- Влада Црне Горе
46. сједница Владе Црне Горе - 12.11.2021. године
46. сједница Владе Црне Горе - 12.11.2021. године
Влада Црне Горе је, на 46. сједници одржаној 12. новембра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог фискалне стратегије за период 2021-2024 године. Полазећи од идентификованих изазова који стоје пред Црном Гором на путу одрживог раста и развоја, а уважавајући пет принципа на којима се темељи рад Владе (“владавина права и једнаке шансе“, “здраве финансије и економски развој“, “здравље и здрава животна средина“, “образовање и друштво засновано на знању“ и “дигитално друштво“), дефинисан је стратешки циљ економске политике Црне Горе: „остварење паметног, одрживог и инклузивног економског раста који ће допринијети унапређењу квалитета живота свих њених грађана“.
Фискална политика као главни инструмент економске политике, у периоду 2021-2024. године биће усмјерена на стварање услова за макроекономску стабилност и фискалну одрживост, како би се у условима постепеног економског опоравка након пандемије, обезбиједила дугорочна одрживост јавних финансија Црне Горе и пружила пуна подршка економском расту. У вези са наведеним, ефекти се огледају у смањењу дефицита јавних финансија на кратак рок, уз континуирани раст буџетских прихода, оптимизацију текуће буџетске потрошње и повећање средстава за спровођење капиталних пројеката, што ће допринијети постизању динамичних стопа економског раста од просјечно преко 5% у периоду 2022-2024. године уз раст запослености и зарада.
Фискалну одрживост у највећој мјери детерминишу пореска политика и политика управљања расходима. У дијелу пореске политке акценат ће бити на свеобухватној реформи пореског система у циљу проширења пореске базе, чиме би се створили услови за генерисање нових извора прихода кроз прије свега:
- смањење пореског оптерећења на рад и субвенционисање новог запошљавања како би се створио основ за отварање нових радних мјеста и унапређење стандарда запослених, посебно оних са најнижим примањима;
- увођење прогресивног опорезивања дохотка и добити;
- опорезивање по високој стопи непријављене имовине и одузимање нелегално стечене имовине;
- измјену акцизне политике кроз повећање висине акциза на производе који негативно утичу на здравље становништа и коришћење прихода остварених по том основу за финансирање здравственог система;
- имплементацију новог законског рјешења у области приређивања игара на срећу и
- смањење „сиве економије“ у циљу омогућавања фер тржишне утакмице односно сузбијања нелојалне конкуренције.
Када је у питању управљање јавном потрошњом стратегија политике у средњем року заснива се на:
- рационализацији „непродуктивне потрошње“;
- повећању издвајања за капиталне и развојне пројекте чијом се имплементацијом генерише нова вриједност и подстиче економски раст и
- оптимизацији државне управе кроз стварање услова за смањење броја запослених и одговорно управљање фондом зарада.
Влада је утврдила Приједлог закона о буџету Црне Горе за 2022. годину. Циљеви буџета за 2022. годину су: одржив и инклузиван раст, повећање животног стандарда грађана, унапређење пословног и инвестиционог амбијента, смањење сиве економије, издашнија социјална давања и изградња нове јавне инфраструктуре.
Буџет за наредну годину темељи се на пројекцији БДП-а од 5.3 милијарде еура, приходу од туризма на нивоу из 2019. године (1 милијарда еура) и потпуном опоравку економске активности на нивоу прије кризе изазване COVID-19. Планирано је повећање издавања за капиталне пројекте, додатно повећање плата за здравствене раднике, значајан раст издавања за пољопривреду и увођење пореских олакшица за пољопривреднике, као и повећање издвајања за социјална давања. Буџетом је планирана имплементација једног од кључних Владиних реформских програма – ЕВРОПА САД којим је, између осталог, предвиђено повећање минималне нето зараде на 450, а просјечне на 700 еура, укидање доприноса за здравство и праведније опорезивање.
Примици у износу од 2,465,692,867.24 еура се распоређују на:
- текући буџет 1,016,891,583.48 еура
- резерве 43,150,000.00 еура
- буџет државних фондова 828,157,697.38 еура
- капитални буџет 248,305,989.86 еура
- трансакције финансирања издатака 329,187,596.52 еура.
Предлогом закона средства Капиталног буџета планирана су укупном износу од 248.305.989,86 еура, од чега је Управи за саобраћај намијењен износ од 145.510.000,00 еура, док је Управи јавних радова опредијељено 102.795.989,86 еура. Од укупних средстава предвиђених Капиталним буџетом, износ од 202.282.989,86 еура, односно 81,45 %, односи се на већ уговорене пројекте (укључујући и аутопут) док је износ од 46.023.000,00 еура односно 18,53 %, предвиђен за почетак активности на пројектима из надлежности Управе јавних радова и Управе за саобаћај. Такође, од укупно 300 капиталних пројеката, нових пројеката је 137 или 46,91 %, док је број започетих пројеката у претходном периоду 163 или 55,82 %.
Ради усклађивања са Буџетом за 2022. годину, а у циљу реализације планираних реформи, нарочито програма ЕВРОПА САД, Влада је утврдила више предлога закона и то о: обавезном здравственом осигурању, порезу на подизање готовог новца са пословног рачуна, репрограму пореског потраживања, измјенама и допунама Закона о акцизама, измјенама и допунама Закона о порезу на доходак физичких лица, измјенама и допуни Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање, измјени Закона о обједињеној регистрацији и систему извјештавања о обрачуну и наплати пореза и доприноса, измјенама и допунама Закона о раду, измјени Закона о зарадама запослених у јавном сектору, измјенама Закона о култури, измјени Закона о Центру за обуку у судству и државном тужилаштву, измјени Закона о спрјечавању корупције, измјени Закона о сарадњи Црне Горе са дијаспором – исељеницима и измјени Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.
У том контексту утврђен је Предлог одлуке о задуживању Црне Горе за 2022. годину и Предлог листе приоритетних капиталних пројеката који се финансирају из капиталног буџета Црне Горе у 2022. години са Информацијом.
Влада је, на предлог Савјета за сагледавање епидемиолошке ситуације усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 и њеног утицаја на економско стање у Црној Гори, донијела је Одлуку о измјенама и допуни Одлуке о предузимању привремених мјера усљед појаве епидемије заразне болести COVID-19 од већег епидемиолошког значаја. Нове мјере примјењиваће се од 15. до 30. новембра 2021. године.
Влада је усвојила Информацију о потреби обезбјеђивања додатних финансијских средстава ЗУ Апотеке Црне Горе Монтефарм за спровођење поступка проширења плана јавних набавки љекова и медицинског потрошног материјала. У Информацији се, поред осталог, истиче да поједине здравствене установе, у првом реду COVID болнице, приликом достављања потребних количина љекова и медицинских средстава, нијесу биле у могућности да уклопе стварне потребе у финансијске оквире дате Нацртом буџета Фонда за 2021. годину, јер у тренутку исказивања потреба за финансијским средствима нијесу могли предвидјети развој епидемиолошке ситуације и повећану потрошњу љекова и медицинских средстава, као и личне заштитне опреме. Тим поводом, Влада је дала сагласност на проширење Плана јавних набавки љекова ЗУ Апотеке Црне Горе Монтефарм и потрошног медицинског материјала у укупном износу од 43.160.051,04 еура.
Влада је усвојила и Информацију о потреби потписивања Протокола 16 уз Европску конвенцију о заштиту људских права и основних слобода.