- Влада Црне Горе
47. сједница Владе Црне Горе - 17.11.2021. године
47. сједница Владе Црне Горе - 17.11.2021. године
Влада Црне Горе је, на 47. сједници одржаној 17. новембра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, размотрила и усвојила Мапу пута испуњења преосталих обавеза у односу на привремено затворено преговарачко поглавље 30 – Вањски односи. У документу је представљено поглавље по свим областима које га чине, кључни изазови који су преостали, препоруке из Извјештаја Европске комисије о Црној Гори за 2021. годину, као и хоризонтална веза са другим поглављима и кластерима у односу на ревидирану методологију преговора. Преговарачко поглавље 30 се односи на заједничку трговинску политику ЕУ, билатералне споразуме с трећим земљама, као и развојну политику и хуманитарну помоћ. Правна тековина за ово поглавље највећим дијелом се састоји од директно примјењивог законодавства Европске уније, које углавном произлази из вишестраних и двостраних обавеза Уније у подручју трговине, као и из великог броја аутономних трговинских мјера. Кључни изазов за Црну Гору у поглављу 30 односи се на јачање административних капацитета, с обзиром на то да је око 1/4 од укупне правне тековине ЕУ у оквиру овог поглавља. Даље усаглашавање у поменутим областима допринијеће усаглашавању црногорске легислативе са најбољом међународном праксом, као и унапређењу инвестиционог амбијента. Црна Гора мора јачати капацитете за учествовање у развојној и хуманитарној помоћи, као и из подручја извозних кредита и режима спољне трговине контролисаном робом. Такође, треба да настави с јачањем административних капацитета служби које су задужене за питања у вези CEFTA Споразума и Свјетске трговинске организације (СТО).
Донијете су одлуке о образовању радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за области правне тековине Европске уније које се односе на преговарачка поглавља 25 – Наука и истраживање и 26 – Образовање и култура. Састав радних група је прилагођен новим околностима и кадровским промјенама до којих је дошло након формирања новог састава Владе Црне Горе, као и околностима насталим након прихватања Нове методологије проширења.
У циљу спровођења Закона о безбједности хране и хармонизације националног законодавства са правном тековином Европске уније, Влада је донијела Уредбу о допуни Уредбе о коришћењу здравствених и нутритивних тврдњи приликом означавања, рекламирања и презентације хране, као и Уредбу о измјени максимално дозвољеним количинама контаминената у храни.
Влада је донијела Одлуку о изради Измјена и допуна Просторно - урбанистичког плана Општине Улцињ.
Имајући у виду да је општина Улцињ препозната као веома погодно подручје за експлоатацију соларне енергије, у претходном периоду је донијета Одлука о доношењу измјена и допуна ПУП-а, као и Одлука о давању у дугорочни закуп државног земљишта на Бриској гори и закључен Уговор о закупу, ради изградње соларне електене. Међутим, Влада је закључком од 4. марта ове године, због формалних недостатака у процедури доношења, као и због тога што је ПУП донешен без мишљења Агенције за заштиту животне средине у вези са пројектом изградње Соларне електране Бриска гора, ставила ван снаге Одлуку о доношењу измјена и допуна ПУП-а, јер је процијењено да је цјелисходније приступити изради новог Плана.
Циљ израде Измјена и допуна ПУП- је да се након свеобухватне анализе постојећег стања, препознавања проблема и анализе могућности за усмјеравање даљег просторног развоја створе плански предуслови за реализацију Уговора о закупу земљишта у државној својини, ради изградње соларне електране, што, у смислу поштовања принципа одрживог развоја, захтијева испуњавање три услова: еколошку подобност, економску исплативост и активну заштиту подручја. Измјенама и допунама ПУП-а треба створити планске предуслове за рјешавање кључних развојних проблема, нарочито за поједине сегменте као што су инфраструктура, са посебним нагласком на саобраћај и комуналну опремљеност, контролисан туристички развој, плански третман неформалних објеката, поштовање свих аспеката заштите животне средине и сл.
Такође, Влада је донијела Одлуку о одређивању руководиоца израде Измјена и допуна Просторно - урбанистичког плана Општине Улцињ и висини накнаде за руководиоца и стручни тим за израду Измјена и допуна Просторно - урбанистичког плана.
Влада је усвојила Информацију о активностима на реализацији пројеката обновљивих извора енергије. У Информацији се наводи да су до сада изграђена 34 нова објекта за производњу електричне енергије, и то: 32 мале хидроелектране (мХЕ ) и двије вјетроелектране, ВЕ Крново и ВЕ Можура. У овом мандату, усљед непоштовања обавеза предвиђених уговором, Влада је једнострано раскинула девет уговора о концесији, док је закључен један споразум о раскиду уговора. Такође, концесионар за изградњу мале хидроелектране „Виницка“ у Беранама је исказао спремност да отпочне процес преговора о закључивању споразума о раскиду Уговора, уз евентуални договор око обештећења. Наглашено је и да постоји снажан отпор становништва изградњи мХЕ на водотоцима Црња и Скрбуша (Речине). Министарство капиталних инвестиција, као орган надлежан за енергетику, прати реализацију рокова и обавеза из закључених уговора који су у директној вези са одлукама других надлежних органа, што, у великом броју случајева, не даје могућност комплетног прегледа свих активности, јер Министарство не може да цијени донијета акта улазећи у ингеренције других органа.
Уважавајући потребу да се у међуресорској сарадњи, уз располагање свим подацима, приступи рјешавању отворених питања, као и чињеницу да су покренути судски спорови који могу резултирати значајним новчаним обавезама Државе, што изискује хитно поступање, Влада је у циљу сагледавања цјелокупне ситуације везано за уговоре о концесији за изградњу малих хидроелектрана формирала Комисију са представницима релевантних институција, чија ће пресудна улога бити координација унутар система у циљу што ефикаснијег прикупљања података и чињеница ради исправног доношења коначних одлука.
Влада је усвојила Информацију о активностима на реализацији пројекта интензивне ревитализације електродистрибутивне мреже. Пројекти ревитализације средњенапонске (СН) и нисконапонске (НН) дистрибутивне мреже представљају најважније инвестиционе пројекте у електродистрибутивном систему Црне Горе и имају за циљ обезбјеђивање прописаног квалитета напајања за сеоска подручја и стварање предуслова за привредни раст на тим подручјима. ЦЕДИС је као Наручилац крајем 2018. године, расписао два тендерска поступка којим је покренута прва фаза пројеката. У том контексту, оцијењено је да се пројекат успјешно спроводи и да је у току реализација активности препознатих другом годином оба оквирна споразума. Одабрани извођач радова је Конзорцијум којег чине „Мезон“ д.о.о. Даниловград, „Рамел“ д.о.о. Никшић и „Electro team“ д.о.о. Будва.
Усвојена је Информација о спроведеним активностима у циљу давања концесије за коришћење воде из акумулације Отиловићи кроз изградњу мале хидроелектране и Концесиони акт за давање концесије за коришћење воде из акумулације Отиловићи за изградњу мале хидроелектране, са прилозима. Концесија за коришћење акумулације „Отиловићи“, ради изградње, одржавања и коришћења мХЕ у циљу производње електричне енергије биће дата Електропривреди Црне Горе, као акционарском друштву у којем Држава Црна Гора има већинско власништво. Концесионим актом је одређено да се концесија даје на период од 30 година, у складу са чланом 8 Закона о концесијама. Висина концесионе накнаде износи 6,5% од остварене годишње производње у мХЕ „Отиловићи“, с тим да тај износ не може бити мањи од 5,0% од планиране производње из техничко технолошког рјешења на који је дата сагласност. Накнада ће се плаћати у износу од 6,5% остварене годишње производње мХЕ , односно 5,0% планиране производње из техничко технолошког рјешења на које је дата сагласност, зависно који је од та два износа буде већи у датој години. Поменути проценти годишње производње се прерачунавају у новчани износ по просјечној цијени електричне енергије на берзи електричне енергије у години за коју се врши обрачун концесионе накнаде, и распоређује у државни и локални буџет на начин дефинисан законом.
Влада је усвојила Информацију о закључивању Протокола о донацији између Министарства одбране Црне Горе и Министарства одбране Краљевине Норвешке и прихватила текст Протокола.
Усвојена је Информација Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу о потреби успостављања система детаљне електронске евиденције доласка и одласка робе из Слободне зоне „Лука Бар“. Национални савјет у Информацији указује на потребу да се у најкраћем року успостави електронски систем евиденције свих роба које долазе и одлазе из Слободне зоне „Лука Бар“ који обухвата податке о купцима и продавцима роба (укључујући и препродају у магацину), врсту и тип робе, вријеме доласка и одласка, идентификационе ознаке превозног средства, назив шпедитера и локацију складиштења. До успостављања директног приступа подацима о стању у складиштима, потребно је да се најмање једном недјељно прикупљају подаци о стању акцизних роба у складиштима у Слободној зони, а посебно цигарета, дувана, папира и филтера за израду цигарета. Тим поводом, задужено је Министарство финансија и социјалног старања, Управа прихода и царина, да предузму све активности како би се омогућило успостављање система детаљне електронске евиденције доласка и одласка робе из Слободне зоне „Лука Бар“.
Влада је усвојила Инфромацију Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, са препоруком за објављивање документације у вези са употребом службеног авиона Владе Црне Горе Lear Jet 45, регистарске ознаке 40-MNE. У Информацији Национални савјет препоручује Влади Црне Горе да објави сву документацију везану за употребу службеног авиона, односно податке за све завршене летове, с обзиром на то да безбиједност штићених личности не може бити угрожена када је лет завршен. Тим поводом, задужен је Генерални секретаријат Владе да Агенцији за националну безбједност упути захтјев за достављање мишљења да ли постоје безбједносне препреке да се објаве ови подаци и да на основу достављеног мишљења Агенције, објави документацију у вези са употребом авиона.
Усвојена је Инфромација Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу о потреби ревизије рокова чувања регистратурске грађе. У Информацији Савјет препоручује Влади да наложи свим органима државне управе да, у року од мјесец дана, направе анализу да ли су државни органи поступали у складу са листама категорија регистратурске грађе и да ли су обезбиједили чување у складу са Законом, те да изврше ревизију рокова из Листа категорија регистратурске грађе и о свему извијесте Владу. Наиме, потреба за достављањем предметне препоруке произилази из чињенице да је Савјет у свом раду наилазио на препреке, јер му није могла бити достављена документација од стране државних органа, с обзиром на то да се иста није могла пронаћи или је уништена односно излучена. Такође, Савјет је нашао да су прописани рокови чувања регистратурске грађе кратки. Тим поводом задужено је Министарство просвјете, науке, културе и спорта и Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија, да у сарадњи са Државним архивом, до краја 2021. године, припреме и Влади доставе анализу рокова и начина чувања регистратурске грађе из Закона о архивској дјелатности.
Влада је усвојила Информацију о закључивању Споразума између Министарства просвјете, науке, културе и спорта Црне Горе и Националне ваздухопловне и свемирске администрације Сједињених Америчких Држава о сарадњи на Програму GLOBE и прихватила текст Споразума. Циљ Програма Глобално учење и опажање за добробит животне средине (GLOBE) је да повећа свијест ученика широм свијета о глобалној животној средини, допринесе повећаном научном разумијевању планете Земље и подржи већа достигнућа ученика у науци и математици. Планиране активности подразумијевају учешће Министарства у идентификовању црногорских школа које ће учествовати у Програму, осигура да црногорске одабране школе врше GLOBE еколошка мјерења, подносе извјештаје о подацима, примају и користе глобалне еколошке слике које су резултат тога, користећи образовне материјале на основу смјерница наставника обучених да воде овај Програм.
Усвојена је Информација у вези Предлога програма за борбу против HIV/AIDS - а за период од 2021. до 2023. године са Акционим планом за 2021 - 2022. годину и донијет Програм са Акционим планом за 2021 - 2022. годину. Програм за борбу против HIV/AIDS обухвата медицинске, јавноздравствене, едукативне и мјере друштвене заједнице, узимајући у обзир образовна, етичка и правна начела, социјалне и економске факторе, важност сарадње различитих партнера, како би се успоставило координисано синергијско учествовање свих сегмената друштва у сузбијању, спрјечавању, дијагностици и лијечењу HIV/AIDS-а. Програмом је обухваћено и учешће здравствених установа у превенцији инфекције јачањем мјера добровољног и повјерљивог савјетовања и тестирања на HIV, као и јачање надзора над HIV инфекцијом, што подразумијева квалитетније прикупљање података за мониторинг и евалуацију свеукупног националног одговора на HIV. С обзиром на то да је Црна Гора земља са ниском стопом инфекције HIV-ом међу општом популацијом, превентивне мјере садржане у Програму се првенствено односе на промоцију и усвајање протективног понашања међу кључним популацијским групама. Усвојени Програм је подијељен на пет програмских области, које предвиђају укупно 68 активности. За имплементацију Акционог плана за период 2021-2022. годину, који је саставни дио Програма, потребна су новчана средства у износу од 2.119.481,65 еура, која су обезбијеђена дијелом из буџета, а дијелом из донација.
Влада је усвојила Информацију о стању, оболијевању и активностима за превенцију и контролу малигних болести у Црној Гори. У Информацији се наводи да у Црној Гори још увијек није могуће пратити трендове оболијевања и умирања од малигних болести, јер се са регистрацијом рака почело тек 2013. године, када је основан Регистар за малигне неоплазме. Међутим, прикупљање података и њихова валидација су и данас проблем јер се није улагало у тај регистар, тако да је до сада завршен само један извјештај, за почетну 2013. годину. И поред тога, Међународна агенција за истраживање рака у Lionu – IARC је на основу првих публикованих, али висококвалитетних података, извршила процјене за Црну Гору, по којима се за 2020. годину претпоставља да су се десила 3.184 новообољела случаја рака и да је умрло 1.765 особа од малигних болести, што значи да су малигне болести други најчешћи узрок умирања, после кардиоваскуларних обољења.
Контрола рака има за циљ да се тренд пораста успори и да се смање стопе оболијевања и умирања, а то се може постићи кроз примарну превенцију (спречавање малигних болести), секундарну превенцију (рано откривање малигне болести, тј. скрининзи рака дојке, дебелог цријева и грлића материце), оптимално лијечење, рехабилитацију, као и палијативно збрињавање обољелих код узнапредовале болести која се више не може узрочно лијечити. На сједници је закључено да се неминовно мора приступити међусекторским активностима и предузимању мјера за спровођење програма скрининга рака дебелог цријева, рака дојке, рака грлића материце, као и унапређењу квалитета Регистра за малигне неоплазме, а Министарство здравља је задужено да започне са овим активностима.
Влада је усвојила Информацију у вези Акционог плана за спровођење Стратегије заштите и унапређења менталног здравља у Црној Гори за период од 2021. до 2023. године и донијела Акциони план. У Информацији се наводи да су поремећаји менталног здравља један од највећих изазова јавног здравља, мјерено преваленцом, оптерећењем болести и инвалидитетом. Терет поремећаја менталног здравља наставља да расте, са значајним утицајем на здравље, кључна социјална и људска права и економске посљедице у свим земљама свијета. Кључни циљ Стратегије заштите и унапређења менталног здравља у Црној Гори 2019 – 2023 је унаприједити ментално здравље популације и смањити терет менталних обољења у популацији, са посебним фокусом на ризичне и рањиве групе. За реализацију активности из Акционог плана предвиђен је износ од 6 232 508.43 еура, који ће бити обезбијеђена из буџета Црне Горе и донација.
Прихваћен је Предлог Министарства одбране за уступање Управи за катастар и државну имовину, на управљање, непокретности која представља бивше војно одмаралиште „Валданос“ у Улцињу.