- Влада Црне Горе
48. сједница Владе Црне Горе - 26.11.2021. године
48. сједница Владе Црне Горе - 26.11.2021. године
Влада Црне Горе је, на 48. сједници одржаној 26. новембра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о превозу опасних материја. Како је истакнуто у расправи, нормативно уређење и унапређење дјелатности превоза опасних материја, као дијела система безбједности, представља још један корак ка усаглашавању са политиком ЕУ у овој области, што је у интересу државе, јер се на тај начин појачава одговорност свих субјеката у превозу опасних материја и стварају претпоставке за њиховим непосредним ангажовањем у свим условима. Иновираним одредбама успостављају се стандарди за све субјекте који се баве дјелатношћу превоза опасних материја, што доводи до подизања степена опште безбједности у Црној Гори. Закон је, уз примјену уставних принципа о међународним односима, усклађен и са међународним уговорима из ове области што укључује и новине које су у међувремену предвиђене у тим уговорима и реструктуираним техничким прописима и прилозима. Тако су створене неопходне претпоставке како за непосредну примјену међународних уговора, тако и за ефективну примену Закона у цјелини.
Донијет је Ажурирани кадровски план органа државне управе и служби Владе Црне Горе за 2021. годину. Након ажурирања података, Кадровским планом је предвиђено укупно 6713 систематизованих радних мјеста. Укупан број запослених је 4658, од чега на неодређено вријеме 4175, а на одређено 483 извршилаца. У току 2021. године планирано је запошљавање 327 државних службеника, од чега 95 на неодређено вријеме и 232 на одређено вријеме. Такође, планирано је запошљавање 36 приправника од чега 29 са високим образовањем и 7 приправника са средњим образовањем. У току је поступак стављања на располагање 8 службеника Управи за кадрове за потребе интерног тржишта рада, док ће 13 службеника испунити услов за одлазак у пензију. Поступак израде Кадровског плана за 2021. годину, спроведен је кроз модернизовану Централну кадровску евиденцију, што ће омогућити квалитетније праћење реализације Кадровског плана тако да ће бити у сваком тренутку могуће извјештавање о покренутим и реализованим поступцима запошљавања по звањима, нивоима, категоријама и трајању радног односа, као и поступцима који нијесу реализовани у текућој календарској години.
Влада је донијела одлуке о образовању радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији за области правне тековине Европске уније која се односи на преговарачка поглавља 11 – Пољопривреда и рурални развој, 12 – Безбједност хране, ветеринарство и фитосанитарни надзор и 13 – Рибарство. Састав радних група је прилагођен кадровским промјенама које су наступиле формирањем нове Владе, као и околностима насталим након прихватања Нове методологије проширења и потреби да се у пуном капацитету одговори на преостале обавезе из преговарачког процеса.
Донијета је Одлука о образовању Савјета за праћење спровођења Стратегије реформе правосуђа 2019-2022. године. Задаци Савјета су, између осталог, организовање и синхронизација активности надлежних институција у спровођењу активности предвиђених Стратегијом реформе правосуђа 2019-2022. године и Акционим планом, праћење приоритета, динамике и рокова реализације, оцјењивање постигнутих резултата у имплементацији Акционог плана, као и оцјењивање рационализације утрошка буџетских средстава и средстава из других извора опредијељених за реализацију Акционог плана.
Влада је донијела Акциони план за 2021. за спровођење Стратегије информисања јавности о приступању Црне Горе ЕУ 2019 – 2022. године и усвојила Извјештај о спровођењу Акционог плана у 2020. години.
Донијета је Одлука о престанку важења Одлуке о изради Урбанистичког пројекта „Туристичка зона Лепетане“, општина Тиват. Анализом простора обухваћеног Пројектом, током израде Нацрта, оцијењено је да је овај простор најцјелисходније сагледати у оквиру Измјена и допуна Просторно-урбанистичког плана Тиват, чија израда ће услиједити у наредном периоду.
Влада је донијела Одлуку о престанку важења Одлуке о изради Детаљног урбанистичког плана „Лепетане”, Општина Тиват. Након анализе примједби које су дате на нацрт ДУП-а Лепетане констатовано је да су кључна питања Плана рјешавање проблема отпадних вода, као и да Јавно предузеће водовод и канализација Тиват није прихватило рјешење које даје плански документ, а које је у складу са планом шире територијалне цјелине, и није дало услове и смјернице које би омогућиле завршетак планског документа.
Донијет је Национални програм за олакшице у ваздушном саобраћају. Обавеза доношења Националног програма на међународном нивоу је прописана Конвенцијом о међународном цивилном ваздухопловству, док је у домаћем законодавном оквиру прописана Законом о ваздушном саобраћају. Досадашња верзија Националног програма за олакшце садржала је стандарде и препоручену праксу који су застарјели или су се у међувремену промијенили, а сама структура Програма није омогућавала адекватну имплементацију наведених стандарда, због непостојања јасног дефинисања обавезе свих надлежних органа учесника у процесу олакшица у ваздушном саобраћају. У дискусији је наглашено да је основни циљ доношења Програма поједноставити процедуре и документацију који се односе на кретање ваздухоплова, посаде, путника, робе, терета и поште на начин како би се убрзале аеродромске процедуре и у највећој могућој мјери смањио број докумената користећи информациону технологију, а истовремено и постигла одговарајућа усклађеност с међународним и националним прописима.
Влада је усвојила Информацију Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу у односу на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама и Предлог закона о заштити пословне тајне. У Информацији се препоручује Влади да размотри могућности за додатно унапређење одредби Предлога закона о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама и одредби Предлога закона о заштити пословне тајне, са циљем прецизирања ограничења која се односе на пословне, пореске и царинске тајне, као и интелектуалну својину, која могу значајно отежати рад истраживачких новинара и невладиних организација и учешће јавности у борби против корупције. Прихватајући препоруку Савјета, Влада је задужила Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија, да у сарадњи са Министарством економског развоја, спроведе додатне консултације са представницима НВО сектора и другим заинтересованим странама, у циљу унапређења одредби наведених предлога закона.
Усвојена је Информација о Допуни 1 Финансијског споразума између Владе Црне Горе и Европске комисије о Годишњем акционом програму за Црну Гору за 2019. годину, с Предлогом допуне 1 Споразума. Циљ овог програма је пружање подршке Црној Гори у суочавању са посљедицама епидемије кроз буџетску подршку намијењену најрањивијим друштвеним и економским субјектима, као и хоризонтална подршка кроз Инструмент за европску интеграцију. Влада је прихватила Допуну којом је, усљед објективних околности и потребе да се што адекватније одговори изазовима изазваним ширњем вируса COVID-19, Програм модификован у циљу измјене начина управљања дијелом средстава у оквиру акције Инструмент за европску интеграцију, односно промјеном са директног управљања (додјеле грантова) на коришћење средстава за уговор о услугама и уговоре са међународним организацијама. Такође, измјене Споразума укључују и корекције у формулацији циљева и резултата акције, како би се омогућило да се интервенције у области здравства и током ванредних ситуација финансирају у оквиру Инструмента за европске интеграције, те како би се јасно приказао износ суфинансирања обезбијеђен од стране међународних организација.
Влада је усвојила Информацију о потреби закључивања Споразума између Европске уније и Црне Горе о учешћу Црне Горе у програму Креативна Европа (2021-2027) и прихватила текст Споразума. Креативна Европа је најзначајнији европски фонд за остваривање финансијске подршке у култури и унапређивање сарадње између културних институција и организација широм Европе, па самим тим и прилика да црногорске установе културе, националне и локалне, невладине и друге организације културе остваре финансијску подршку Европске уније за реализацију међународних пројеката културне сарадње. Циљ програма Креативна Европа је пружање директне финансијске подршке институцијама и организацијама које се баве културном, креативном и аудивизуелном дјелатношћу у виду бесповратних грантова који функционишу по принципу суфинансирања. Црна Гора је учествовала у претходној финансијској перспективи програма, чиме је постала пуноправна чланица најзначајнијег фонда ЕУ за подршку пројектима из области културе.
Усвојена је Информација о закључивању Међународног споразума између Европске Уније и Црне Горе о учешц́у Црне Горе у програму Уније „Хоризонт Европа” - Оквирни програм за истраживање и иновације и прихваћен текст Споразума. У питању је до сада најамбициознији оквирни програм за истраживање и иновације у Европи и највећи транснационални програм такве врсте у свијету са буџетом од 95,5 милијарди еура. Учешће у програму „Хоризонт Европа” је главни елемент поглавља 25 - Наука и истраживање. Споразумом се прецизирају услови учешћа у програму, чиме ће Црна Гора добити статус земље придружене програму (Associated country). Институцијама из Црне Горе се омогућава аплицирање за добијање средстава за истраживачке и иновационе пројекте, повезивање истраживачких тимова из више земаља, повећање мобилности истраживача, подстицање научне сарадње истраживача из истих или сродних области истраживања, као и привредних субјеката из ЕУ и свијета. Истраживачима из Црне Горе биће омогућен рад у истраживачким центрима и институтима у ЕУ, коришћење савремених лабораторија и технологија, размјена знања и искустава кроз заједничке истраживачке пројекте, као и усавршавање докторанада ангажованих на пројектима.
Влада је усвојила Информацију о обезбјеђивању средстава из Текуће резерве за реализацију обавеза из Споразума о обезбјеђивању средстава за рјешавање стамбених потреба запослених у просвјети, СЗ „Солидарно“. Тим поводом, Влада је одобрила преусмјеравање 250.000,00 еура из Текуће резерве на потрошачку јединицу Министарство просвјете, науке, културе и спорта, за потребе реализације Споразума.
Усвојена је Информација о примјени Закона о територијалној организацији Црне Горе и стварању услова за коришћење Регистра кућних бројева, улица и тргова – Адресног регистра. На основу прикупљених података од јединица локалне самоуправе, у Информацији је констатовано да су све јединице локалне самоуправе испуниле обавезу да донесу одлуке о привременом одређивању назива насеља, улица и тргова на територији јединице локалне самоуправе. Од укупно 25 јединица локалне самоуправе, њих 10 реализовало је све законске обавезе које се односе на одређивање бројева за означавање стамбених и пословних зграда и постављања табли са називима насеља, улица и тргова и бројева стамбених и пословних зграда, док је код 15 јединица локалне самоуправе статус реализације ових обавеза дјелимичан.
С тим у вези, препоручено је Пријестоници Цетиње и општинама Будва, Котор, Никшић, Петњица, Беране, Бар, Колашин, Тиват, Плав, Гусиње, Андријевица, Улцињ, Тузи и Жабљак да у најкраћем року, а најкасније до краја 2021. године, заврше преостале обавезе и о томе повратно информишу Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија. Министарство је задужено да, уколико јединице локалне самоуправе не испоштују препоручене рокове, покрене прекршајни поступак против одговорних лица.
Влада је усвојила Информацију о организацији завршних догађаја предсједавања Црне Горе Централно-европском иницијативом (CEI) - Самита предсједника влада и Комитета националних координатора. У оквиру двогодишњег предсједавања Иницијативом, Црна Гора ће бити домаћин завршних догађаја: Самита предсједника влада држава чланица CEI и састанка Комитета националних координатора CEI. Домаћин Самита је предсједник Владе Црне Горе, а дискусија ће бити посвећена одрживом развоју региона и европској перспективи земаља Западног Балкана. Истакнуто је да ће Самит, који ће окупити шефове делегација 17 земаља CEI и специјалне госте предсједавања (високе званичнике из Европске комисије, Регионалне канцеларије СЗО за Европу и Европске банке за обнову и развој) бити прилика за потврђивање значајне улоге регионалних организација и координисаног мултилатералног дјеловања за обезбјеђивање социо-економског опоравка региона.
Такође, на маргинама Самита, у организацији црногорског предсједавања и Свјетске здравствене организације (СЗО), биће одржан и састанак земаља Западног Балкана које су чланице CEI. На састанку се очекује усвајање Мапе пута за здравље и благостање на Западном Балкану 2021 - 2025.
Влада је размотрила Предлог закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе који је Скупштини Црне Горе поднио посланик Марко Милачић. С тим у вези, Влада је закључила да Скупштини Црне Горе достави Мишљење у коме су разлози за измјену Кривичног законика, ради боље заштите новинара и других службених лица, оцијењени оправданим, имајући у виду високо мјесто које на скали вриједности заузимају слобода медија и слобода изражавања у сваком демократском друштву.