- Влада Црне Горе
52. сједница Владе Црне Горе - 23.12.2021.
52. сједница Владе Црне Горе - 23.12.2021.
Влада Црне Горе је, на 52. сједници одржаној 23. децембра 2021. године којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, усвојила Информацију о статусу реализације пројекта аутопута Бар-Бољаре. Информација садржи статистичке податке о степену готовости радова на свим дионицама аутопута од Смоковца до Матешева.
Утврђен је Предлог закона о мјерама сигурности приликом истраживања и производње угљоводоника у подморју. Законом се уређује ова област тако што се јасније дефинишу овлашчења државаних органа, као и дужности концесионара приликом извођења операција истраживања и производње угљоводоника. Предложеним рјешењем се омогућава већа и боља контрола државе над извођењем операција истраживања и производње угљоводоника од стране концесионара, а тиме и већа сигурност операција. Такође прописује се минимум захтјева за спречавање великих несрећа током извођења операција истраживања и производње у подморју, као и за ограничавање посљедица несрећа. Доношењем овог Закона испуњава се и обавеза која је преузета у поступку преговарања са ЕУ.
Влада је утврдила Предлог закона о измјенама и допунама Закона о овјери потписа, рукописа и преписа. Измјенама Закона приступило се због потребе усаглашавања са Законом о електронском документу. Предложеним одредбама прописана је електронска овјера докумената квалификованим електронским потписом или печатом која ће бити бржа и ефикаснија за закониту електронску комуникацију између правних и физичких лица и институција. Циљ доношења овог Закона је унапређење пословног амбијента и развој електронских услуга, што ће резултирати бољом услугом за грађане и привреду.
Утврђен је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о порезу на кафу. Основни разлози за измјену овог Закона произилазе из потребе осигурања равноправног правног статуса за произвођаче и увознике кафе, заснованог на принципима конкурентности и правичности за све учеснике у промету наведеним производом. С тим у вези, одредбама наведеног Закона предлаже се измјена висине пореза за пржену и непржену кафу чиме ће се у крајњем допринијети регулисању цјелокупног тржишта кафе и бољој наплати прихода по овом основу. Прописана висина пореза за непржену кафу би умјесто 1,00 еура/кг износила 0,80 еура/кг, док би за пржену кафу, умјесто постојеће висине пореза од 0,80 еура по килограму, она износила 1,00 еуро по једном килограму нето масе тог производа.
Влада је донијела Уредбу о Царинској тарифи за 2022. годину, којом се усклађује висина царинских стопа са обавезама преузетим у оквиру Свјетске трговинске организације и другим међународним уговорима које је закључила Црна Гора. Основне измјене у Царинској тарифи за 2022. годину односе се на смањење царинских стопа и измјену номенклатуре. Уредбом су обухваћене све измјене које се односе на царинске стопе утврђене споразумима о слободној трговини или другим међународним споразумима везаним за размјену роба (СТО, ССП, EFTA, Русија, Украјина, CEFTA и Турска), чиме се добило кодификовано рјешење које ће олакшати пословање привредницима који се баве спољном трговином.
Донијета је Одлуку о годишњем плану званичне статистике за 2022. годину. Планом је предвиђена реализација 205 статистичка истраживања подијељених у четири домена: демографија и социјалне статистике (59), економске статистике (81), секторске статистике (57) и животна средина и вишедоменске статистике (8). Од укупног броја планираних статистичких истраживања 159 (или 78%) ће се реализовати од стране Управе за статистику, као главног носиоца и дисеминатора статистичких података, док ће 46 (или 22%) планираних активности реализовати други произвођачи званичне статистике. Реализација Годишњег плана ће омогућити свеобухватност статистичких истраживања званичне статистике, хармонизацију и прилагођавање са ЕУ методологијама и стандардима, праћење и мјерење података и информација о економским, демографским и друштвеним појавама, као и појавама из области радне и животне средине у Црној Гори, као и кохерентност и упоредивост резултата званичне статистике на националном и међународном нивоу.
Влада је донијела Одлуку о измјенама и допунама Одлуке о оснивању Друштва за производњу, промет роба и услуга ”Montenegro Бонус“ друштво са ограниченом одговорношћу, Цетиње. Главни повод за измјене оснивачког акта „Монтенегро бонуса“ је враћање надлежности доношења статута Друштва Влади као једином оснивачу и стопрецентном власнику капитала, као и прописивање нове норме којом оснивач резервише за себе право одобрења правног посла са елементима личног интереса који закључује Друштво, како би се у будућности спријечили штетни и могуће коруптивни уговори. Постојећим оснивачким актом Влада је пренијела право доношења статута друштва на Одбор директора, чиме је она као оснивач изгубила најзначајнији инстумент контроле управљања процесима у привредном друштву, и инстумент регулисања унутрашње организације и односа у оквиру самог привредног друштва, што се у досадашњој пракси показало веома штетним.
Донијета је Одлука о измјенама Одлуке о оснивању Друштва са ограниченом одговорношћу ,,Project-Consulting“- Подгорица. Измјенама Одлуке се приступило ради обезбјеђивања скраћене процедуре и ефикасности у именовању органа Друштва, како би Влади Црне Горе, као његовом оснивачу и стопроцентном власнику, припала искључива надлежност да предлаже и именује чланове Одбора директора.
Влада је донијела и одлуке о измјенама: Статута Друштва са ограниченом одговорношћу за транспорт путника и робе у ваздушном саобраћају „ToMontenegro“, Статута Друштва са ограниченом одговорношћу „Радио-дифузни центар”- Подгорица и Статута Друштва са ограниченом одговорношћу „Monte пут“ из Подгорице.
Усвојена је Информација о сарадњи Црне Горе са државама Европе. У циљу припреме концизног прегледа, Информација обухвата вањскополитичке активности кључних спроводилаца вањске политике на државном нивоу – предсједника Црне Горе, предсједника Скупштине, предсједника Владе, потпредсједника Владе, те министра вањских послова. Додатно, Информација наводи и билатералне (одлазне и долазне) посјете ресорних министара. Имајући у виду да је Црна Гора и географски и културолошки дио Европе, а да је ЕУ интеграција кључни вањскополитички приоритет и стратешко опредјељење Владе, континуирана билатерална подршка земаља чланица ЕУ нашем интеграционом процесу, како у политичком, тако и техничком, односно експертском домену, с посебним фокусом на пренос знања у најзахтјевнијим преговарачким поглављима оцијењена је изузетно значајном. Унапређење билатералних односа са државама Европе у свим областима и интензивирање политичког дијалога на највишем и високом нивоу су кључни за даљу вањскополитичку афирмацију Црне Горе и остваривање вањскополитичких приоритета – приступање Европској унији, посвећеност испуњавању обавеза које проистичу из чланства у НАТО-у и снажење регионалне сарадње.
Влада је усвојила Информацију о захтјеву Eni Montenegro BV, Холандија и Novatek Montenegro BV, Холандија за продужње првог периода истраживања из Уговора о концесији за производњу угљоводоника за блокове 4118-4; 4118-5; 4118-9; 4118-10. У Информацији се наводи да су потешкоће оперативне и геолошке природе на које се наишло у току процеса бушења, а које су изван разумне и предвидљиве контроле концесионара, узроковале оперативна кашњења од више од четири мјесеца. Имајући у виду наведено, захтјеви концесионара за продужење првог Периода истраживања су оцијењени оправданим и исти се могу прихватити као проблеми настали током истраживања, који се нијесу могли предвидјети, избјећи или отклонити. У том смислу, Влада је одобрила продужење првог Периода истраживања и Фазе истраживања из Уговора за период од шест мјесеци.
Донијета је Стратегија дигиталне трансформације Црне Горе 2022-2026 са Акционим планом за 2022-2023.годину. Стратегија представља развојни оквир којим се дефинишу предуслови и иницијативе потребне за брзу адаптацију у све комплексније дигитално окружење, те агилан и проактиван развој дигиталне Црне Горе. Стратегија дигиталне трансформације се односи на све дјелове црногорског друштва – државну управу, локалну управу и шири јавни сектор, привреду, академску заједницу, научну заједницу, НВО и цивилно друштво. Изазови у дигиталној трансформацији Црне Горе адресирани су кроз два стратешка циља која осликавају дигиталну стварности и даље се каналишу у оквиру седам оперативних циљева кроз приоритетне области односно групе активности у циљу постизања жељеног напретка. Први стратешки циљ ставља фокус на унапређење капацитета и способности за дигиталну трансформацију, а други на јачање дигиталне свијести црногорског друштва и дигиталне конкурентности ICT сектора.
Влада је усвојила Информацију о успостављању Одјељења за ревизију информационих система, са освртом на досадашње активности. Имајући у виду да је Одјељење у оквиру Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија формирано почетком 2021. године први пут као независна организациона јединица чији је обухват рада ревизија информационих система у органима државне управе, највећи дио активности у текућој години био је усмјерен на његово регулаторно и процесно успостављање. У Информацији се наводи да ће се стратешки циљеви Одјељења у наредном трогодишњем периоду, између осталог, фокусирати на давање препорука за унапређење процеса управљања ризицима информационих ситема, као и промовисање статуса и функције њихове унутрашње ревизије, као алата за добро управљање у органима државне управе.
Усвојена је Информација о покретању Дигиталне Академије - платформе за едукацију јавних службеника и других релевантних актера у Црној Гори. У Информацији се наводи да је, у сврху стварања ефикасне, професионалне, одговорне и ка грађанима орјентисане јавне администрације, потребно створити системски и континуиран процес стручног оспособљавања и усавршавања службеника у домену дигиталних и њима комплементарних вјештина и омогућити њихов континуирани развој. Један од циљева покретања Дигиталне Академије је мотивација полазника да током похађања програма раде у самоорганизованим, мултидисциплинарним тимовима на задацима што је могуће ближе онима са којима ће се стварно сусрести. Академија, такође, има за циљ укључивање и едукацију студената, маргинализованих група, као и старијих особа, а са циљем превазилажења дигиталног јаза и у намјери да ниједан грађанин у Црној Гори не остане без могућности стицања вјештина за 21. вијек, упркос социјалним, материјалним, демографским и другим препрекама на које наилази. За реализацију ових циљева планирана су средства у износу од 290.000 еура.
Влада је усвојила Информацију о покретању пројекта Montenegro Digital. У Информацији се наводи да ће Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија покренути пројекат Montenegro Digital, како би спровело дигиталну трансформацију на нивоу цијеле Владе, модернизовало јавну управу, оснажило интерне капацитете, оптимизовало IT трошкове и омогућило одрживи и сврсисходни развој дигиталних сервиса и најбоље корисничко искуство грађанима. Овим пројектом се, између осталог, желе дефинисати дигитални стандарди и стандардизовати технологија на нивоу цијеле Владе, обезбиједити модуларне набавке и оптимизовати потрошња у дијелу набавке IT опреме, софтверских рјешења, лиценци и реализације дигиталних рјешења, креирати отворено дигитално тржиште и обезбиједити развој процеса политика и платформи према потребама грађана. За ову намјену опредијељења су средства у износу од 490.000 еура.
Усвојена је Информација о мјерама за младе: Програм подршке за запошљавање младих у 2022. години.
Влада је усвојила Информацију о обезбјеђивању средстава из Текуће буџетске резерве за несметано функционисање општине Тузи. С обзиром на то да ова Општина, усљед недостатка статистичких података, није испунила услове за коришћење средстава Егализационог фонда за 2021. годину, Влада је задужила Министарство финансија и социјалног старања да из средстава Текуће буџетске резерве уплати општини Тузи преостала средства планираног трансфера у износу од 500.000,00 еура, ради њеног несметаног функционисања и уредног финансирања законски утврђених обавеза.
Усвојена је Финансијска процјена Акционог плана за испуњавање завршних мјерила у Поглављу 27 - Животна средина и климатске промјене. Да би се у периоду 2021-2025. године реализовале планиране активности у Акционом плану за испуњавање завршних мјерила у поглављу 27 – процјена финансијских потреба је на нивоу од 482,996,838 еура. Стуктура извора финансирања је сљедећа: државни буџет 45%; улагања јавних предузећа 5%, првенствено у пројекте у области управљања комуналним отпадним водама; улагања из средстава претприступне подршке – IPA 15%, гдје свакако треба додати и средства из Зелене агенде за Западни Балкан, чија структура још увијек није позната; улагања других донатора попут UNDP-ја, GEF-а, Свјетске банке и др. 4%; улагања привредних друштава 31%, гдје ће се такође један дио тих средстава обезбјеђивати повлачењем кредита код комерцијалних банака. Посматрано с аспекта структуре улагања по подобластима, највећа улагања процијењена су у области квалитета вода 35%, а затим у области климатских промјена 18.1%.
Влада је усвојила Предлог за кандидовање пројекта „Изградња плантаже јабука у Вруљи, општина Пљевља“ на Листу развојних пројеката у области пољопривреде. На основу претходно спроведеног поступка, констатовано је да ће се планираном инвестицијом, у износу већем од три милиона еура, развити самоодржив и профитабилан пројекат, као и да су испуњени сви услови предвиђени Јавним позивом, Одлуком и Правилником, па је усвојен предлог да се Пројекат уврсти на Листу развојних пројеката у области пољопривреде.
Усвојена је Информација о реализацији Програма Социо - економско оснаживање младих кроз ефикасне омладинске сервисе. У Информацији се наводи да, имајући у виду препознате изазове као и потребу за ефикаснијим пружањем услуга и програма за младе на локалном нивоу, овај пројекат има за циљ социо-економско оснаживање и развој младих кроз ефикасне и квалитетне омладинске сервисе и програме. Овај циљ ће се реализовати кроз јачање капацитета и институционалне инфраструктуре за спровођење омладинских политика и програма на локалном и националном нивоу, као и унапређење ефикасности и обухвата постојећих и развој нових сервиса и програма за младе на локалном нивоу.
Влада је усвојила Информацију о потребама вјерских заједница у Црној Гори за додјелу материјалних средстава. Вјерске заједнице у Црној Гори у континуитету се обраћају Министарству правде, људских и мањинских права за неопходна финансијска средства, на име регулисања редовних и текућих трошкова, као и трошкова насталих усљед пандемије COVID-19. Констатовано је да ће пружање финансијске подршке свим вјерским заједницама обезбједити једнаку могућност за развој духовности и несметано вршење и уживање вјерских права и слобода. Осим тога, значајан број вјерских заједница има доминантно и хуманитарни карактер који се огледа и кроз рад и дјеловање ,,народних кухиња“ које су у овом периоду биле под изузетно великим оптерећењем и захтјевима. Тим поводом, Влада је одобрила уплату буџетских средстава за 17 вјерских заједница.
Дата је сагласност за закључење Поравнања у поступцима за накнаду нематеријалне штете лица чија су имена објављена на интернет страници Владе Црне Горе, на основу Одлуке Националног координационог тијела за заразне болести о објављивању имена лица у самоизолацији. Тим поводом задужен је Заштитник имовинско-правних интереса Црне Горе да закључи Поравнање са 2720 лица у износу од по 300,00 еура на име накнаде/сатисфакције за нематеријалну штету због повреде права личности објављивањем личних података.
Влада је на предлог Министарства капиталних инвестиција усвојила Информацију о пројекту изградње малих хидроелектрана на водотоку Црња и прихватила предлог Министарства о раскидању Уговора о концесији за изградњу мХЕ „Црња“, мХЕ „Љубаштица“ и мХЕ „Црни поток“. Такође, на основу предлога Министарства, Влада је усвојила закључак којим је задужила Министарство капиталних инвестиција да покрене поступак раскида уговора о концесији мХЕ „Скрбуша“, на дијелу водотока Скрбуша. У расправи је наглашено да се овим наставља испуњавање датих обећања.
Поред осталог, Влада је на данашњој сједници донијела изузетно важну Одлуку која се односи на унапређење институционалног оквира за одрживи развој и којом се јасно потврђује посвећеност Владе спровођењу идеје еколошке државе у пракси. Овом Одлуком испуњен је стратешки циљ који се односи на спровођење реформе институционалне организације система управљања за одрживи развој који је зацртан доношењем Националне стратегије одрживог развоја до 2030. године, јула 2016. године. Доношењем Уредбе о измјени и допуни Уредбе о организацији и начину рада државне управе и Уредбе о допунама Уредбе о Генералном секретаријату Владе Црне Горе досадашње Одјељење за одрживи развој у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма биће трансформисано у Канцеларију за одрживи развој унутар Генералног секретаријата Владе. Доношењем Одлуке о образовању Националног савјета за одрживи развој, савјетодавног тијела Владе, заокружен је институционални оквир за одрживи развој који омогућава бржу и потпунију реализацију јавних политика и развојних пројеката заснованих на принципима одрживог развоја. На овај начин Црна Гора показује проактивну улогу и додатно потврђује посвећеност спровођењу Агенде Уједињених нација за одрживи развој до 2030. године и придружује се држвама које су својим стручним националним савјетима за одрживи развој додијелиле експлицитну улогу у имплементацији и постизању 17 Циљева одрживог развоја.
Влада је поновила закључке у вези са Информацијом о ситуацији у вези са уговорним односима између Електропривреде Црне Горе и УНИПРОМ-а, д. о. о. (КАП), коју је усмено поднио проф. др Здравко Кривокапић, предсједник Владе Црне Горе:
- Влада је усвојила Усмену информацију Министарства капиталних инвестиција за наставак преговора између Електропривреде Црне Горе А. Д. и Унипрома који треба да договоре најбоље рјешење за смањење производње Унипрома (што је пракса других сличних комбината у Европи) ради одржавања технолошког процеса и дефинисања цијене енергије која се дефинише као минимална до јуна 2022. године.
- У циљу друштвено одговорног дјеловања, што је пракса других приватних предузећа у Црној Гори, власник би требало да обезбиједи плаћено одсуство свим радницима који не буду укључени у процес производње.
- Влада позива надлежне институције да преиспитају приватизацију КАП-а и конвертовање државне имовине.
Сва одговорност у вези са описаном ситуацијом је на власницима УНИПРОМ-а д. о. о. (КАП).