У том контексту, Влада је донијела Одлуку о одобрењу уплате средстава тој компанији из Текуће буџетске резерве у износу од 4.000.000,00 еура, чиме се основни и уплаћени капитал Друштва увећава и износи 30.000.000,00 еура.
Влада је усвојила Информацију о активностима на реализацији пројекта повезивања електроенергетских система Црне Горе и Италије подморским каблом.
Усвојена је Информација о тренутном стању, предузетим активностима и спровођењу даљих мјера на сузбијању ерозије на Ади Бојани. У Информацији је, поред осталог, сагледан експериментални пројекат хитних мјера на Ади од фебруара ове године. Тим поводом, констатовано је да је неопходно побољшати учинак привремених мјера за сљедећу сезону, имајућу у виду да је напер имао функцију у задржавању насутог пијеска као дијела пројекта хитних мјера у јуну ове године, али да је неопходно анализирати геодетске снимке како би се дало коначно мишљење на ефикасност тих мјера за очување плаже источно од напера. У оквиру припреме плаже на Ади Бојани за сљедећу сезону прије предстојећег зимског периода, као алтернативна, могу се примијенити релативно једноставна рјешења као што је изградња вјештачких дина од доступног пијеска на Ади, на позицији испред бунгалова, који би штитили објекте од мора, као и временом послужили за природну прихрану плаже усљед дејства вјетра и таласа. У том контексту, Влада је донијела више закључака којима су надлежне институције задужене да спроведу конкретне мјере у циљу сузбијању ерозије на Ади Бојани.
Влада је усвојила и Информацију о уступању преосталог депонованог материјала с ушћа за ревитализацију плаже на Ади Бојани. Тим поводом, Влада је прихватила Споразум између Управе за воде и Јавног предузећа за управљање морским добром Црне Горе о уступању преосталих количина депонованог материјала с ушћа за реализацију дугорочних мјера ревитализације плаже на Ади Бојани.
Усвојена је Информација о Фонду за подстицање плурализма и разноврсности медија. Увођењем Фонда се гарантује транспарентно финансирање интернет публикација и штампаних медија на основу чега им се омогућава да пруже широк спектар плуралистичких информација и различитих садржаја са пуном независношћу од утицаја и притисака. Законом је предвиђено да се Фонд финансира из буџета Црне Горе у фиксном износу од најмање 0,09% бруто домаћег производа. Тим поводом, задужено је Министарство финансија и социјалног старања да за ову намјену обезбиједи износ од 344.037,58 еура.
Влада је усвојила Информацију о регулисању обавеза према “Црногорском опертору тржишта електричне енергије-Подгорица” доо и донијела Одлуку о додјели буџетских средстава за подстицање производње електричне енергије из обновљивих извора и високоефикасне когенерације.
Усвојен је и Извјештај о раду Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија за период од 4. јуна до 4. октобра 2021. године. Комисија је у извјештајном периоду утврдила да ће приоритет у раду бити најтежи и најозбиљнији случајеви напада на новинаре и њихову имовину, као и они којима у скоријој будућности пријети застара, а који су били предмет рада претходних сазива Комисије. Такође, поред ових случајева, Комисија се приоритетно бави новоформираним предметима у вези напада на представнике медија. Комисија је у извјештајном периоду од 4. јуна до 4. октобра 2021. године обрадила девет предмета напада на новинаре из своје надлежности на штету седам новинара и новинарки. Од тога, пет напада догодило се у 2021. години, а четири у ранијем периоду.